beceriksiz oldukları iddia edilen kızın bu durumu annenin yetiştirme şeklinden kaynaklanmaktadır. anne kızının okuyup doktor, mühendis falan olmasını ister. bu sebeple "otur kızım sen dersini çalış, aman kızım çalışmaktan yoruldun gel dinlen biraz, ders arasında yersin diye kek yaptım" gibi cümlelerle aklınca ders çalışmasını sağlar. bir yandan kızın kritik çağlarında gelişmesi gereken becerilerine engel olduğunun farkında değildir. yıllarca bu şekilde büyüyen kız artık okul,ders işleri bittiğinde elinden bir iş gelmediğini fark eder, artık "beceriksiz, bir yemek bile yapamıyor" etiketini yemiştir.

  • (0)
  • (0)
yakın mesafe ilişkilerinde sallanmayacak durumların değerinin farkedildiği ilişkidir.
yan yana olabilmek bir lütuftur. buluşulunca tüm zaman ona ayrılır, adeta sevgili depolanır; yanında olmadığı zamanlarda kullanılmak üzere.
el ele tutuşmak, sarılmak, sevdiğinin kokusu, gülüşü, mimikleri gibi yakın mesafeli çiftlerin rutini olan durumlar; uzak mesafe sevgilileri için muhteşem şeylerdir. büyük bir özlem ile bağlanırlar birbirlerine.
artı yönleri kadar eksi yönleri de olan durumdur. bir telefona bakar çünkü her şey. o telefon kapandı mı ya da açılmadı mı anlat derdini anlatabilirsen. görüntülü konuşmanın, fotoğrafların, saatlerce süren telefon konuşmalarının, sevdiceğin kanlı canlı bir dakikalık görüntüsünün yerini tutamaması da cabasıdır.
artılar eksiler bir yana, birbirine uygun çift için mesafeler sorun değildir klasiğiyle noktalıyorum

  • (1)
  • (0)
kadınların "ruh ikizleri" olduğunu iddia ettiği erkeklerin, sonradan dönüştükleri kişi.

  • (1)
  • (0)
çok güzel bulunmayan fakat iyi karaktere sahip olduğu düşünülen kız için kullanılan tanım.
oğluna kız arayan anneler ile oğulları arasında sıkça geçen diyalog;
-anne nasıldı kız?
-eh işte oğlum, eli yüzü düzgün, helal süt emmiş bi kız daha nolsun...

"daha nolsun" ben söyleyeyim: bunun anlaşması var, uyumu var, zeka seviyesi var, konuştuklarının dinlenebilir olup olmaması var, bağlılığı var, sadakati var..var oğlu var. maalesef "helal süt emmiş, eli yüzü düzgün" ile olmuyor sadece.

  • (1)
  • (0)
mutfakların vazgeçilmez ve dokunulmaz gerecidir. teflon tava telle yıkanmaz, metal çatal-kaşık değdirilmez, yapışan bulaşık artıklarını sert bir şeyle çıkaramazsınız. yıkarken en yumuşak bulaşık süngeri ile yavaş yavaş, incitmeden, severek hatta mümkünse yalayarak temizlemek lazımdır. adeta alıp vitrine koymalık bu gerece çocuğunuz gibi bakmanız lazım çünkü süper bir özelliği var: yemekler tavaya yapışmıyor. evet yanlış duymadınız, bütün bu işkenceler, yemekler yapışmasın diye katlanacağınız ufacık şeyler.

  • (0)
  • (0)