tunceli dersim olmalı mı sorunsalı

açıkcası kendi yorumumla söylüyecek olursam, olmaması taraftarıyım sebebi ise neden değiştirmeye sebebiyet arıyorsunuzki, gerçi bu kadarı vermek istanbulda oturan bana tabiki düşmez ama gereksiz buluyorum diyeceklerki oranın adı dersim tunceli bir katliam adı. gerçi bunu söylemek bana düşmesede sağ görüşlü kişilerin fatih mehmet maçoğlunu kötülücek birşey çıktı, üzdün be bizi kominist başkan, çöp geç.
ülkede canı sıkılan sorun çıkartıyor amk.

ne gerek vardı da kaç senelik adı değiştiriyorsun?
komünizm miadını doldurmuştur, komünizm kıtlık, yoksulluk ve açlık demektir. çin de komünizm çin milliyetçiliği
sovyetlerde rus milliyetçiliği, kuzey kore de yalan ve insanlık suçları üzerine kurulmuştur. sovyetlerin katlettiği milyonlarca sivil çinlilerin öldüğü milyonlarca sivil ve kendi toplumana zulmeden kuzey kore hatırlatayım kuzey kore'de bir tane şişman adam var ve bu adam ülkenin diktatörü...
belediye arazisinde 10/20 dönüm soğan ekti diye bu maçoğlu'nu kahraman ilan eden kitle net çomardır.
sosyal medyada bu adama methiyeler duzulurken ben arkadaşlarıma hdp'nin türevi olduğunu defalarca söyledim ama aldığım cevap adam soğan ekti yaa oldu
cumhuriyetin ilk yıllarında ingiliz destekli olan gerici isyanlar tunceli çevresinde yoğun destek aldı inkılap düşmanları dersim ismini sembolleştirdiler bir türkçü olarak bu sebepten karşıyım dersim ismine
üstelik tunceli chp'nin kalesi iken dışarıdan aldığı göçle kürt ırkçılarının çoğunluk oldugu bölgelerden biri haline geldi.
maçoğlu makam sahibi olunca hemen özüne döndü
son olarak dersim çok modern yaa diyenlere
o kadar modern ki dağlarından terörist eksik olmuyor
tunceli’ye tunceli diyen tuncelili olmaması sorunsalı. sadece biz tunceli diyoruz, yani orada yaşamayanlar, yaşamayı düşünmeyenler, hatta yanından bile geçmeyenler. orada yaşayanlar istisnasız dersim diyor. bence de değişmesin ama adamları “biz tunceli diyoruz, siz de öyle deyin” diye darlamak ne kadar doğru?
maçoğlu’nun ve belediye meclisinin oylama yaparak aldığı karardır. bunun üzerine gidip tabela değiştirmişler. bu kanuna aykırı bir durumdur ve yaptırımı olmalıdır.

5442 sayılı il idaresi kanunun 2.maddesinin a fıkrasına göre isim değiştirme kanun ile yapılmaktadır. kanuna aykırı bir şeyin benim gözümde desteklenecek tarafı yoktur.

mecliste alınan kararlardan bir tanesi de kürtçe ve zazaca dillerinde hizmetlerin yürütülmesi olmuş. buna bir şey denmez fakat tunceli yerine dersim kararı hakkında aynı şeyleri düşünmüyorum. masumane bir istek değildir.

dersim dense ne olacak diyenler olabilir. bilmeyenler için söylemeliyim ki aşiretlerin isimlerinden bir tanesidir. bu aşiret cumhuriyet tarihinde karakollara baskınlar yapmış, kararlara karşı gelmiş bir aşirettir. şimdilerde böylesine kara leke taşıyan bir adın türkiye cumhuriyeti sınırlarında yeniden yaşatılmaya çalışılması saçmalıktır.

sırf kimileri doğu bölgemize kürdistan diyor diye bölge adının, il adının değiştirilip kürdistan yapılmasıyla aynı statüdedir benim gözümde. onaylanmamalıdır en azından benim vicdanım onaylamamaktadır.
bununda götü başı oynamaya başladı. dikkat etsin de tarih tekerrür etmesin.
İletisim | Kullanım Şartları | Sözlük Kuralları | Sosyal Projeler | Facebook | Twitter | İnstagram
İletişim: info@narsozluk.org
Reklam: reklam@narsozluk.org