ofansif duruşunun yanında pek de yanlış olmayan önermedir.

lise felsefe hocam hep bunun üzerine vurgu yapardı. bakınız; eflatun, sokrates, aristo gibi adamların hem kişisel maddi durumları hem de devlet bazında refahları çok çok yüksek durumda olduğu için genellikle gün içinde yapacak hiçbir işleri yoktu. bu rahat ve boş yaşama hali bu insanların düşünmeye vakit ayırmasına sebep oldu.

tam da bu sebeptendir ki sürekli başka şeyler düşünmeye zorlanan halklarda felsefe gelişmez. üzgünüm ki bu durum bizde de böyle gerçekleşiyor.


önemli ek:
başlık fikri bana değil, ulusözlük'ten yürüyen cinsellik'e aittir. Hırsızlığı sevmem evet.

  • (0)
  • (0)
2019 yılında çin'in wuhan eyaletinde ortaya çıkan hastalık. corona virüs ailesinin şimdilik en gelişmiş ve zor yenilebilen üyesidir. Bu virüs ailesinin diğer üyeleri 2002 Sars ve 2012 mers salgınlarına yol açan Sars-cov ve mers-cov virüsleridir.

Hastalığın en net belirtileri:
-Kuru öksürük.
-Nefes darlığı.
 olarak söylenebilir.

Bu yönüyle hastalık gribal enfeksiyona benzer görünebilir ancak böyle bir kanıya varmanın kesinlikle yanlış olduğu aklı başında uzmanlar tarafından her gün dile getiriliyor.

Arkadaşlar Covid-19, tüm dünya'yı etkisi altına almış ve ne zaman üstesinden gelinceği, aşısının ne zaman bulunacağı öngörülemeyen bir " pandemidir. Her sonbahar başlangıcı gidip grip aşısı olarak gripten kurtulabilirsiniz ancak Covid-19'a yakalandığınız zaman size yapılabilecek tek şey geçerli bir çözüm bulununcaya kadar karantinaya alınmanız ve nefes almakta sıkıntı yaşamanız durumunda solunum desteğine bağlanmanızdır.

Önlemler:
-DAha önce ciddiye almamış olabilirsiniz ancak en basit ve en etkili çözümlerden birisi " sabun" kullanmaktır. Sabunun el üzerinde nasıl bir kimyasal tepkimeye sebep olduğunu ve virüsün uzaklaştırılmasında ne kadar etkili olduğunu öğrenmek isteyenler için bir kaynak linkini sizinle paylaşıyorum.
https://twitter.com/PalliThordarson/status/1236549305189597189 Evinizden geldiğiniz zaman en az 20 saniye boyunca ellerinizi sabunlayarak yıkayın.

-Kolonya veya alkol bazlı dezenfektanlar. Alkolün virüs üzerindeki etkisi çok daha basit ve anlaşılabilirdir. Alkol kimyasal bağ içeriği sebebiyle temas ettiği yüzeydeki pek çok bakteri ve virüsün direkt olarak ölümüne sebep olur. Bu sebeple çok başarılı bir dezenfektandır. Öyle anlamamışsınızdır da ben yine de yazayım: "alkol içmek" değil, "alkolü el ve yüzünüze temas ettirmek" virüslerin ölümüne sebep olur. Bunu yazdım çünki iran'da bu sebeple sahte içki içip ölen 50'den fazla kişi olduğu ortaya çıktı.

-tokalaşmamak, el sıkışmamak, öpüşmemek. Virüs kısa mesafeden nefes yoluyla başkasından size bulaşabilir. Anlaşılmasının gayet basit olduğunu düşünüyorum.

- Evden çıkmamak. Okulların tatil olması, pek çok kurumun kapanması gibi bir durum da ortadayken birkaç hafta boyunca olabildiğince evden çıkmamak ve gidişatı gözlemlemek akıllı bir bireyin yapacağı en iyi iş olacaktır. Girimin geri kalanında kısaca bu durumun sebebinden bahsedeceğim ve basit bir matematik hesabı yapcağım.

ARkadaşlar:
*diyelim ki ali covid-19'a yakalandı ve farketmeden 4 kişiye daha bulaştırdı.
*2. gün bulaşan 4 kişi, 4kişiye daha bulaştırmış olsun.
*3. gün 4*4=16'dan enfekte olan kişi sayısı 16 olur ve bu şekilde 3. günün sonunda 16*4 eşitliğinden 64 kişi enfekte duruma geçer.
*bir haftanın sonunda 4 üzeri 7 eşitliğinden toplam 16 bin 384 kişi enfekte olacaktır. 

Yani virüs maalesef exponansiyel yani üssel olarak yaylııyor. Enfekte olmamak ve başkalarına, sevdiklerimize, büyüklerimize hastalık bulaştırmamak için çok dikkatli olmalıyız. Biz bu hastalıktan ölmeden kurtulsak bile çok sevdiğimiz birilerinin ölümüne sebep olabiliriz.

iyi günler efendim.

  • (2)
  • (0)
Gün içinde belki maçı vardır diye ntv spor'u açtırtan, hepimize tenisi sevdirten rus tenis oyuncusu.

Tenisi bırakmış, beni ağlatmıştır. Raketi savurduktan sonra peşinden dalgalanan o Sarı saçlarına deli gönlümü bağlamıştım halbuki. Evet.

  • (0)
  • (0)
Yazmayayım yazmayayım dedim ama bu başlık habire karşıma çıkmakta ısrarcı.

Arkadaşlar, bu sözlükte şiir yazan bir ben, bir Savtegin, bir de Sentenced var. Hangimize karşı bu başlık, bilelim yani.

T:utangaç veya gayriTürk şair eylemi.

  • (0)
  • (0)