aytaç arman

26 şubat günü hayatını kaybetmiş türk sinemasının en usta jönlerinden biri.

1949 yılında veysel ince adıyla dünyaya gelmiştir. sinema sektörüne atıldıktan sonra isim değiştirenler kervanına katılmıştır.

ses dergisinin düzenlediği jön yarışmasına katılmış ve tarık akan'ı geçemeyerek ikinci olmuştur.

o ikincilik kendisine sinemanın kapılarını açmıştır. yılmaz güney ile birlikte baba adlı filmde rol almış, aynı yıl hayat cehennemi adlı yapımda da izleyici karşısına çıkmıştır.

bir sonraki sene; ilk izlediğim filmi olan murat ile nazlı'da cüneyt arkın ve fatma girik ile başrolleri paylaşmıştır. bu filmden itibaren yıldızı parlamaya başlamış ve yeşilçam'ın aranan yüzlerinin başında gelmiştir.

zeki ökten ve yılmaz güney'in birlikte çalıştığı 1980 yapımı düşman ile harika bir performans sergilemiş ve ödül almıştır.

1980 sonrası sineması, onun da sinema karakterini değiştirmiştir, olgunlaşmıştır.

onu 90'ların en iyi jönlerinden biri yapacak olan ömer kavur ile gece yolculuğu adlı film ile tanışmış bu film belki de en büyük ödülünü kazanmasını sağlamıştır. antalya film festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanmıştır.

yerli polisiye-gerilim türünün en güzel örneklerinden iz ile 90'lara güzel bir başlangıç yapmış, ömer kavur ile birlikte akrebin yolculuğu, melekler evi ve karşılaşma gibi yapımlarda rol aldı.

özellikle akrebin yolculuğu filminde şahika tekand ile harika bir ikili oluşturmuştur.
İletisim | Kullanım Şartları | Sözlük Kuralları | Sosyal Projeler | Facebook | Twitter | İnstagram
İletişim: info@narsozluk.org
Reklam: reklam@narsozluk.org