d o l l h o u s e

Durum: 4723 - 39 - 7 - 1 - 15.09.2019 18:19

Narhane: 20365 - Narlar Narı

2 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

ruhuma el fatiha lütfen.
  • /
  • 473

nick mick yok

buradaki bir yazarın başka bir sözlükteki hesabını bulan ve bir türlü anlamadığım bi sebeple orada yazdığı entryleri buradaki nickaltına taşıyan yazar.

neden lan neden.

yazar çok isteseydi "benim şu sözlükte de hesabım var, nickim de bu" derdi. veya o entryleri buradaki yazarlara da sunmak isteseydi aynı başlıkların altına yayardı. çok kötü bir şey yaptın pü allah belanı versin demiyorum ama neden bunu yaptın ya ahahdhsjjd. biz buraya bi foto atmaya üşenirken adam tonla ss alıp yığmış. helal olsun, inşallah daha güzel uğraşların olur.

yallah kürkçü dükkanına.

uyku

bir süredir bana kırgın olan eski dostum. ne oldu, nasıl oldu ve ne zaman oldu hiçbir fikrim yok ama koptuk gittik. eskiden günün üçte ikisini beraber harcardık, birbirimizi özleme fırsatımız bile olmazdı. canım sıkılırdı onu arardım, karnım acıkırdı onu arardım, keyifsiz olurdum ve yine oru arardım. birkaç haftadır ulaşamıyorum bile, engellemiş her yerden resmen. ağlıyorum gelmiyor, yalvarıyorum gelmiyor. bu halimize üzülüyorum, onun kadar özlediğim çok az şey oldu şu kısa ömrümde.

neredesin lan ay yüzlüm.

anın görüntüsü

dakikada 250 tüy bırakabilen minik dostumla tekrar buluştuk.

öz kedim dahil hiçbir kedi boynuma sarılmamıştı bugüne dek. stüdyoda duygusal anlar yaşanıyor...

23 sayısı teorim

(bkz: 40 yapar)

ilk sevgilim ocak ayının 23'ünde doğmuştur. bunu da ekleyelim.

yazarların en tuhaf korkuları

park halindeki araçlar.

ben arkalarından geçerken canlanıp beni ezmelerinden korkuyorum. çok mecbur kalmadıkça yakınlarından geçmem.

masterchef türkiye

mehmet şef için izlediğim program. adamın her hareketi sempatik. ayrıca beni güldürüyor, güldüren şeflerden hoşlanırım.

herkesin düşündüğünün aksine yarışmacıları yerin dibine sokan da somer oluyor genelde. kendisiyle aynı ortamda on dakikadan fazla bulunmak istemezdim.

somer'in de çok umrundaydı ya, ağladı şimdi.

karısına göstermediği ilgiyi başka kadına gösteren tip

evde hödük, sokakta istanbul beyfendisi olan tiptir. karısına kul muamelesi yaparken başka hanımların karşısında kibarlıktan kırılacak kıvama gelir. dilinden "bayan" sözcüğü eksik olmaz.

kusucam glb.

nar sözlük yeni script denemeleri

anlaşılan oldukça eğlenceli geçen denemelerdir.

bence hazır sözlük için bir şeyler yapıyorken birkaç konuya daha el atın. mesela benim profilimi biraz özelleştirin. kuş sesi mi eklersiniz, kenara köşeye kuş tüyü mü koyarsınız orası size kalmış. ben entry girince herkesin ekranında kanat çırpan bi kuş olsun mesela. insan bekliyor böyle şeyler. meşazımı aldığınızı umuyorum.

nar sözlük yazarı olmanın avantajları

internet faturanızın her ay sözlük sahibi tarafından ödenmesi.

gerçi şu an bu imkan bir tek bana sunuluyor diye biliyorum. inş daha çok kazanır da hepinizinkini öder. allah başımızdan eksik etmesin.

batman otogarında yaşanan vahşet

onlarca insanın, güvenlik görevlileri ve polislerin gözü önünde bir gencin can verdiği olay.

gözlerinizi kapatıp hayal edin; yerde can çekişen bir adam var, etrafında da halkın oluşturduğu kalabalık. hemen başında da kendisini defalarca bıçaklayan bi cani. kendi kafanızda kurduğunuz bu senaryoda orada bulunan polisler ne yapmalı, kime müdahalede bulunmalı? manyak mısınız tabii ki etraftaki kalabalıkla uğraşmalı, katilin yanından "bro bi saniye izin ver, geçeyim şuradan" edasıyla rahatça geçip olayı izleyen insanları dağıtmaya çalışmalı.

bu ülkede kendini korumayı öğrenmekten başka şansın yok. alo 155 falan da hikaye. adamların önceliği kendi canları olmuş, kendi göt korkularından yerde can çekişen adamı kurtaramıyorlar.

olay kan davası mı neymiş. şaşırtmayacak ama kurtarılamamış suat yüksekbağ. allah ailesine sabır versin.

https://mobile.twitter.com/haberdr/status/1167356475062329344
  • /
  • 473
  • /
  • 132

batman otogarında yaşanan vahşet


camel rework


aldatıldığını eşinin dudağındaki uçuktan anlayan kadın


aydın'da işlenen kıskançlık cinayeti


25 ağustos 2019 ankara depremi


işsiz güçsüz instagram profilleri


odanın şeklini değiştirirken can vermek


çatalı hiçbir zaman kaşık olarak kullanamazsın


köyden arsa satıp kent switch almak


elestiribey'in hala ortalıkta gözükmemesi


  • /
  • 132

yeni türkü

seksenlerden sonra şiirimize de büyük katkılar yapan müzik grubudur. süreya'dan, nazım'a, murathan mungan'a kadar bir çok şairin şiirini en az o şiirin kalitesi kadar lezzetli bestelemişlerdir. bu yönüyle aşklarımızda şairler kadar nefesleri vardır. en son 2012 yılında odtü devrim stadyumunda dinlemiştim bu güzel ihtiyar çocukları. yaşlanmışlardı ama muhteşemlerdi. hep var olsunlar hayatlarımızda ve aşklarımızda.

içimizde yanan bir gülsün şimdi
yüzümüzde gülen çocuk düşleri
herşeyi yokeden
korkunç bir dünya bu
nasıl da sevdik onu
sevgilere en ağır ceza düştü
nefretle uyanıyor dünya
hayatı bir kez sevmeyi isteset
binbir çiçek açmaz mı dünya

her türk vatandaşın siyasetçi ve hukukçu olması

ülkemizin insanının içindeki her şeye muhalefet olma tutkusundan kaynaklandığını düşündüğüm durumdur.

adres bilmez ama tarif etmeye çalışır, eğitimden, ekonomiden ondan bundan anlamaz ama her şeye bir fikri vardır. işin uzmanından daha iyi bildiğini savunanlar dahi oluyor. hal böyle olunca her unvana sahip olan insanlar görmek mümkün.

her alan birbirine dahil olabilirken, uzmanlaşma gittikçe azalırken gayet normal bir durumdur aynı zamanda. hakimlik sınavlarına çoğu bölümün girebilmesi aslında buna bir örnek. kpss tercih kılavuzlarına bakıldığında aslında anlaşılabilir bir durum.

her türk vatandaşın siyasetçi ve hukukçu olması

karısına göstermediği ilgiyi başka kadına gösteren tip

nar sözlük yeni script denemeleri

batman otogarında yaşanan vahşet

insanlığın öldüğünün resmidir.
resimleridir.
amına koyduğumun ülkesinde insan kalmadı neredeyse.
ahir zaman ise kıyamet kopsun da sonumuzu bilelim amk.
devlet desen, ne polisi ile ne adaleti ile yok zaten...

batman otogarında yaşanan vahşet

görevi halkın güvenliğini sağlamak olan emniyet görevlilerinin görevlerini unuttuğu vahşettir.

oradaki polislerin acilen görevden alınması lazım. böyle bir olayda birisi katile silah doğrultmuş, sadece öyle duruyor, diğeri insanları uzaklaştırmaya çalışıyor. katil de bankoya dayanmış yerde can çekişen adamın ölmesini bekliyor. birileri bi şey yapın diye bağırıyor ama nafile.

bu ülkeden bi cacık olmaz. kaçın kurtarın kendinizi.

ölmeden önce dinlenmesi gerekilen şarkılar

 youtube video


dünyadaki son gününde
döndü durdu yatağında
sıkıldı, kalktı
ilk kez göz attı yalnız kalpler sütununa

29 ağustos 2019 sigaraya gelecek zam

paylaşılan görüntüler shop gibi geldi. umarım doğru değildir. samsun’u bedava verseler içmem 20 lira diyor. yok ebesinin örekesi.

yazarların kendi çaplarındaki başarıları

kazanamam diye korkarak her gece ağladığım o bölümü kazandım, hem de tam istediğim gibi bir şehirde. fakat gelin görün ki bazı yanlarım o zamanlarımın daha mutlu olduğunu iddia ediyor. bu başarının karşılığında bir daha gelmeyecek insanları yolladım hayatımdan. şimdi soruyorum, bu başarı neye göre başarı, kime göre başarı?

Toplam entry sayısı: 4723

nar sözlük yazarlarının saç modelleri

son derece havalı ve dikkat çekici saç modelleridir. kendine güvenen şöyle gelsin. ben başlıyorum.

d o l l h o u s e

yeni denetçi yazar.

denetçiliği uğurlu olsun, görevinde başarılar dileriz.

yazarların marjinal anıları

okuyanları marjinalliğe teşvik edecek, sözlüğün kalitesini arttıracak anılardır.

ben geçen bayram köye gitmedim. soru soran akrabalara da göz devirdim.

nar sözlük rehberi

sözlük ortamına alışkın olmayan, nar sözlük'e farklı platformlardan ulaşan, ilk kez sözlük yazarlığı yapan/yapacak olan ve kafası karışık üyeler için çizilmiş olan bir yol.

olabildiğince açıklayıcı, kapsamlı olmasına dikkat edilse de mutlaka eksik olan noktalar vardır, eklemek istediği bir şey olan yazarları piste davet ediyoruz.

1- interaktif sözlük nedir?

interaktif sözlük, 1999 yılında ekşi sözlük ile başlayan ve o zamandan beri bir ton farklı türeviyle sürmekte olan bir konsept.

yazar olarak adlandırılan sözlük üyeleri, başlıklar altında konuyla alakalı bilgi veren, yorum içeren entryler yazar. böylece internet üzerinde herhangi bir kavram hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ve bu kavramı aratan insanlar, merak ettikleri noktaları derli bir şekilde tek başlık altında bulabilir. mantık budur.

tabii amaç sadece "bilgi almak isteyen internet kullanıcılarını mutlu etmek" değildir. goygoy, kakara kikiri de olur elbette. sözlük içi başlıkları niye google'da aratsın insanlar?

sözlüklerin forum siteleriyle karıştırılmasını önleyen en büyük fark; içerik sahibi yazarların, konu başlıklarında kendi fikirlerinin yanı sıra söz konusu kavramın tanımını yapıyor oluşudur. bu yüzden "evcil hayvan beslemek" başlığına "çok zorlanıyorum ya siz nasıl bakıyorsunuz?" yazdığınızda "nar sözlük forum mu lan?!" tepkisini alırsınız. aynı zamanda sözlüklerde yazılan içerikler -istisnalar dışında- belli bir temaya ait değildir, belli bir kitleye hitap etmez forumlarda olduğu gibi.

2- sözlük formatı nedir?

temelinde hemen hemen aynı noktalara değinilse de sözlükler arasında farklılık gösterebilen, yazarların sözlükte dikkat etmesi ve uyması gereken kurallar bütünüdür.

başlıkların ve entrylerin formata uyması, sözlüğün kalitesini koruması adına önemlidir. formata uyulmaması sonucunda sözlükten geriye kalan tek şey lise kantini, mahalle arası sohbeti olur.

formata uygun olmadığı tespit edilen entryler, tekrar düzenlenmesi adına sahibinin taslak kutusuna gönderilir.

"@3 salak mısın lan sen" gibi bir entry yazdıysanız sizi şiddetle kınar, daha sonra entryi taslağa atarız örneğin. bir başka örnekle "ahshsjjdjd olm çok güldüm ya" gibi bir entry de formata uygun değildir.

formatı ısrarla reddeden yazarlar çaylak veya silik olma gibi sonuçlarla karşılaşabilir.

format hakkında detaylı bilgi almak isteyenler "#14584" numaralı entryi okuyabilir.

3- formata uygun başlık ve entry nasıl olmalı?

başlık açarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yazılmak istenenin daha önce yazılıp yazılmadığını kontrol etmektir. sizin üzerinde açıklama yapacağınız konuyu, sizden önce açıklamış, başlığını açmış olabilirler. bu yüzden "aramaya inanmak" diyoruz.

başlığı aradık taradık bulamadık, kimse açmamış ve biz açacağız. peki şimdi ne yapıyoruz? başlığın anlaşılır olmasına, dil bilgisi kurallarına uygun olmasına ve subjektif olmamasına dikkat ediyoruz. forum ve sözlük arasındaki farkı kavradığımız için "gençler baksanıza bir" veya "bilgisayarım bozuldu anlayan var mı" gibi başlıklar açmıyoruz.

açtığımız başlığın ilk entrysi bize ait oluyor elbette. bu yüzden büyük titizlikle yazıyoruz, herkes ilk olarak bizim entrymizi görecek çünkü. başlığı güzelce açıklıyor, tanımını yapıyor ve istersek daha sonra görsel/bakınız gibi eklerle destekliyoruz. başlıkta cümleyi yarım bırakıp entryde devam ettirmiyoruz. "uyuyacağım ama" gibi bir başlık açıp, entry olarak da "karnım aç, uyuyamıyorum" yazmıyoruz değil mi arkadaşlar?

entry yazarken tanım yapmaya, yazım kurallarına uymaya, noktalama işaretlerini kullanmaya dikkat ediyoruz. herhangi bir kişi/kuruma yönelik hakaret ve küfür etmiyor, nar sözlük'ü zorda bırakacak bir içeriğe imza atmıyoruz. aynı zamanda özel mesajları entry yoluyla ifşalamıyor, telefon numarası-adres-mail adresi gibi özel bilgileri sözlükte yayınlamıyoruz.

yazılan entrylerin her şeyden önce özgün olması gerekiyor. alıntı içeren entrylerimizin alıntı olduğunu belirtiyor, kaynağını da alta bırakıyoruz. aynı zamanda başlıkta daha önce yazılmış olan bir entryi aynen tekrarlamıyoruz, bu hareketin pek bir manası yok.

entry sonuna ":) :( :d" gibi ifadeleri değil, yalnızca gerekli olan noktalama işaretini bırakıyoruz.

4- formata aykırı başlık ve entrynin başına ne gelir?

sözlükte bulunabilmesi için gerekli olan nitelikleri taşımayan başlıklar silinir. yazım yanlışı yapılan başlıklar bu gruba dahil değildir, açtığınız başlıkta yaptığınız hatayı fark ettikten sonra "başlığı düzenle" kısmından olayı çözebilirsiniz. moderatörler de bunun için vardır elbette.

formata aykırı olan entryler ise silinmez, gerekçesiyle beraber taslaklarınıza gönderilir. böylece entrydeki hatayı veya eksikleri giderip tekrar yayınlama imkanı sunulur size.

ayrıca formata uygun olmadığını düşündüğünüz entryleri şikayet edebilirsiniz.

5- taslağa atılan entry nasıl düzenlenmeli?

formata uygun olmadığına karar verilen ve taslağa atılan entrylerinizin taslağa atılma gerekçesi bildirilir. moderatörler tarafından bildirilen bu gerekçeye göre entrynizi tekrardan düzenlemeniz gerekir.

noktalama işareti konusunda uyarı aldıysanız noktalama işaretlerine dikkat etmeli, tanımla alakalı uyarı aldıysanız tanım yapmalısınız. olduğu gibi tekrar yayınlanan hatalı entry tekrar taslağa atılır. beş kez yayınlasanız, beş kez tekrardan taslağa atılır.

6- çaylak/yazar/silik nedir?

sözlüğe kaydolan her üye, yazarlığı onaylana kadar çaylak konumundadır. yazar olabilmek için ilk olarak beş entry girmeleri gerekmektedir. entrylerin formata, sözlüğe uygun olduğuna kanaat getirilirse yazarlıkları onaylanır.

çaylak konumundan çıkan üyeler yazar olarak adlandırılır. sözlüğe kaydoldukları tarihe göre belli nesillere ait olurlar. profillerimizde yer alan "1. nesil yazar, 2. nesil yazar" ibaresinin olayı da budur. çaylak ya da silik olmayan üyeler yazar konumunda olmaya devam eder.

sözlük formatına ters düşen hareketleri sürekli olarak tekrarlamaya devam eden, uyarıları dikkate almayan yazarlara birtakım yaptırımlar uygulanır. yazar; çaylak durumuna düşürülebilir, sözlükten uzaklaştırılabilir veya silik olabilir.

kendi isteğinizle hesabınızı kapattırdığınız takdirde de profilinizde silik yazar.

7- nickaltı nedir?

bir sözlük yazarının nickinden oluşan başlıklara nickaltı denir. bu başlık altında nickaltı sahibi yazar hakkında "tanım içeren" entryler yazılır.

yazarın nickaltında sesinin güzel olmasından, sabahları uyanınca sinirli olmasından bahsetmek doğru değildir. yazarın özel hayatından, sözlük dışındaki karakterinden değil; sözlük içindeki durumundan yola çıkarak nickaltı girmeye özen göstermeliyiz.

8- bakınız, gizli bakınız, akıllı bakınız nedir?

entryi okuyan yazarları başka bir entrye veya başlığa yönlendirmek için "bakınız, gizli bakınız ve akıllı bakınız" butonları kullanılır. başlığın ilk entrysi bakınızlardan ibaret olamaz. bunun haricinde ister elli beşinci, ister iki yüzüncü olsun, hiçbir entry sadece akıllı bakınız kullanılarak yazılmaz.

bakınız: yazarları başka bir entrye, başlığa yönlendirmek için entry üzerindeki (bkz:) butonunu kullanabilirsiniz. böylece yazarlar direkt olarak parantez içinde belirttiğiniz içeriğe yönelebilir.

gizli bakınız: cümle içinde kullanabileceğiniz gizli bakınız ile kelime/kelime gruplarını öne çıkarabilirsiniz. butonunu kullanıp, parantez içine yazdığınız yazı parantez olmadan öne çıkar ve diğer yazarlar o yazının başlığına yönelebilir.

akıllı bakınız: gizli bakınız ismini daha çok hak eden bu bakınız türünde yazdığınız yazı "*" simgesinde saklı kalır. sözlük içerisinde emoji, smiley kullanmak yasak olduğu için akıllı bakınız olarak vereceğiniz "bgv, swh" kısaltmalarda doyasıya gülebilirsiniz.*

9- entrye nasıl görsel eklenir?

görselle desteklemek istediğiniz entrynize ekleyeceğiniz görseli galeriden direkt olarak eklemek henüz mümkün değil. yükleyeceğiniz görselin adresini kopyalayabilir, parantezinin içine yapıştırarak olayı çözebilirsiniz.

10- entrye nasıl youtube, vimeo ve soundcloud linki eklenir?

ilgili web sitesinden kopyaladığınız linki, entrynin üzerinde bulunan ilgili butona tıklayıp parantez içine yapıştırdığınız takdirde entrynizde bağlantıya yer verilecektir.

11- spoiler nedir?

entry üzerinde bulunan spoiler butonunu kullanıp parantez içine yazdığınız metin "spoiler!" uyarısı altında gizli kalır. herhangi bir eser, olay hakkında spoiler vereceğiniz veya alıntı metinlere yer vereceğiniz zaman spoiler özelliğini kullanabilirsiniz.

12- sözlükle ilgili genel kavramların tanımı

başlık: hakkında bilgi verilecek, tanım ve yorum yapılacak olan ana konu.

entry: başlığın altına yazılan ve bulunduğu başlık hakkında olma, formata uyma zorunluluğu taşıyan her bir yazı.

kategori: başlıkların konularına göre sınıflandırılması sonucunda girdikleri sınıf.

sol frame: en güncel başlık en üstte yer alacak şekilde sıralanmış olan, başlıkların görüntülendiği ve sitenin sol tarafında bulunan kısım.

gündem: anlık olarak güncellenen, en son entry girilen başlıkların yer aldığı sayfa.

rastgele: tıkladığınız anda karşınıza herhangi bir konuda, herhangi bir zamanda açılmış olan başlıkların çıkacağı buton.

 

giri muhabbetleri dedikoduları

cumartesi akşamları gerçekleştirilen giri muhabbetleri yayınında sözlükle ilgili konuşulan ve katılamayan yazarların da haberdar olması gerektiğini düşündüğüm dedikodulardır. işsiz biri olarak her hafta güncellerim diye düşünüyorum.

yayın bende sürekli olarak kesildiği için kaçırdığım noktalar olabilir.

• yayının haftada iki kez yapılması konusu tartışıldı ilk olarak. saatlerin ve günlerin ayarlanması biraz sıkıntılı gibi. sözlüğün aktif olduğu saatlerde yayında yoğunluk olması, sol frame'in boğazını kesiyor. bu yüzden radyo yayını üzerinde çalışılıyormuş, ne ara çıktı bu fikir ben ona hakim değilim. muhtemelen salı ve çarşamba günü yayın tekrarlanır.

• nar sözlük mobil uygulaması birçok yazar tarafından bekleniyor. android için halihazırda bir uygulama varmış fakat henüz kullanıma hazır değil. bu ay sonunda onunla ilgili bir haber verilebilir. app store'da yer alma mevzusu da biraz zor olduğu için onunla ilgili de farklı planları varmış elestiribey'in.

• aydinoglu'nun çaylak yapılması cinsellik temalı entrylerden dolayı değil, özellikle gece saatlerinde sol frame üzerinde bir hakimiyet kurma isteğinden ötürüymüş.

• son zamanlarda aktif olan yazarlardan birinin troll fake'i yönetimin dikkatini çekmiş. zararsız bir hesap olduğu için ses edilmiyormuş ama haberdarlarmış.

• nick değiştirme ile ilgili bir düzenleme de gelecekmiş. diğer sözlüklerde olduğu gibi altı ayda, üç ayda bir nick değiştirme hakkı tanınacakmış bir süre sonra.

• ferrentino sözlüğü devralma konusunda pek hevesliymiş, bir de şu iki gündür çok yoğunmuş. bu gereksiz oldu ama ilgililere duyrulur.

• esence sınav kağıtlarını okuyor bu gece, sözlükte öğrencisi varsa bilsin.

• d o l l h o u s e çok harika bir yazarmış, allah başımızdan eksik etmesinmiş.

nar sözlük yazarlarının saç modelleri

son derece havalı ve dikkat çekici saç modelleridir. kendine güvenen şöyle gelsin. ben başlıyorum.

seri eksileyen ibne

her yerde var allahın cezası.

bırak lan peşimi.

nar sözlük rehberi

sözlük ortamına alışkın olmayan, nar sözlük'e farklı platformlardan ulaşan, ilk kez sözlük yazarlığı yapan/yapacak olan ve kafası karışık üyeler için çizilmiş olan bir yol.

olabildiğince açıklayıcı, kapsamlı olmasına dikkat edilse de mutlaka eksik olan noktalar vardır, eklemek istediği bir şey olan yazarları piste davet ediyoruz.

1- interaktif sözlük nedir?

interaktif sözlük, 1999 yılında ekşi sözlük ile başlayan ve o zamandan beri bir ton farklı türeviyle sürmekte olan bir konsept.

yazar olarak adlandırılan sözlük üyeleri, başlıklar altında konuyla alakalı bilgi veren, yorum içeren entryler yazar. böylece internet üzerinde herhangi bir kavram hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ve bu kavramı aratan insanlar, merak ettikleri noktaları derli bir şekilde tek başlık altında bulabilir. mantık budur.

tabii amaç sadece "bilgi almak isteyen internet kullanıcılarını mutlu etmek" değildir. goygoy, kakara kikiri de olur elbette. sözlük içi başlıkları niye google'da aratsın insanlar?

sözlüklerin forum siteleriyle karıştırılmasını önleyen en büyük fark; içerik sahibi yazarların, konu başlıklarında kendi fikirlerinin yanı sıra söz konusu kavramın tanımını yapıyor oluşudur. bu yüzden "evcil hayvan beslemek" başlığına "çok zorlanıyorum ya siz nasıl bakıyorsunuz?" yazdığınızda "nar sözlük forum mu lan?!" tepkisini alırsınız. aynı zamanda sözlüklerde yazılan içerikler -istisnalar dışında- belli bir temaya ait değildir, belli bir kitleye hitap etmez forumlarda olduğu gibi.

2- sözlük formatı nedir?

temelinde hemen hemen aynı noktalara değinilse de sözlükler arasında farklılık gösterebilen, yazarların sözlükte dikkat etmesi ve uyması gereken kurallar bütünüdür.

başlıkların ve entrylerin formata uyması, sözlüğün kalitesini koruması adına önemlidir. formata uyulmaması sonucunda sözlükten geriye kalan tek şey lise kantini, mahalle arası sohbeti olur.

formata uygun olmadığı tespit edilen entryler, tekrar düzenlenmesi adına sahibinin taslak kutusuna gönderilir.

"@3 salak mısın lan sen" gibi bir entry yazdıysanız sizi şiddetle kınar, daha sonra entryi taslağa atarız örneğin. bir başka örnekle "ahshsjjdjd olm çok güldüm ya" gibi bir entry de formata uygun değildir.

formatı ısrarla reddeden yazarlar çaylak veya silik olma gibi sonuçlarla karşılaşabilir.

format hakkında detaylı bilgi almak isteyenler "#14584" numaralı entryi okuyabilir.

3- formata uygun başlık ve entry nasıl olmalı?

başlık açarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yazılmak istenenin daha önce yazılıp yazılmadığını kontrol etmektir. sizin üzerinde açıklama yapacağınız konuyu, sizden önce açıklamış, başlığını açmış olabilirler. bu yüzden "aramaya inanmak" diyoruz.

başlığı aradık taradık bulamadık, kimse açmamış ve biz açacağız. peki şimdi ne yapıyoruz? başlığın anlaşılır olmasına, dil bilgisi kurallarına uygun olmasına ve subjektif olmamasına dikkat ediyoruz. forum ve sözlük arasındaki farkı kavradığımız için "gençler baksanıza bir" veya "bilgisayarım bozuldu anlayan var mı" gibi başlıklar açmıyoruz.

açtığımız başlığın ilk entrysi bize ait oluyor elbette. bu yüzden büyük titizlikle yazıyoruz, herkes ilk olarak bizim entrymizi görecek çünkü. başlığı güzelce açıklıyor, tanımını yapıyor ve istersek daha sonra görsel/bakınız gibi eklerle destekliyoruz. başlıkta cümleyi yarım bırakıp entryde devam ettirmiyoruz. "uyuyacağım ama" gibi bir başlık açıp, entry olarak da "karnım aç, uyuyamıyorum" yazmıyoruz değil mi arkadaşlar?

entry yazarken tanım yapmaya, yazım kurallarına uymaya, noktalama işaretlerini kullanmaya dikkat ediyoruz. herhangi bir kişi/kuruma yönelik hakaret ve küfür etmiyor, nar sözlük'ü zorda bırakacak bir içeriğe imza atmıyoruz. aynı zamanda özel mesajları entry yoluyla ifşalamıyor, telefon numarası-adres-mail adresi gibi özel bilgileri sözlükte yayınlamıyoruz.

yazılan entrylerin her şeyden önce özgün olması gerekiyor. alıntı içeren entrylerimizin alıntı olduğunu belirtiyor, kaynağını da alta bırakıyoruz. aynı zamanda başlıkta daha önce yazılmış olan bir entryi aynen tekrarlamıyoruz, bu hareketin pek bir manası yok.

entry sonuna ":) :( :d" gibi ifadeleri değil, yalnızca gerekli olan noktalama işaretini bırakıyoruz.

4- formata aykırı başlık ve entrynin başına ne gelir?

sözlükte bulunabilmesi için gerekli olan nitelikleri taşımayan başlıklar silinir. yazım yanlışı yapılan başlıklar bu gruba dahil değildir, açtığınız başlıkta yaptığınız hatayı fark ettikten sonra "başlığı düzenle" kısmından olayı çözebilirsiniz. moderatörler de bunun için vardır elbette.

formata aykırı olan entryler ise silinmez, gerekçesiyle beraber taslaklarınıza gönderilir. böylece entrydeki hatayı veya eksikleri giderip tekrar yayınlama imkanı sunulur size.

ayrıca formata uygun olmadığını düşündüğünüz entryleri şikayet edebilirsiniz.

5- taslağa atılan entry nasıl düzenlenmeli?

formata uygun olmadığına karar verilen ve taslağa atılan entrylerinizin taslağa atılma gerekçesi bildirilir. moderatörler tarafından bildirilen bu gerekçeye göre entrynizi tekrardan düzenlemeniz gerekir.

noktalama işareti konusunda uyarı aldıysanız noktalama işaretlerine dikkat etmeli, tanımla alakalı uyarı aldıysanız tanım yapmalısınız. olduğu gibi tekrar yayınlanan hatalı entry tekrar taslağa atılır. beş kez yayınlasanız, beş kez tekrardan taslağa atılır.

6- çaylak/yazar/silik nedir?

sözlüğe kaydolan her üye, yazarlığı onaylana kadar çaylak konumundadır. yazar olabilmek için ilk olarak beş entry girmeleri gerekmektedir. entrylerin formata, sözlüğe uygun olduğuna kanaat getirilirse yazarlıkları onaylanır.

çaylak konumundan çıkan üyeler yazar olarak adlandırılır. sözlüğe kaydoldukları tarihe göre belli nesillere ait olurlar. profillerimizde yer alan "1. nesil yazar, 2. nesil yazar" ibaresinin olayı da budur. çaylak ya da silik olmayan üyeler yazar konumunda olmaya devam eder.

sözlük formatına ters düşen hareketleri sürekli olarak tekrarlamaya devam eden, uyarıları dikkate almayan yazarlara birtakım yaptırımlar uygulanır. yazar; çaylak durumuna düşürülebilir, sözlükten uzaklaştırılabilir veya silik olabilir.

kendi isteğinizle hesabınızı kapattırdığınız takdirde de profilinizde silik yazar.

7- nickaltı nedir?

bir sözlük yazarının nickinden oluşan başlıklara nickaltı denir. bu başlık altında nickaltı sahibi yazar hakkında "tanım içeren" entryler yazılır.

yazarın nickaltında sesinin güzel olmasından, sabahları uyanınca sinirli olmasından bahsetmek doğru değildir. yazarın özel hayatından, sözlük dışındaki karakterinden değil; sözlük içindeki durumundan yola çıkarak nickaltı girmeye özen göstermeliyiz.

8- bakınız, gizli bakınız, akıllı bakınız nedir?

entryi okuyan yazarları başka bir entrye veya başlığa yönlendirmek için "bakınız, gizli bakınız ve akıllı bakınız" butonları kullanılır. başlığın ilk entrysi bakınızlardan ibaret olamaz. bunun haricinde ister elli beşinci, ister iki yüzüncü olsun, hiçbir entry sadece akıllı bakınız kullanılarak yazılmaz.

bakınız: yazarları başka bir entrye, başlığa yönlendirmek için entry üzerindeki (bkz:) butonunu kullanabilirsiniz. böylece yazarlar direkt olarak parantez içinde belirttiğiniz içeriğe yönelebilir.

gizli bakınız: cümle içinde kullanabileceğiniz gizli bakınız ile kelime/kelime gruplarını öne çıkarabilirsiniz. butonunu kullanıp, parantez içine yazdığınız yazı parantez olmadan öne çıkar ve diğer yazarlar o yazının başlığına yönelebilir.

akıllı bakınız: gizli bakınız ismini daha çok hak eden bu bakınız türünde yazdığınız yazı "*" simgesinde saklı kalır. sözlük içerisinde emoji, smiley kullanmak yasak olduğu için akıllı bakınız olarak vereceğiniz "bgv, swh" kısaltmalarda doyasıya gülebilirsiniz.*

9- entrye nasıl görsel eklenir?

görselle desteklemek istediğiniz entrynize ekleyeceğiniz görseli galeriden direkt olarak eklemek henüz mümkün değil. yükleyeceğiniz görselin adresini kopyalayabilir, parantezinin içine yapıştırarak olayı çözebilirsiniz.

10- entrye nasıl youtube, vimeo ve soundcloud linki eklenir?

ilgili web sitesinden kopyaladığınız linki, entrynin üzerinde bulunan ilgili butona tıklayıp parantez içine yapıştırdığınız takdirde entrynizde bağlantıya yer verilecektir.

11- spoiler nedir?

entry üzerinde bulunan spoiler butonunu kullanıp parantez içine yazdığınız metin "spoiler!" uyarısı altında gizli kalır. herhangi bir eser, olay hakkında spoiler vereceğiniz veya alıntı metinlere yer vereceğiniz zaman spoiler özelliğini kullanabilirsiniz.

12- sözlükle ilgili genel kavramların tanımı

başlık: hakkında bilgi verilecek, tanım ve yorum yapılacak olan ana konu.

entry: başlığın altına yazılan ve bulunduğu başlık hakkında olma, formata uyma zorunluluğu taşıyan her bir yazı.

kategori: başlıkların konularına göre sınıflandırılması sonucunda girdikleri sınıf.

sol frame: en güncel başlık en üstte yer alacak şekilde sıralanmış olan, başlıkların görüntülendiği ve sitenin sol tarafında bulunan kısım.

gündem: anlık olarak güncellenen, en son entry girilen başlıkların yer aldığı sayfa.

rastgele: tıkladığınız anda karşınıza herhangi bir konuda, herhangi bir zamanda açılmış olan başlıkların çıkacağı buton.

 

d o l l h o u s e gereksiz taslak atması

(bkz: d o l l h o u s e'un gereksiz taslak atması)

başlık açmayı bilmeyen, anlatım bozukluğu ve yazım yanlışı gibi konulara hayatı boyunca denk gelmeyen bir şahsın beyan ettiği, yardakçılarının da "aynen moruk bu kim yav" diyerek destek verdiği düşünce.

üzülerek belirtiyorum ki bu kutsal başlıkta bile taslak atılacak bir ton entry var, gönlünüz kırılmasın diye elleşmiyorum. gözlerinizden birkaç damla daha az yaş akması benim için mutluluktur.

burası bir forum değil, whatsapp grubu değil, chat odası veya youtube yorumlar kısmı da değil. bir format belirlenmişse, bilal'e anlatır gibi defalarca anlatılmışsa bunu okumamak, okuyup anlamamak sizin hatanızdır. hatanızı düzeltmeye çalışan ki düzeltmekle de yükümlü olan birine "noktayı virgülü boşver yavvv git büyü de gel" tavrını takınmak nereden baksan cahillik, nereden baksan boş beleşlik.

sözlükte olanlardan haberim yokmuş, nereden geldiği belli olmayan bir denetçiymişim, tamam... balım, sözlüğü nargile kafe havasına sokmanız, kendi muhabbetlerinizi gündeme getirmeniz ve bunun bizimle zerre alakasının olmaması da bizim suçumuz, öyle mi? buna da tamam. nereden geldiğim pek mühim değil ama instagram'dan gelmedim, bu yeterli bir bilgi sizin için.

savtegin tarafından ekilmek

seri eksileyen ibne

her yerde var allahın cezası.

bırak lan peşimi.

ikinci nesil gelmesin

birinci nesil yazar ricası.
yeni nesil sözlüğü çok bozar, yazar alımları da kapatılmalı.

sözlüğe veda

şov yapma başlığıdır.

bize ne kardeşim, çek git sessizce.

hadise'nin rtük ayarı

resmen öğretmeni azarlayınca "ama bir tek ben konuşmuyorum kiii bir tek beni görüyorsunuz" diye sızlanan öğrenci bu hadise.

ayar değil, ayarımsıdır. klibi de izledim öbüşüyolar.

diz arkası fetişi

İletisim | Kullanım Şartları | Sözlük Kuralları | Sosyal Projeler | Facebook | Twitter | İnstagram
İletişim: info@narsozluk.org
Reklam: reklam@narsozluk.org