Toplam Başlık Sayısı: 61736

Toplam Entry Sayısı: 226736

Toplam Yazar Sayısı: 2849

yazarların başından geçen komik olaylar

2 ya da 3 yıl önce arkadaşım ankaradan geldi bize 1 hafta falan kalacak. neyse her gün bir yere gezmeye gidiyoruz gayet güzel geçiyor zaman. dedim izmir'e gelmişken vapurla karşıyaka geçelim. o ara da ben fotoğrafçılık kursuna gidiyorum amatörüm falan ama havamı görmeniz lazım sjsjsj boynumda makine kızın her açıdan 273737 tane fotoğrafını çekip gösteriyorum arada 2-3 tane güzel oluyor kız da ölüp bitiyor. neyse ben de çaktırmıyorum. sabah vakti ben daha uyanamamışım ve nasıl açım karşıyaka'da kahvaltı yapacağız zaten. vapurda martıların fotoğrafını çekmeye çalışıyorum ama odaklayamadım falan bok gibi neredeyse hepsi. o sırada yanımıza iki tane cool çocuk geldi ama duruşları dergi kapağından fırlamış gibi adeta bir sanat eseri gibiler. onların elinde de makineler martı fotoğrafı çekeceklermis 4 kişi kıçı kırık martılara bakıyoruz öyle ben pes ettim bu çocukları izliyorum. bi tanesi benim yanıma geldi gülümsedi falan merhaba dedi. ben de gülümsedim sonra bana simit verdi. ağzımı kırayım yemin ederim ben de mal gibi simidi alıp yemeye başladım zaten açım kahvaltı yapmamışım. çocuk bana bakıp tekrar gülümsemeye başladı ama bu sefer baya kahkayı zor tutuyor. ben anlamadım mal mal etrafa bakıyorum .arkadaşı geldi simitten ona da verdi çocuk simidi martılara attı yemin ederim 283737373 tane martı geldi zilyon tane fotoğraf çekmeye başladı. o an anladım ki martıya atmak için verilen simidi yediğimi sjsjsjsjsj nasıl utanıyorum 2 hamlede yediğim simit burnumdan geliyor çocuk yarılıyor falan ben bozuntuya vermeyip teşekkür edip ayrıldım yanlarından ama ben giderken hala gülüyordu.

nar sözlük manifestosu

bu sözlük belki revaçta olacak, belki olmayacak. asla önceden kestirilmesi imkansız; bunun farkındayım.

domain, hosting, zaman maliyeti, beyin yorgunluğu derken ciddi bir maliyet ve bu maliyetin getireceği bir risk söz konusu oluyor. apartman yöneticisi gibi tek tek bunları yazıp "aha masraf bu çıktı, şimdi dağılabilirsiniz." demeyeceğim. sonuçta siz doğal olarak, "bana mı açtın kardeşim, açmasaydın." diyebilirsiniz. maddi kaygılarla açılmış bir oluşum değil bu; bunu bilmeniz açısından belirttim sadece.

adam akıllı yazarların artık yazmak istemediğini, yazdıklarının troll hesaplar, kişisel egolar yüzünden arada kaynadığını, emeğe saygının zaman geçtikçe düştüğünü hep görüyoruz, biliyoruz ve yeni kaliteli bir sözlük isteği hep vardı.

yönetimden aldığımız tüyolara göre kesinlikle biliniz ki sırf sözlük revaçta olsun, google'da üst sıralarda yer alsın diye troll hesaplara, sapkın yazılara ve bu tipteki yazarlara müsaade edilmeyecek. her türden düşüncenin konuşulabileceği, insanların yadırganmayacağı ama insan haklarına saygılı, fikirlere saygılı, doğaya saygılı, yaşama hakkına saygılı düşüncelerin yer alması sağlanacak.

varsın olsun sapık tiplerin, trollerin, ensestlerin, ahlaksız tekliflerle kullanıcılara yürüyenlerin; sırf sözlüğün hit olması adına açacağı üç-beş başlık, üç-beş entry'ye minnet etmeyelim! en başında da söylediğim gibi zaten sözlüğün hit olması, herkes nar sözlüğe gelsin gibi bir ego kaygısı da yok.

ben şahsen yıllarca uludağ'da, ekşi'de, itü'de 2003'den beri yazarlık yaptım. üniversite okurken yerel bir sözlükte moderatörlük yaptığım zamanlar da oldu. çok güzel zamanlar, eşi benzeri görülmeyen zirvelere katıldım. hala görüştüğüm mükemmel dostluklarım da var. bundan 10-12 yıl öncesi zamanlardan bahsedecek olursam; o dönemler forumlar, sözlükler çok fazla popüler ve önemliydi. şu an leş kokan bütün bu saydığım sözlükler, o zamanlarda vizyon sahibiydi ve bir misyonu vardı. kaliteyi korumak adına oldukça dikkatli davranmaktalardı. formata uygun olmayan başlıklar, entry'ler silinir; kesin bir çizgiyle bezenmiş kaliteli bir duruş sergilenirdi. tabi eskidi bunlar.

günden güne derken seneler geçti. artık büyük sözlük sahipleri belki de bu misyonlarını tamamlamış olmanın ve kaymağını fazlasıyla yemenin verdiği rahatlıkla saldılar. çünkü zaman geçtikçe anladılar ki şu an; bu tür büyük sözlüklerde yazar olmak için, beğeni kaygısı için ciddi paralar ödeyen bir yeni nesil var. yazdıkları beğenilsin diye sahte hesap açanlar, troll başlıklar ve bunlar üzerinden mavra çeviren bir kitle çok daha ciddi olarak geldi. belki de bizler yaşlandık; her birimizin ailesi, çocukları, en azından iş güç derken farklı yoğunlukları olunca meydan boş kaldı. ciddi bir gelire ulaşan bu büyük sözlük sahipleri de maddi kaygılar sebebiyle kaliteden ödün vererek aradaki yazar kaybını kapattı.

eskiden kaliteye yani niteliğe önem veren sözlük sahipleri; şu an sadece sayıya yani niceliğe değer veriyor. rakamlarda boğulan bu sözlükler de; yazdıklarının önemi bilinmeyen, gerçekten iyi yazan ve sözlüğe değer veren insanlar tarafından yavaş yavaş terk ediliyor. farkında bile değiller çünkü sözlüklerinden birkaç yazar gidiyor ama aynı gün yüzlerce yazar talebi yağıyor.

o yüzden bugün buradayız ve bundan sonra nar sözlük için bir şeyler yapmaya çalışacağız.

burası bizim diyorum.

(bkz: özet geçemedim beyler)

dipnot: o değil de ben moderatör veya admin filan değilim. niye bu kadar gaza geldim onu anlamadım. dolmuşum demek ki, yazdıkça yazasım geldi. manifesto gibi oldu. başlığı manifesto şeklinde açayım da sol frame'e sabitleyin. gelen ürksün :)

nar sözlük bir dizi olsaydı finali nasıl olurdu

şizofren bir yazar olan eddie vedder ın ses telleri'nin kurgusudur.

mezzai, elestiribey'in mahallesindeki bakkal aslında. savtegin, elestiribey'in hergün mutlaka uğrayıp çay içtiği, çay evinin sahibi. yıldıztozu da savtegin'in çay evine uğrar sık sık. elmadilimpatatesvebira semtteki tek barın sahibi. format faşisti ise barmen ama sırf ekmek parası için, işini sevmiyor. sentenced barda çalan grubun basçısı. barın muhafızı ise firkat bekçisi. kursadinkirkincicerisi örnek bir öğretmen. aslında o kadar da örnek değil. en son bütün sınıfı ders saatinde savtegin'in çay evine götürmüş. öyle duyduk. her mahallede olur ya böyle herkesin sevdiği adam; elestiribey'in mahallesinde de var elbet; kedilerinbabası. venom; sürekli örnek verilen komşunun çocuğu. öss'de derece yapmış falan.

tatlipanda, urangu, sonradan gurme, şecereddür ve ecem beş kardeştir. elestiribey'in karşı komşuları. tusşe..

dooset daram, nazenin, seneka, kuru uzum habbesi
naxmet ve paintblack mahalle'nin en soylu ailesi. daskap..

illuminati gençlik kolları başkanı deniz kıyısında balık tutar sürekli, gizemli biri. berkhan'la çıkarlar genelde balığa. doğrusu berkhan, hani derler ya; 'mahallenin yakışıklı delikanlısı', öyle biri.

melankolik, nonversation ve johndillinger mahallenin hayalperestleri.. geceleri; yaşama dair güzel hayaller kurarlar hep.

günlerden bir gün; tusşe kardeşler, 'hadi bugün bi'şeyler yapalım' diye muhabbete başlamışlar.

ecem; 'künefe yemeye gidelim' diye ısrar etse de savtegin'in çay evine gitmeye karar verirler. giderler ve orada daskap'la karşılaşırlar. biraz deniz havası almak isterler. giderler ve berkhan ve illuminati gençlik kolları başkanı'nı görürler. hep birlikte elmadilimpatatesvebira'nın barına gitmeye karar verirler.
yolda gördükleri melankolik, nonversation ve johndillinger'i de takarlar peşlerine. mezzai "oğlum bakkal n'apsın lan barda" dese de onu da alırlar, cümbür cemaat giderler, eğlenirler bi'güzel.

hep birlikte barda otururlar. sonra savtegin, elmadilimpatatesvebira'yı arayıp; "herkesi topla gel, nar suyu ve çay ısmarlayacağım herkese" der. ve toplanıp savtegin'in çay evine gider herkes.

adını belirtmediğim için utandığım diğer bütün saygıdeğer nar sözlük yazarları da dahil, herkes çayını, nar suyunu içmekte ve keyifler yerindeyken, farkederler ki urangu görünmüyor, yok. meğer barda tek başına alem yapıyormuş. sonra gelmiş tabii.

"selamun aleyküm" deyip girmiş içeri.

bu dostane ortamı gören elestiribey gözyaşlarını tutamamış tabi....

yani; elestiribey aslında mahallenin delisi. bütün giri'ler, başlıklar, yazarlar... her şey elestiribey'in kafasının içindekiler aslında.

yeni nar sözlük scripti

nar sözlük, kuruluşundan bu yana yaklaşık iki yıllık bir evreyi arkasında bırakmış, bu süre zarfında birçok yazara ev sahipliği yapmış, birçok gönlü birleştirmiştir, dost etmiş, eh bir kısmını da kaosa sürüklemiştir.

burasının büyük bir sözlük olmadığını biliyoruz ama birçok sözlük güç kaybederken, yok olurken, sözlük morguna kaldırılırken nar sözlük direnerek devam etmiştir.

direnmiştir, zira mevcut scriptin oldukça kullanışsız, birçok kodunun bozulmuş, reklamların fink attığı, yavaş olması gibi birçok faktörle karşı karşıya kalmıştır.

bu bağlamda ''nar sözlükte olması istenilen özellikler'' başlığı dikkate alınarak, sözlükte eksikliği görülen birçok probleme ışık tutacak bir script yazılmaya başlanmıştır.

- evvela hız ve reklam problemleri ortadan kalkacak. giri yazmak için kişi debelenmeyecek, külfete girmeyecek.

- anlık bildirim seçeneği gelecek, yazar etiketleme seçeneği olacak, etiketlenen yazara anlık bildirim gelecek.

- ileti kutusu sıkıntısı giderilecek. ileti almak istemeyen yazar bunu engelleyebilecek.

- yazar engelleme/başlık engelleme seçenekleri getirilecek.

- başlıklar günlük olarak yenilenecek. böylece o gün ilk girilen giri, en başta gözükecek.

- girilere yorum seçeneği getirilecek.

- yazarların kendi kullanıcı adlarını değiştirebilme özelliği getirilecek.

- görsel yükleme sitelerine ihtiyaç duymadan, sözlüğe doğrudan fotoğraf yüklenebilecek.

- akıllı arama seçeneği getirilecek. aratılan başlık açılmamışsa, muadil örnekleri sunulacak.

- tematik mod getirilecek.

örneklendirmeye çalıştıklarım dışında, birçok özellik ile nar sözlüğün yeni scripti şu an yazılım aşamasında ve yaklaşık iki ay içerisinde yeni scripte geçmiş olacağız. bu iki ay, belki on gün önceye, belki on gün sonraya sarkabilir ama eylül ayına geldiğimizde yeni scriptimize artık kavuşmuş olacağız.

bu zamana kadar, bu külfete rağmen, burada bulunduğunuz için teşekkür ederiz. daha iyi bir nar sözlüğü hep birlikte inşa edeceğiz. bir yeri, oradaki insanlar güzelleştirir.

nar sözlük altyazı ekibi ilk çalışma

sözlüğümüzün güzide yazarlarından birisinin hazırladığı bu muazzam video siz kıymetli izleyicileriyle buluşmaya hazır. buyurun bakalım.

 youtube video

nar sözlük manifestosu

bu sözlük belki revaçta olacak, belki olmayacak. asla önceden kestirilmesi imkansız; bunun farkındayım.

domain, hosting, zaman maliyeti, beyin yorgunluğu derken ciddi bir maliyet ve bu maliyetin getireceği bir risk söz konusu oluyor. apartman yöneticisi gibi tek tek bunları yazıp "aha masraf bu çıktı, şimdi dağılabilirsiniz." demeyeceğim. sonuçta siz doğal olarak, "bana mı açtın kardeşim, açmasaydın." diyebilirsiniz. maddi kaygılarla açılmış bir oluşum değil bu; bunu bilmeniz açısından belirttim sadece.

adam akıllı yazarların artık yazmak istemediğini, yazdıklarının troll hesaplar, kişisel egolar yüzünden arada kaynadığını, emeğe saygının zaman geçtikçe düştüğünü hep görüyoruz, biliyoruz ve yeni kaliteli bir sözlük isteği hep vardı.

yönetimden aldığımız tüyolara göre kesinlikle biliniz ki sırf sözlük revaçta olsun, google'da üst sıralarda yer alsın diye troll hesaplara, sapkın yazılara ve bu tipteki yazarlara müsaade edilmeyecek. her türden düşüncenin konuşulabileceği, insanların yadırganmayacağı ama insan haklarına saygılı, fikirlere saygılı, doğaya saygılı, yaşama hakkına saygılı düşüncelerin yer alması sağlanacak.

varsın olsun sapık tiplerin, trollerin, ensestlerin, ahlaksız tekliflerle kullanıcılara yürüyenlerin; sırf sözlüğün hit olması adına açacağı üç-beş başlık, üç-beş entry'ye minnet etmeyelim! en başında da söylediğim gibi zaten sözlüğün hit olması, herkes nar sözlüğe gelsin gibi bir ego kaygısı da yok.

ben şahsen yıllarca uludağ'da, ekşi'de, itü'de 2003'den beri yazarlık yaptım. üniversite okurken yerel bir sözlükte moderatörlük yaptığım zamanlar da oldu. çok güzel zamanlar, eşi benzeri görülmeyen zirvelere katıldım. hala görüştüğüm mükemmel dostluklarım da var. bundan 10-12 yıl öncesi zamanlardan bahsedecek olursam; o dönemler forumlar, sözlükler çok fazla popüler ve önemliydi. şu an leş kokan bütün bu saydığım sözlükler, o zamanlarda vizyon sahibiydi ve bir misyonu vardı. kaliteyi korumak adına oldukça dikkatli davranmaktalardı. formata uygun olmayan başlıklar, entry'ler silinir; kesin bir çizgiyle bezenmiş kaliteli bir duruş sergilenirdi. tabi eskidi bunlar.

günden güne derken seneler geçti. artık büyük sözlük sahipleri belki de bu misyonlarını tamamlamış olmanın ve kaymağını fazlasıyla yemenin verdiği rahatlıkla saldılar. çünkü zaman geçtikçe anladılar ki şu an; bu tür büyük sözlüklerde yazar olmak için, beğeni kaygısı için ciddi paralar ödeyen bir yeni nesil var. yazdıkları beğenilsin diye sahte hesap açanlar, troll başlıklar ve bunlar üzerinden mavra çeviren bir kitle çok daha ciddi olarak geldi. belki de bizler yaşlandık; her birimizin ailesi, çocukları, en azından iş güç derken farklı yoğunlukları olunca meydan boş kaldı. ciddi bir gelire ulaşan bu büyük sözlük sahipleri de maddi kaygılar sebebiyle kaliteden ödün vererek aradaki yazar kaybını kapattı.

eskiden kaliteye yani niteliğe önem veren sözlük sahipleri; şu an sadece sayıya yani niceliğe değer veriyor. rakamlarda boğulan bu sözlükler de; yazdıklarının önemi bilinmeyen, gerçekten iyi yazan ve sözlüğe değer veren insanlar tarafından yavaş yavaş terk ediliyor. farkında bile değiller çünkü sözlüklerinden birkaç yazar gidiyor ama aynı gün yüzlerce yazar talebi yağıyor.

o yüzden bugün buradayız ve bundan sonra nar sözlük için bir şeyler yapmaya çalışacağız.

burası bizim diyorum.

(bkz: özet geçemedim beyler)

dipnot: o değil de ben moderatör veya admin filan değilim. niye bu kadar gaza geldim onu anlamadım. dolmuşum demek ki, yazdıkça yazasım geldi. manifesto gibi oldu. başlığı manifesto şeklinde açayım da sol frame'e sabitleyin. gelen ürksün :)

yazarların başından geçen komik olaylar

2 ya da 3 yıl önce arkadaşım ankaradan geldi bize 1 hafta falan kalacak. neyse her gün bir yere gezmeye gidiyoruz gayet güzel geçiyor zaman. dedim izmir'e gelmişken vapurla karşıyaka geçelim. o ara da ben fotoğrafçılık kursuna gidiyorum amatörüm falan ama havamı görmeniz lazım sjsjsj boynumda makine kızın her açıdan 273737 tane fotoğrafını çekip gösteriyorum arada 2-3 tane güzel oluyor kız da ölüp bitiyor. neyse ben de çaktırmıyorum. sabah vakti ben daha uyanamamışım ve nasıl açım karşıyaka'da kahvaltı yapacağız zaten. vapurda martıların fotoğrafını çekmeye çalışıyorum ama odaklayamadım falan bok gibi neredeyse hepsi. o sırada yanımıza iki tane cool çocuk geldi ama duruşları dergi kapağından fırlamış gibi adeta bir sanat eseri gibiler. onların elinde de makineler martı fotoğrafı çekeceklermis 4 kişi kıçı kırık martılara bakıyoruz öyle ben pes ettim bu çocukları izliyorum. bi tanesi benim yanıma geldi gülümsedi falan merhaba dedi. ben de gülümsedim sonra bana simit verdi. ağzımı kırayım yemin ederim ben de mal gibi simidi alıp yemeye başladım zaten açım kahvaltı yapmamışım. çocuk bana bakıp tekrar gülümsemeye başladı ama bu sefer baya kahkayı zor tutuyor. ben anlamadım mal mal etrafa bakıyorum .arkadaşı geldi simitten ona da verdi çocuk simidi martılara attı yemin ederim 283737373 tane martı geldi zilyon tane fotoğraf çekmeye başladı. o an anladım ki martıya atmak için verilen simidi yediğimi sjsjsjsjsj nasıl utanıyorum 2 hamlede yediğim simit burnumdan geliyor çocuk yarılıyor falan ben bozuntuya vermeyip teşekkür edip ayrıldım yanlarından ama ben giderken hala gülüyordu.

nar sözlük bir dizi olsaydı finali nasıl olurdu

şizofren bir yazar olan eddie vedder ın ses telleri'nin kurgusudur.

mezzai, elestiribey'in mahallesindeki bakkal aslında. savtegin, elestiribey'in hergün mutlaka uğrayıp çay içtiği, çay evinin sahibi. yıldıztozu da savtegin'in çay evine uğrar sık sık. elmadilimpatatesvebira semtteki tek barın sahibi. format faşisti ise barmen ama sırf ekmek parası için, işini sevmiyor. sentenced barda çalan grubun basçısı. barın muhafızı ise firkat bekçisi. kursadinkirkincicerisi örnek bir öğretmen. aslında o kadar da örnek değil. en son bütün sınıfı ders saatinde savtegin'in çay evine götürmüş. öyle duyduk. her mahallede olur ya böyle herkesin sevdiği adam; elestiribey'in mahallesinde de var elbet; kedilerinbabası. venom; sürekli örnek verilen komşunun çocuğu. öss'de derece yapmış falan.

tatlipanda, urangu, sonradan gurme, şecereddür ve ecem beş kardeştir. elestiribey'in karşı komşuları. tusşe..

dooset daram, nazenin, seneka, kuru uzum habbesi
naxmet ve paintblack mahalle'nin en soylu ailesi. daskap..

illuminati gençlik kolları başkanı deniz kıyısında balık tutar sürekli, gizemli biri. berkhan'la çıkarlar genelde balığa. doğrusu berkhan, hani derler ya; 'mahallenin yakışıklı delikanlısı', öyle biri.

melankolik, nonversation ve johndillinger mahallenin hayalperestleri.. geceleri; yaşama dair güzel hayaller kurarlar hep.

günlerden bir gün; tusşe kardeşler, 'hadi bugün bi'şeyler yapalım' diye muhabbete başlamışlar.

ecem; 'künefe yemeye gidelim' diye ısrar etse de savtegin'in çay evine gitmeye karar verirler. giderler ve orada daskap'la karşılaşırlar. biraz deniz havası almak isterler. giderler ve berkhan ve illuminati gençlik kolları başkanı'nı görürler. hep birlikte elmadilimpatatesvebira'nın barına gitmeye karar verirler.
yolda gördükleri melankolik, nonversation ve johndillinger'i de takarlar peşlerine. mezzai "oğlum bakkal n'apsın lan barda" dese de onu da alırlar, cümbür cemaat giderler, eğlenirler bi'güzel.

hep birlikte barda otururlar. sonra savtegin, elmadilimpatatesvebira'yı arayıp; "herkesi topla gel, nar suyu ve çay ısmarlayacağım herkese" der. ve toplanıp savtegin'in çay evine gider herkes.

adını belirtmediğim için utandığım diğer bütün saygıdeğer nar sözlük yazarları da dahil, herkes çayını, nar suyunu içmekte ve keyifler yerindeyken, farkederler ki urangu görünmüyor, yok. meğer barda tek başına alem yapıyormuş. sonra gelmiş tabii.

"selamun aleyküm" deyip girmiş içeri.

bu dostane ortamı gören elestiribey gözyaşlarını tutamamış tabi....

yani; elestiribey aslında mahallenin delisi. bütün giri'ler, başlıklar, yazarlar... her şey elestiribey'in kafasının içindekiler aslında.

kullanıcı adından meslek tahmini

yeni nar sözlük scripti

nar sözlük, kuruluşundan bu yana yaklaşık iki yıllık bir evreyi arkasında bırakmış, bu süre zarfında birçok yazara ev sahipliği yapmış, birçok gönlü birleştirmiştir, dost etmiş, eh bir kısmını da kaosa sürüklemiştir.

burasının büyük bir sözlük olmadığını biliyoruz ama birçok sözlük güç kaybederken, yok olurken, sözlük morguna kaldırılırken nar sözlük direnerek devam etmiştir.

direnmiştir, zira mevcut scriptin oldukça kullanışsız, birçok kodunun bozulmuş, reklamların fink attığı, yavaş olması gibi birçok faktörle karşı karşıya kalmıştır.

bu bağlamda ''nar sözlükte olması istenilen özellikler'' başlığı dikkate alınarak, sözlükte eksikliği görülen birçok probleme ışık tutacak bir script yazılmaya başlanmıştır.

- evvela hız ve reklam problemleri ortadan kalkacak. giri yazmak için kişi debelenmeyecek, külfete girmeyecek.

- anlık bildirim seçeneği gelecek, yazar etiketleme seçeneği olacak, etiketlenen yazara anlık bildirim gelecek.

- ileti kutusu sıkıntısı giderilecek. ileti almak istemeyen yazar bunu engelleyebilecek.

- yazar engelleme/başlık engelleme seçenekleri getirilecek.

- başlıklar günlük olarak yenilenecek. böylece o gün ilk girilen giri, en başta gözükecek.

- girilere yorum seçeneği getirilecek.

- yazarların kendi kullanıcı adlarını değiştirebilme özelliği getirilecek.

- görsel yükleme sitelerine ihtiyaç duymadan, sözlüğe doğrudan fotoğraf yüklenebilecek.

- akıllı arama seçeneği getirilecek. aratılan başlık açılmamışsa, muadil örnekleri sunulacak.

- tematik mod getirilecek.

örneklendirmeye çalıştıklarım dışında, birçok özellik ile nar sözlüğün yeni scripti şu an yazılım aşamasında ve yaklaşık iki ay içerisinde yeni scripte geçmiş olacağız. bu iki ay, belki on gün önceye, belki on gün sonraya sarkabilir ama eylül ayına geldiğimizde yeni scriptimize artık kavuşmuş olacağız.

bu zamana kadar, bu külfete rağmen, burada bulunduğunuz için teşekkür ederiz. daha iyi bir nar sözlüğü hep birlikte inşa edeceğiz. bir yeri, oradaki insanlar güzelleştirir.

100 eksi alırsam sözlüğü bırakıyorum

işte risk budur madem beni istemiyorsunuz 100 eksi alırsam sözlüğü bırakacağım 00:01' e kadar beklemedeyim.

seri eksileyen ibne

her yerde var allahın cezası.

bırak lan peşimi.

gece sözlüğe giren kızın amacı

nedeni tam olarak bilinmeyen bir amaçtır. erkeklerle mesajlaşmak olabilir. evet.

sözlükteki en güzel nick

asaletin ve zekanın birleşiminden oluşan nicktir.

tabi ki de kuru uzum habbesi.

canım nickim kalp öpücük ben.

seri eksileyen ibne

İletisim | Kullanım Şartları | Sözlük Kuralları | Sosyal Projeler | Facebook | Twitter | İnstagram
İletişim: info@narsozluk.org
Reklam: reklam@narsozluk.org