dinin sorgulanabilir olması

islamın kendisinde dini sorgulamak vardır zaten. eğer sorgulamıyorsan sıkıntı sendedir ot gibi yaşamaya alışmıssın demektir bunlar yobaz insanların laflarıdır gerçek müslüman olan herkes dini düşünür gerekirse kafasına takılan yerleri sorgular oturur okur gerçeğini öğrenir içine siner sinmez orasını bilmem
kuran'ın kendisi kendi söylemi ile açık ve nettir.
dinin ve tanrı'nın varlığı islam söz konusu ise sorgulanamaz.
çünkü dinin en güçlü kaynağı bir nevi anayasası olan kuran çok net bir şekilde "tanrı sözüyüm ve islam tanrı katında kabul gören tek dindir" diyor.
bunun sorgulanması gereken bir yanı yok bir müslüman için.

yani din kendi varlığını ve tanrı'yı tartışmaz. ancak kendi içinde bazı konularda sorguya izin verir.
örneğin namaz kılmak kuran'ın net bir emridir.
ama namazın bedenen ve ruhen faydalarını, felsefesini vs. düşünebilir, sorgulayabilirsin.
bugün insanlar sorgulamak deyince genelde reddetmek, hafife almak, küçümsemek ve alay etmek diye anlıyor. oysa sorgulamak bir hakikat arayışıdır. mantıksal olarak gerekçelendirilen anlamı ve amaçlı hiçbir şey dogma değildir.
mümkündür.

itiraf etmeliyim ki, kafam çok karıştı artık. okuduğum kitaplardan mıdır ya da tanıdığım yeni insanlardan mı bilemiyorum. sadece çok değiştim ve bunun iyi olup olmadığını çözemiyorum artık. umarım çıkmazlarda değilimdir.
insanın aklının uyuştuğu şeylere inanmaya yönelimi vardır.
bir şeye * inanmak için önce onun mantığını kabullenmelisiniz.
bunun da gerçekleşmesi için birtakım sorgulamalar yapmalısınız. aksi halde o akıl orada boşuna durmuyor, ya da tanrı boşuna onu oraya koymadı.
aklın kabul etmediğini din kabul edebilirmi?
din elbette sorgulanmalıdır. hele hele günümüzde bu zaruri bir hal almıştır. sorgulamaktan amaç araştırmak, öğrenmek, mukayese etmektir. söylenen herşeye inanmayıp - hııı ne diyo lan bu hoca diyip farklı kaynaklardan bilgi almaktır.
biat kültürü ile yetişmiş bir toplum olarak söylediklerim her ne kadar yadırganabilir olsada, günah sayılsa da yapılması şarttır.
zira başımıza gelen belaların cümlesi tamamen cehaletimizden ötürüdür.
zaten ilk emri "oku" olan bir kitaba sahip olup, bunun tam tersini uygulamamızdan daha saçma birşey olabilirmi?
nasıl sorgulanamaz ya? sorgulamazsan doğru dini nasıl yaşayabilirsin ki? insan sorgular, düşünür ve doğrusunu bulmak ister.

islam dini için uygun olan sorgulamaktır. kur'an-ı kerim'de sıkça sorular sorulur ki insanlar düşünüp sonuca varabilsin.
kişilerin en doğal hakkıdır. körü körüne bir dine bağlı kalmaktansa akıl ve mantığına uygun kendine yakın hissettiği dine sadık olması kişinin özgür iradesinin bir parçasıdır.
din sorgulanamaz..!
dini dusunceler sorgulanabilir
  • /
  • 2
İletisim | Kullanım Şartları | Sözlük Kuralları | Sosyal Projeler | Facebook | Twitter | İnstagram
İletişim: info@narsozluk.org
Reklam: reklam@narsozluk.org