chernobyl

hbo ’nun 5 bölümlük çernobil faciasını anlatan mini dizisidir. seyrederken yaşandığını bildiğinizden irkilerek seyrediyorsunuz, atmosfer çok başarılı yansıtılmış, yarı belgesel niteliğinde.

şu ana kadar 2 bölümü yayınlandı fakat bu 2 bölümde bile ne faciaların, pisliğin ve daha nicesinin döndüğünü iliklerinize kadar hissediyorsunuz. mutlaka izleyiniz, izlettiriniz.
arkadaşımın ısrarla izlememi önerdiği dizi. hbo yapımı da olunca konforlu yerimden dürtüyor beni.
görüntü yönetmenliği ve sanat yönetimi o kadar üst düzeyki bir dizi değilde sanki gerçekleri izliyormuş hissine kapılıyorsunuz.

dönemi iyi yansıttığı için soluk yeşil ışık kullanımı, gölgelerden çok iyi yararlanma, her planın en az bir kez uzaktan planı gibi detaylar uğraştırıcı şeyler. yönetmenin oyuncuların gerçekçi oynaması için çok çaba sarf ettiğini belli oluyor, çünkü hiçbir oyuncuda gerçekçiliğin dışına çıkan sahne göremedim.
dizisini izlemedim. fakat basından okuduğum kadarıyla iyi para dökülmüş bir yapım. bir o kadar da anti komünist propaganda sosuyla işlenen bir hikaye.
fakat mersin'de 2-3 seneye faliyete geçmesi öngörülen nüklüeer santral yapılırsa, zamanında karadenizde nenelerimizin gördüğü chernobyl'in kat be kat büyüğünü biz de göreceğiz yakın zamanda. anlayacağınız tehlike hiç de 30 sene önce geçen bir dizide değil. burnumuzun dibindedir.
İletisim | Kullanım Şartları | Sözlük Kuralları | Sosyal Projeler | Facebook | Twitter | İnstagram
İletişim: info@narsozluk.org
Reklam: reklam@narsozluk.org