sözlüğün arap sevicisi olması

iftiradır,zalimliktir.

öyle ki türk milleti 100 yıllık bir cumhuriyetin timsali değil yüzlerce yıllık geleneğin sürdürücüleridir.

osmanlıca'nın kendine has kelimeleri olmakla beraber arapça ve farsça kelimelerin de yoğunlukla kullanıldığı aşikardır.
bu durum türk islam cografyasına hakimiyetinden kaynaklı olup zikredilen her arapça yahut farsça tamlama sonrası arap sevicisi" damgasını vurmak hem tarihimize hem de yazarlarımıza yapılan büyük bir haksızlıktır.
  • (3)
  • (1)

yorum yapmak için giriş yapmalısın
ben arapça kullanmıyorum ve de sevmiyorum. arapları hiç mi hiç sevmiyorum zaten, ulan ben arapçıları da sevmiyorum. aslında ben hepinizden nefret ediyorum. çok fena gaza geldim.

  • (3)
  • (1)

yorum yapmak için giriş yapmalısın
Sözlük, oluşumu gereği öncelikle yazarların arkadaş çevresi ile dolmuştur. Bundan daha normal ne olabilir? Burada demek istediğim sen de git örgütlen arkadaşlarını çağır demek değil elbette. Bunun olağan akış içerisinde olduğunu söylemek. sonuç itibariyle yıllar geçmedi ki yazar çeşitliliği söz konusu olsun. daha 3-5 aylık bir oluşumdan bahsediyoruz.

Farklı düşünceler için ise diyecek söz yok. Yukarıda bahsettiğim durumun bir sonucu sadece. Her ortamda herkesin onaylanması mümkün değil. Burada artı oy almak ne kadar önemli değil ise, ki sonuçta bir ödül verilmiyor, eksi oy almak da o kadar önemli olmamalı. eğer beğenilme arzusu ile yanıp tutuşan varsa sözlük dışındaki sosyal medya platformlarında şansını denesin derim.

kitap konusunda ise konu tamamen arz talep ile alakalı. ilk yapılan etkinliğin neden o kitap olduğu "duyurular" bölümünde açıklanmış, gördük. ikinci olmasının nedeni de o kitap ile ilgili birden fazla kişinin ilgisi ve yorumu idi. bunu da gördük. eminim yönetim bundan sonra gerekeni yapacaktır. bahsedilen eleştiriyi birden fazla kişi yaptığı için hatta bir başlık açtım ki, aylık olarak oradan seçim yapılabilsin diye. Belki de yardımcı olmuş oluruz yönetime. (bkz:kitap okuma etkinliği için 5 öneri)
unutmadan: o yazarın başlığını açan bendim. o gece o başlık altında yazılanlar sonucu yönetimin dikkatini çekmiş olmalı ve daha çok katılım olacağı için seçilmiş olmalı. bu sadece bir tahmin benim için. sinan hoca'nın ne siyasi görüşü zerre kadar umurumda ne de kimin yanında olup olmadığı.

"mobbing" dediğinize katılmıyorum ama sözlükte kankacılık son derece yüksek oranda uygulanıyordu bir ara, farkındaydı herkes. Herkes farkındaydı da, çok şükür ki şu ara neredeyse yok birbirini favlayan oylayan yazarlar. Sebebini de herkes biliyordur eminim. neyse. az sayıda girisi olduğu halde en yüksek puana sahip olan birkaç yazarı takip ettiğinizde görülen bir durumdu.

ha şunu da unutmamak lazım ki, sözlüğün terazisinde belli bir tarafın ağır basmasının nedeni diğer tarafın eksi alınca küsüp gitmesidir. yani yeterince düşüncelerini savunamaması ya da savunmamayı seçmesi. eksi aldığı için bugün düşüncesini yüksek sesle ifade etmekten geri duran insana ne gözle bakılır ki? yani karşı tarafın baskıcı olduğunu söyleyene kadar, biraz da "bizde ne sorun var" ya da "neden sayımız az" diye düşünmek gerekli diye düşünüyorum.

keşke karşıt görüşlü diye tabir edilen ve çoğunluğun karşısında olup tartışacak kimseler olsa da sözlükte zaman geçirmek çok daha keyifli olsa.
  • (2)
  • (0)

yorum yapmak için giriş yapmalısın
doğruya doğru.

Araplar ve kültürlerine ne zaman karşıt bir yazı yazsam direkt eksilenip hakaret falan yiyorum. Bu tabii umrumda değil ama tablonun gösterdiği durum bu.

Burada örneğin alevi Türkmenlere, tengirici türklere hakaret etsem, kafir, zındık yazsam omuzlar üzerine alırlar beni.

Arap bile kendisini buradaki yazarlar kadar savunmuyordur.
  • (3)
  • (3)

yorum yapmak için giriş yapmalısın
Araplardan hiç hoşlaşmayan bir kişi olarak katılmadığım durum. Sözlüğe ilk geldiğimden beri kendi düşüncemde olan insan sayısının muhaliflere oranla fazla olduğunu farkettiğim için hep karşıt göürüşü fikren desteklemesem de artılama ve favorileme yoluyla onlara fikirlerinin benim ve sözlük için değerli olduğunu göstermeye çalıştım. Ancak böyle bir durumun sözlükte düşünüldüğünden haberim bile yoktu. Başlığı görünce cidden üzüldüm yani.

Sözlükler tek fikrin etrafında dönmezler, dönmemelidirler de. O yüzden her fikrin yöneticilerce desteklenmesi, hiçbir fikre sansür uygulanmamasını savundum yöneticilik yaparken de ki bu yapılmadı, en ters insanlar bile sözlükte tutuldu. Ancak böyle bir sorunu cidden yaşayanlar varsa bunun yazar sayısı arttıkça aşılacağını düşünüyorum. Accık yeni olduğumuzdan tabii olarak bazı yönlere yığılmış yazarlar var ama geçecek geçecek *.
  • (5)
  • (0)

yorum yapmak için giriş yapmalısın