kitibiyoz

Durum: 6311 - 29 - 2 - 0 - 19.07.2019 12:18

Narhane: 12165 - ordi(nar)yüs yazar

1 yıl önce kayıt oldu. 3. Nesil Düzenleyici.

Psikolojik Danışman. Çizgi roman koleksiyoncusu.
  • /
  • 632

mekanın sahibi

15 yıldır hip hop kültürünü sever aşk ile uğraşırım.
tüylerimi diken diken eden bir diss daha karşıma çıkmamıştı.
içimin yağları eridi. şu malları dinleyenlere kapak gibi kapak. fero olsam mesleği bırakırım.

sözlükten uçurulmam pahasına olan biteni ifşalıyorum

deli konuşacak.
konuş deli.
diye tepki verdirten başlık.

meyhane

alkol evi anlamına gelmektedir.
eski meyhanelere, rakı vb içeceğini alıp gidermişsin büyüklerin anlattıklarına göre. sonradan insanlar erinmeye mi başladı sistem mi buna zorladı bilmiyorum ama keşke eski hali ile devam etseymiş.

lezbiyen pornosu izleyen homofobik

dünya'nın her yerinde olan insandır.

hollywoodta böyle tip bulamamak

trumpin "hollywood da bile böyle tipler yoktur" lafıni bizimkiler gülerek karşılamış ama çeviri uzmanının demesine göre cümlede kullanılan "central casting (cc)" söylemi hollywood'un dandik filmlerine saçma figüran ayarlayan bir olayı işaret ediyormuş.
adam bildiğin hakaret etmiş ama bizimkiler hollywood duyunca artiste benziyorsunuz dedi zannetmişler.


edit: kaynak ben ve arkadaşlarım.

bursa'daki kaynana cinayetlerinin sırları

dedikoduyu çok seven bir şehriz. insanlar her şeyi o kadar büyüterek anlatıyorlar ki sonunda cinnet geçirmeleri normal.

oduncu

lumber jack adıyla geçerler.
hatta büyük şehirlerde kareli gömlek altına kadife pantolon ve botla gezince he tabi çılgınlar gibi sakalı da unutmamak gerekiyor. öyle olduğunu zanneden tiplerle dolu.

daha da sıcak olacak

bu geceeeeeğğ diye devam eden şarkının sözüdür.
söyleyeni emre altuğ idi sanırım.

türk kızının romantizm anlayışı

milyonlar harcanması, çok şaşalı şeyler yapılıp arkadaş ortamında anlatılsın vs vs. ego kasmaktan başka bir durum değildir.
ona gelince, sadece ağda yaptırınca romantik olduğunu zannediyor.

kırtasiyecilik

baba mesleğimdir.
kırtasiye dükkanımız bulunmaktaydı bir kaç sene öncesine kadar. sonra piyasadır, yaştır benim yapmama isteğimden dolayı kapandı. gerçi üniversitede kırtasiyede çalışmışlığım vardır. tek elle fotokopi çekebilme yetisine hala sahibim.

güzel ama ıncık cıncık bir çok kalem ürün bulunan meslektir. uğraşması zordur.
  • /
  • 632
  • /
  • 191

meyhane


hollywoodta böyle tip bulamamak


daha da sıcak olacak


seninle başlamadı


bebek katiline helal olsun diyen ülkücü


alışveriş arabasını eve taşırken yaşanan utanç


sakaldan akan kar


paralı whatsapp grupları


sarı piç


ortoreksi


  • /
  • 191

10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 0

geri sayım. her yıl 31 aralık gecesi herkes ayaktayken yapılır. sonra oturulur. bön bön bakılır. ne boş entry oldu bu.

söz gümüşse squat altındır

bir an atasözünün doğrusunu unutturan başlık.*

yeni nar sözlük scripti

nar sözlük, kuruluşundan bu yana yaklaşık iki yıllık bir evreyi arkasında bırakmış, bu süre zarfında birçok yazara ev sahipliği yapmış, birçok gönlü birleştirmiştir, dost etmiş, eh bir kısmını da kaosa sürüklemiştir.

burasının büyük bir sözlük olmadığını biliyoruz ama birçok sözlük güç kaybederken, yok olurken, sözlük morguna kaldırılırken nar sözlük direnerek devam etmiştir.

direnmiştir, zira mevcut scriptin oldukça kullanışsız, birçok kodunun bozulmuş, reklamların fink attığı, yavaş olması gibi birçok faktörle karşı karşıya kalmıştır.

bu bağlamda ''nar sözlükte olması istenilen özellikler'' başlığı dikkate alınarak, sözlükte eksikliği görülen birçok probleme ışık tutacak bir script yazılmaya başlanmıştır.

- evvela hız ve reklam problemleri ortadan kalkacak. giri yazmak için kişi debelenmeyecek, külfete girmeyecek.

- anlık bildirim seçeneği gelecek, yazar etiketleme seçeneği olacak, etiketlenen yazara anlık bildirim gelecek.

- ileti kutusu sıkıntısı giderilecek. ileti almak istemeyen yazar bunu engelleyebilecek.

- yazar engelleme/başlık engelleme seçenekleri getirilecek.

- başlıklar günlük olarak yenilenecek. böylece o gün ilk girilen giri, en başta gözükecek.

- girilere yorum seçeneği getirilecek.

- yazarların kendi kullanıcı adlarını değiştirebilme özelliği getirilecek.

- görsel yükleme sitelerine ihtiyaç duymadan, sözlüğe doğrudan fotoğraf yüklenebilecek.

- akıllı arama seçeneği getirilecek. aratılan başlık açılmamışsa, muadil örnekleri sunulacak.

- tematik mod getirilecek.

örneklendirmeye çalıştıklarım dışında, birçok özellik ile nar sözlüğün yeni scripti şu an yazılım aşamasında ve yaklaşık iki ay içerisinde yeni scripte geçmiş olacağız. bu iki ay, belki on gün önceye, belki on gün sonraya sarkabilir ama eylül ayına geldiğimizde yeni scriptimize artık kavuşmuş olacağız.

bu zamana kadar, bu külfete rağmen, burada bulunduğunuz için teşekkür ederiz. daha iyi bir nar sözlüğü hep birlikte inşa edeceğiz. bir yeri, oradaki insanlar güzelleştirir.

bir moderatörün sizi favlaması

moderatörün de yazar olduğu unutulması sonucu yaşanan küçük çaplı heyecandır efenim.

-kamu spotu-
oylama butonlarını kullanmak yazarları ve sözlüğü mutlu eder.

kitibiyoz'un psikolog olması

ofisinde kahve ısmarlıyormuş. güzel kızlar özel mesaj atıp adresi alabilir.

nar sözlüğün oylama konusundaki duyarsızlığı

gözüme takılan durumdur efendim. insan okunuyor mu , okunmuyor mu elbette bilmek istiyor. sol framede ne kadar çok entry girilse de normal bi entrynin oyu 2'yi 3'ü zor geçiyor. neden entrylere gerekli sevgi ve şefkati vermiyorsunuz sayın yazarlar?

ali emiri

"bu kitabı aldım; eve geldim. yemeği içmeği unuttum… bu kitabı, sahaf burhan 33 liraya sattı. fakat ben bunu birkaç misli ağırlığındaki elmaslara, zümrütlere değişmem."


bu sözü divan-ı lügat'it türk için sarf ediyor ali emiri. kendisi millet kütüphanesi'ne binlerce el yazması eser kazandırmıştır. hatta sahafta bu kitabı görünce, cebinde yeter parası olmadığından, sahafı odaya kitleyip, para bulup, gelerek satın almıştır.

kendisi öldükten sonra, tabutu taşınırken, millet kütüphanesinin önünden geçildiği sırada, tabutu tutanlar, tabutu yukarı kaldırmışlardır. bu öylesine ince bir hareket ki! kitapları onu görmüş, o son kez kitaplarını selamlamıştır.

ruhu şad olsun.

kendini fasulye gibi nimetten sayan yazar

yönetici oldugum dönemde sallayamadigim yazarlardir. madem istifa ettim, icimde kalmasin. (bkz: bgv) sözlügü birakiyorum, beni özleyin minvalinde basliklar acan, yönetime "sözlügü birakiyorum, tüm entrylerimi siler misiniz?" diyen yazarlar. ya isimiz yok, senin entrylerini mi silecegiz? üsenmiyorsan kendin sil, de sanki cia pesinde yani. kalsa ne olacak yazdiklarin? bir de geleli 3-5 gün oldugu halde, bir seylere kizip "bunu bunu degistirmezseniz birakacagim sözlügü" diye tehdit edenler var. kardes, cikis butonu sag üstte. kasma bu kadar.

muhakemetü'l lügateyn

''iki dilin karşılaştırması'' anlamına gelen, ali şir nevai tarafından yazılmış, türkçe ile farsçanın kıyaslandığı, nevai'nin en önemli kitabının adıdır.

ali şir nevai'de, kaşgarlı'daki milliyetçilik(primordial türde) izlerine rastlamak mümkün. nevai, kitabında; kuran-ı kerim'in arapça nüzul edilmesinden hareketle, arapçayı karşılaştırmanın dışında tutarak, farsça ile kıyas işine girişmiştir. buna neden olan durum ise, çağdaşlarının farsça yahut bol farsçalı şiirler kaleme almasıdır. o bundan ötürü, türkçenin farsçadan üstün olduğu fikrine dayalı olarak bu kitabı kaleme almıştır.

üstünlük ölçütü kelimelerdir nevai'de. ne kadar çok fiil ve kelime varsa, bir dil o ölçüde üstündür ya da büyüktür ilh. türkçe fiillerden örnek verir ve bunun farsçada tek kelimede karşılandığını söyler. misal -misali eserde mi gördüm hatırlamıyorum- karnım sancılandı, karnım ağrıdı ilh. birçok kullanım varken bu farsçada tek kelimeyle yapılır der. bir de hayvan isimlerinden örneklendirme yaparak kırk kadar ördek örneği verir ve farsçada bunun çok az olduğunu belirtir.

dil karşılaştırması işlerini pek sevmeyen birisiyim. her dil kendi içerisinde güzeldir ve her dil belli bir konuda daha baskındır. mesela türkçe, tam bir asker dilidir. askerlik için biçilmiş kaftandır. git! gel! saldır! kaç! vur! en babası iki hecedir, dakik ve hızlıdır. farsça ile müthiş şiirler söyleyip, başörtülü kız düşürebilirsiniz ahahah.

her ne ise, şaka bir yana, son olarak bir meseleye daha değineyim. burada farsça başlığında olsa gerek belirtmiştim. evvelde, iranlı türkler; türkçeden farsçaya çok kelime geçtiğini söylerlerdi. hatta mübalağa ederek, türkçe olmasa farsların konuşamayacağını iddia ederlerdi. sanki biz farsçasız konuşabilirmişiz gibi! bu iddiaları kof azınlık milliyetçiliği olarak görür idim. geçtiğimiz yıl, bir dönem farsça dersi almam ile ''yok artık!'' diye diye onlara hak verdim.

bu iki dili konuşan millet, bin yıldır birbirlerine kelime aktarıyorlar.

şuubiyye

mevalilerin, yani arap olayan müslümanların, emeviler devrindeki arap ırkçılığının etkisiyle, kendi kavimlerinin üstünlüğü fikrine dayalı fikri cereyan, akım.

şuubiyye'nin ilk başlangıcı olarak fars kökenli şair ismâil b. yesâr'ın, emevi halifesine, farsların şan ve şereflerini anlatan bir şiir okuması gösterilir.

bu cerayanın mensupları, hz. muhammed ve birkaç peygamber dışındaki, peygamberleri; arap dışı peygamberler olarak niteleyip, kendi medeniyetleri ile arap medeniyetini karşılaştırıp, arapların islam'dan önceki hallerini yerdiler. bunun bir benzeri her ne kadar, bir şuubiyye hareketi olarak nitelenmese de zülkarneyn'in oğuz kağan olduğu yönündeki iddialar ile vanî efendi'de ve lütfü paşa'da görülür.

kaşgarlı mahmud ise şuubiyye düşüncesinin, türkler kanadındaki en büyük mümessilidir. kendisinin türkçe ve türklüğe biçtiği değer ve aktarmış olduğu hadisler doğrudan, türk cihan hakimiyeti mefkuresi ve sosyal megalomanlığın tezahürüdür.

Toplam entry sayısı: 6311

levitate tarzı mutsuzluk

nasılsın diye sorulduğunda "mutfak tezgahindaki sarı bez gibiyim seni sormali?" şeklinde cevap vermektedir.
sözlükçe levi'ye destek verip bunları türetmemiz gerektiğini düşünmekteyim.

kitibiyoz'a göre;

rüzgarda sağa sola uçan poşet gibiyim sen nasılsın?

yazar nickinden şifre tahmini

sameenshaw: sarhoştumhatırlamıyorum
ferrentino: bigboss35
johnlemon: biragetir_
sentenced: metalseverim_52
şecerüddür: hukukokuyorum
esence: okutuyombenya
jane doe: ataraatargideregider_35-34

eklenti:

fakiir: paralazım_bagcilar_asi_cocuk
fofo5: şiiryazalımmı
paintblack: ekrankartıverlan
lavitate: anidenkızarımha

frktmz krds frktmz

nar sözlük özel hediyesi 1'in kazananı

anaaaaa birinci olmuşum.

ne diyeceğimi bilemedim. teşekkür ederim, mutlu oldum uyanır uyanmaz. hep beraber büyütelim diyerek politik olup saçmalamamı kenara bırakıyorum.

smaç basan karides'e destek kampanyası

levitate adlı yazarımızın, geçirmiş olduğu sakatlık adına açmış olduğum kampanyadır.

çok geçmiş olsun dileklerimi iletmek istemekteyim. hızlıca ayağa kalk da basket oynayalım!

edit: levi bu akşam yurt dışına tedaviye gidiyor. bir süre aramızda olmayacak.

edit 2: ingiltere'de hastanede bulunan levi, 15 gün sonra bir ameliyata daha girecek, ardından fizik tedavi ile yoluna devam edecek.

levitate tarzı mutsuzluk

nasılsın diye sorulduğunda "mutfak tezgahindaki sarı bez gibiyim seni sormali?" şeklinde cevap vermektedir.
sözlükçe levi'ye destek verip bunları türetmemiz gerektiğini düşünmekteyim.

kitibiyoz'a göre;

rüzgarda sağa sola uçan poşet gibiyim sen nasılsın?

okunan en iyi tweet

"4 yaşındaki kızım annesiyle birlikte okuldaki arkadaşlarına kek yaparken umarım ahmet beğenir dedi. ahmet de nasıl çirkin boy desen 1 metre, iş güç yok, askerlik yok. okumamış... eşşeoğlueşek. moralim bozuldu gerçekten. "

handjob

yazar nickinden şifre tahmini

sameenshaw: sarhoştumhatırlamıyorum
ferrentino: bigboss35
johnlemon: biragetir_
sentenced: metalseverim_52
şecerüddür: hukukokuyorum
esence: okutuyombenya
jane doe: ataraatargideregider_35-34

eklenti:

fakiir: paralazım_bagcilar_asi_cocuk
fofo5: şiiryazalımmı
paintblack: ekrankartıverlan
lavitate: anidenkızarımha

yazarların marjinal anıları

gece bardan dönüyorum, sırtımda gitarım. yoldan geçen dayılar aanaa marjinale bak lan! marjinal misin sen oğlum? diyerek küpemi koparmıştı. sonra bir daha marjinal olamadım.

eksilemek

senin yedi ceddini eksileseler hoş olur mu? diye sorarlar insana.

aha yedik eskiyi.

yerli otomobile isim önerileri

15 temmuz şehitler otomobili.

insan

çok sıkılıyorum bu ara insan ırkından. kendimden bile.
kedi olsaydık keşke.

küçükçekmece

evlerde sadece küçük boy çekmece kullanılması zorunlu olan ilçe.

taşşak avuçlamak

tersten istiklal marşı okutmak için uygulanan yöntem.
Henüz takip ettiği biri yok.
İletisim | Kullanım Şartları | Sözlük Kuralları | Sosyal Projeler | Facebook | Twitter | İnstagram
İletişim: info@narsozluk.org
Reklam: reklam@narsozluk.org