ilgi alanına değil para olan bölüme yönelmek

türkiye'de insanlar ilgi alanlarından ziyade parasal olarak ileride refaha ereceğini düşündükleri bölümlere yöneliyorlar. kan tutan adamlar tıp okuyor mesela. sıkı bir çalışma disiplini içerisinde sırf parasından ötürü sayısal bölüme giden sözel zekalı insanlar var. yahut çok iyi derecede bir sözel bilimci olabilecekken toplum baskısıyla yahut egosu sarsılır diye bu alanlara yönelmeyen gençler var. ve halka da burada kopuyor. bütün başarısızlıklar, bilimde geri kalmaların temelinde bu yatıyor.

zira bir bilim yahut ilim insanı yaptığı işin kazancına bakmamalı. zaten o mertebeye eriştiyse bakmaz da. yaşamını sürdürecek asgari para ona yeterli gelecektir. ancak insanlarımız mesleklerini parasal yönüyle düşündüklerinden; ortaya bir şey koyamadıkları gibi, mutsuz memuriyetleriyle de işi düşen insanlara kötü muamele gösteriyorlar.

çocuklarınız yahut kardeşleriniz hangi bölümü istiyorsa, hangi bölümde başarılıysa ve ilgisi varsa ona gönderin. edebiyatçı adam mühendislik okumasın. aksi halde yerinde sayar dururuz.

her şey para değil. ilgi alanıyla alakalı herhangi bir bilgiye ulaştığınızda gelen haz, bankamatikten çektiğiniz binlerce tl'den daha değerlidir. insan parayı mutluluğuna hizmet için kullanır. ancak mutlu olamaz. zira mutlu olması için yapması gerekenleri, mutlu olmak için geçirdiği evrelerde tüketmiştir. asıl mutluluk, insanın ömrü boyunca hiçbir kaygı gütmeden istediği şeyi yapmasıdır.
  • (10)
  • (0)

yorum yapmak için giriş yapmalısın
Dibine kadar haklı bir yönelimdir.
Ülkenin durumu malum.
Genel olarak fakir bir toplumuz.
İnsanlarımızın %70'i açılık sınırını geçtim; ölüm sınırında yaşıyor.
İşsizlik oranımız %14,7
Devlet babamız sağ olsun bilime zırnık kadar faydası yok.
Varsa yoksa imam Hatip
Beyin gücünden çok beden gücüne önem vermekteyiz.

Konuyu toparlayacak olursak. Ölüm sınırında yaşadığının, ve ülkenin bilime önem vermediğini gören başarılı gençlerimiz "kalkıp da fizik,kimya, genetik mühendisliği, okuyup mezun olduktan sonra gidip tekstilde, burber kingde, avm vb. Yerlerde çalışacağıma ya da işsizlikten bunalıma girip intihar edeceğime bunun yerine gider tıp, ilahiyat, hemşirelik okurum ki geleceğimi garntileyeyim." Diye düşünüyor haklı olarak.
  • (1)
  • (1)

yorum yapmak için giriş yapmalısın
karl Marks'a göre insan sevdiği işi yaparsa hiçbir sorun kalmayacaktır ve bundan maddi bir beklenti de duymaz. bir bilim adamı bir icat yaptığı için takdir yahut ödül beklemez. onun için kişiler sevdiği işi yaparsa ekonomik ihtiras da yok olacaktır.
  • (0)
  • (0)

yorum yapmak için giriş yapmalısın
böyle olsa gene iyi sırf puanının yettiği bölümlere yönelenler var. sonra üniversite mezunu işsiz ordusu.
  • (0)
  • (0)

yorum yapmak için giriş yapmalısın
Yapacak bir şeyin olmadığını kanıtlayan durumdur. Ben öğretmenim diyorum ama aslında değilim. O kadar çok istiyordum ki tarih öğretmeni olmayı (hala çok istiyorum) gittim kaydımı yaptırdım. Sonra üçüncü sınıftan bıraktım. Neden? Neden bir çare bulunamıyor açıkta kalan öğretmenlere? Eğer olsaydı bir çözümü ilgi alanım olan tarih öğretmenliğini bitirirdim. Bu kadar basit.
  • (0)
  • (0)

yorum yapmak için giriş yapmalısın