Taksi çıkması fiat linea'lardan hiçbir farkınızın olmaması demektir. Bu yazarlar Birinci nesillerin arasına proleterya sınıfı olarak girip sarsılmaz birinci nesil kardeşliğini tehdit edecek konuma gelmişlerdir. Elbet izin vermeyeceğiz buna, elbet ayrık moğol kabilelerini birleştiren cengiz han gibi biz de birleşip sözlüğü tekrar ele geçireceğiz.

2. nesil hesabı varken yeni scriptle sonradan görme 1. nesil yazar olanlara yöneliktir bu başlık. Hey, yönetim bu hatandan çarçabuk vazgeç, yoksa 1. nesillerin gazabından sizi kimse kurtaramaz.

  • (0)
  • (0)
en çakalca ideolojidir. șöyle özetleyeyim:
-herkes eşittir. hayır hayır dünyadaki herkes değil sadece almanya'dakiler eşittir. hayır yahu almanya'daki herkes de değil sadece almanya'daki almanlar eşit. evrende geriye kalan herkes birer mikrop tanesi. almanlar ise üstün ırk.

evet beyle.

  • (0)
  • (0)
Bazen bu hayatta ilgimi çeken her şeyi çoktan harcadığımı düşünüyorum.

t: bir itiraf hedesi.

  • (0)
  • (0)
Çocukların azda masum olduğunu gösteren tespit.

Bu giri de Türkçe'nin bir güzelliği işte. Yolla.

  • (0)
  • (0)
Uzun süre sonra ansızın yapmaya karar verdiğim "duman gecesi" etkinliğinde listemde 3. sırada çalan şarkı. Büyük grupların böyle efsane yahut kült denilebilecek, kişinin şarkıyı ilk farkettiği vakitlerde gece boyu tekrar tekrar dinlediği şarkılar vardır. Bu şarkı da bunun çok tipik bir örneği olarak gösterilebilir. Burda şarkının müziğini, sözlerini, yükselme noktasını birer birer övmek istemiyorum, çünkü şarkı o kadar farklı bir seviyede ki benim iyi ya da kötü bir şey yazmam muhtemelen şarkı için hiçbir şey ifade etmeyecektir. 

Şarkı aslında çok basit bir şey anlatıyor, sevilen ve artık olmayan kişi, o kişinin başkasına gidişi ve o ötekinin de sevilen kişiye köpek gibi davranması. Böyle düşününce insan bir işi basit yapmanın ne kadar zor olduğunun da farkına varıyor. Şarkı sözlerini incelerseniz ne kadar sade yazıldığını farkedeceksiniz zaten:

Kahpe dölün soyu
Ele vermiş seni
Nice yıllar boyu
Kırmış kalbini

Aynı yolun eri
Çekemezmiş seni
Gördüğünden beri
Kırmış kalbini
Kırmış kalbini.

Evet bu kadar basit ve etkili bir şarkı. Ayrıca kişinin şarkıdaki hissiyatı yaşaması için ille de anlatılan durumda olmasına da gerek yok. Hani derler ya "şarkıyı dinleyip dertlendim" diye bu da bu şarkı için geçerli. Sanırım hissedebilmek için 10 yıl önce de olsa bir kere yolda bırakılmak ve dünyanın en değersiz insanı gibi hissetmek yeterli. Çıkmayan bir leke gibi bu hissi bazı zamanlar yaşamak zorundasınız artık. Neyse ne.

Şarkının sonlarına doğru hüzünlü bir ikileme girdiğini de kabul etmek gerekir. Şarkının sonunda artık terkedilmiş, başkasına gitmiş bir sevdiği bulunan bir kişi yok, daha fazlası; Terkedilmiş, sevdiği başkasına gitmiş ve inatla geri dönmesini bekleyen daha bitik bir karakterimiz var.

Yolun ardına bakmadık, yorulmadık
Bak hala burdayız
Belki delirdik, de belirdik
Bak hala burdayız
Biz neler içtik, neler yedik
Bak hala burdayız
Sen hiç üzülme, hiç ağlama
Bak hala burdayız.

Ve tekrar tekrar gelen aynı sözler; "kahpe dölün soyu, ele vermiş seni, nice yıllar boyu kırmış kalbini", "kırmış kalbini, kırmış kalbini". Ve son.
Belki de delirdim ki delirdim de bir şarkı için bu kadar fazla yazı yazdım. Belki de en ufak bir boşluk kalmayacak kadar doldu içim de yazdım. Ki doldum ki yazdım. Güzel geceler.

  • (1)
  • (0)