masal

halkın ortak yaratısı olarak ağızdan ağıza, kuşaktan kuşağa aktarılan, cin, peri, dev gibi olağanüstü kişileri de olan, olağanüstü olaylara yer veren, genellikle bir tekerlemeyle ya da bir varmış, bir yokmuş gibi bir sözle başlayan bir tür halk öyküsü.
mutlu sonla bittiği rivayet edilen yazı türü.
temiz kalpli insanların kazanarak dünyanın güzelleştiği, "iyi düşününce iyi olacak" felsefesini taşıyan yazılardır.

keşke hayat bir masaldan ibaret olsa...
bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal iken pireler berber iken. ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken. ile başlayan


gökten üç elma düşmüş ile sonlanan. mutluluk ile bitip ders vermeyi amaçlayan yazı dizisi.
sözlü edebiyat ürünlerindendir. olağanüstü olaylarla süslü, olağanüstü kişilerin başından geçen olayların anlatıldığı hikâyelerdir. masallarda yer ve zaman belirsizdir. olaylar hayal ürünüdür. kahramanları arasında hayvanlar, periler, cinler yer alır. olaylar -miş’li geçmiş zaman kullanılarak anlatılır.
masallarda eğiticilik esastır. ’ masalın sonunda iyiler ödüllendirilir, kötüler cezalandırılır. masallar evrensel konuları işler. çeşitli yerlerde aynen tekrar edilen klişe bölümler vardır. masallar bir yazar tarafından toplanarak bir araya getirilebilir.
masal oku çalışmalarımız geniş bir çerçevede sürüyor zira sitemizin içinde birden fazla başlık mevcut. gerek yeni içerik eklenmesi gerekse sitenin güncel yapısını korumak amacıyla hazırlıklar tarafımızca yapılmakta. web sitemize yeni metinlerin ilave edilmesi noktasında çalışmalarımız sürmektedir. hikaye oku adresine geldiğiniz zaman okuduğunuz yazıların altına yorum kısmına düşüncelerinizi yazarsanız sitemizi geliştirmek isteyen bizlere de yardımcı olmuş olursunuz. yalnızca çocuklara değil büyüklere hitap edecek gönderilere de yer verdiğimiz internet sitemizi istediğiniz zaman ziyaret ederek son eklenen içeriklere göz atabilir, kategorileri gezerek neler paylaştığımızı görebilirsiniz. ayrıca dilerseniz sitemizde okuyup beğendiğiniz yazıları arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz.
https://masaloku.com.tr/
İletisim | Kullanım Şartları | Sözlük Kuralları | Sosyal Projeler | Facebook | Twitter | İnstagram
İletişim: info@narsozluk.org
Reklam: reklam@narsozluk.org