savtegin

Durum: 4962 - 258 - 60 - 7 - 23.05.2019 05:00

Narhane: 17954 -

2 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yönetici.

Gölköy Lordu, Devlet-i Aliyyeyi Orduiye'nin Varisi.
  • /
  • 497

karamoko dembele

celtic'in 2003 doğumlu çocuk topçusu. profesyonel ligde oynamaya başlamış ve gelecek vaat eden bir futbolcu.

sözlükteki en güzel profil fotoğrafı

kuşkusuz savtegin'e ait olan fotoğraftır. hangi tema ile girerseniz fotoğrafın arka fonu o oluyor. müthiş bir şey! çok keyif aldım sürekli bakıyorum.

dünyadaki en güzel yaratık

yalçın küçük'e göre:

 youtube video

gece gece gelen keşke çocuğum olsa hissi

insanın içinde baloncuklar çıkartan bir istektir. sadece bu his geldiğinde var olacak bir çocuk istiyorum, bu yaşta çocuk bakamam geldik 45 yaşına.

nazan öncel

sezen aksu ile birlikte albüm sinyalleri vermiş olan şarkıcıdır.

tunceli belediyesi'nin dersim kararı

dersim adı tarihi bir addır. ancak hiçbir vakit bir şehri, tunceli'yi niteleyen bir isim olmadı. bu edirne belediyesinin adını trakya olarak değiştirmesi gibi bir şey.

mevzubahis yönetimin bu ismi bölge adına duyulan hürmetten verdiğini de düşünmüyorum. cumhuriyet döneminde isyanlar şehir ismiyle, bölge ismiyle değil de kişi ismiyle ifade edilir ki şehir insanı bundan kötü etkilenmesin. dersim adı bundan ötürü silinmeye çalışılmıştır. ancak şehrin adına dersim demek hem tarihi bir cahillik olduğu gibi hem de ''geçmişe bir kafa kaldırma'' hadisesidir.

kürtçüleri, aşırı solcuları bu konuda ben anlayabiliyorum ama bizim pek saygıdeğer atatürkçü/kemalistlerimiz nasıl böyle bir yanılgıya düşer anlamak namümkün.

kartveli

gürcücede gürcü demektir.

k.s.

sordum sarı çiçeğe

bir yunus emre şiiri ve halkımızın en çok bildiği ilahilerden birisidir. çocukken teravih namazlarında, bildiğim sureler bittiğinde bu ilahiyi söylerdim.

sordum sarı çiçeğe
annen baban var mıdır?
çiçek eydür derviş baba
annem babam topraktır.

sordum sarı çiçeğe
benzin neden sarıdır
çiçek eydür derviş baba
ölüm bana yakındır

sordum sarı çiçeğe
sizde ölüm var mıdır?
çiçek eydür derviş baba
ölümsüz yer var mıdır?


sordum sarı çiçeğe
evlat kardeş var mıdır?
çiçek eydür derviş baba
evlat kardeş yapraktır.

sordum sarı çiçeğe
boynun neden eğridir
çiçek eydür derviş baba
kalbim hakka doğrudur

sordum sarı çiçeğe
sen beni bilir misin?
çiçek eydür derviş baba
sen yunus değil misin?

ömer çelakıl

murat bardakçı'nın haşamat ettiği kişidir vaktiyle. ondan sonra beli doğrulmadı, yazık günah, insan gavura yapmaz onu.
  • /
  • 497
  • /
  • 314

karamoko dembele


sözlükteki en güzel profil fotoğrafı


dünyadaki en güzel yaratık


gece gece gelen keşke çocuğum olsa hissi


kartveli


k.s.


sordum sarı çiçeğe


tamer çilingir


lazuri alboni


pilot takım


  • /
  • 314

gece gece gelen keşke çocuğum olsa hissi

insan bu dengesiz uyku döngüsünün bir sebebi olsun istiyor tabii.

atatürk'ü sevmeyen bir insanla konuşmak

herhangi bir insanla konuşmaktan farkı yoktur.

fikirlerini beğenmediğim, saygı duymadığım onlarca lider var. bu liderler kimine göre muhteşem bir zekaya sahip, ülke kurtarmış hatta bugünleri görmesini ona borçlu lakin benim benim sevgimi hiçbir zaman kazanamamış bireylerdir bunlar. ben bu düşünceleri taşırken hayranı olduğum atatürk’ü sevmesini kimseden bekleyemem.

içselleştirip, kalbimde yer ayırdığım atatürk’ü sevse ne olur sevmese ne olur, ben sevmişim bir kere demekten öteye gitmiyorum. bu nedenle saygı duyup duymaması belirleyici faktör olmaktadır. sevmediği halde saygı duymayı başarabiliyorsa eğer daha fazla söze gerek yok.

hem sevmeyip hem de düşünceleri, eylemleri yüzünden yargılayıp saygı duymaktan vazgeçebiliyorsa uzaklaşmak gerek acilen.

atatürk'ü sevmeyen bir insanla konuşmak

ömer çelakıl

büyük istanbul depreminden, arif'in manchester'a attığı gole kadar her şeyi kurana bağlayabilen kişilik.

evde gidip gelip buzdolabının kapağını açmak

çalışmayan buzdolabını bile sırf zevk için açıp kapadığım oluyordu, sanırım buzdolabı fetişimiz var ülkecek.

ben yapabilirim çünkü erkeğim

hatalı olan maço erkek söylemidir.
(bkz: erkekler çocuk doğuramaz )

daenerys targaryen'in bipolar olması

dizide ayrıntıları çok verilmese de kitabı okuyan herkesin daenerys dahil tüm targaryen hanedanlığı için bipolar demesi o kadar tercih edilebilir ki.
ama kadının kocası öldü, karnındaki çocuğu bir daha çocuk sahibi olamayacak kadar kazıdılar, kaç defa tecavüz riski atlattı sonra güvendiği insanları teker teker kaybetti ve tahtta daha çok iddiası olabilecek birine aşık oldu vay bu kız şehri yakınca, iyi bir dünya hayali kurunca mı bipolar olup kötülendi anlamıyorum. bipoların hep manik döneminde hayatını sürdüren cersei varken beyaz saçlı kraliçeme laf edenler utansın.

oturup 2 saat film izleyen mal

film izleyenlere laf etmeyin.

gebelik testi pozitif çıkan erkek

abd'de ayrıldığı kız arkadaşından kalan hamilelik testini kullanan ismi açıklanmayan bir kişi, testis kanseri olduğunu öğrendi.

adamın erken teşhis sayesinde tekrar eski sağlığına kavuşabileceği kaydedildi. kız arkadaşından ayrılan genç şaka olsun diye hamilelik testi yaptı. test çubuğuna idrarını yapan adam sonucun pozitif olduğunu gördü. adamın arkadaşlarından biri de test sonucunu internette paylaştı.

gelen yorumlardan biri adamın arkadaşını şaşkına çevirdi. okuyuculardan biri, adamın kanser testi yaptırmasını tavsiye etti. doktora giden adam yapılan test sonucunda testis kanseri olduğunu öğrendi. hastalığı başlangıç aşamasında olan adamın erken teşhis sayesinde tedavi edilebileceği ve tekrar eski sağlığına kavuşabileceği belirtildi.

abd ulusal sağlık enstitüsü, gebelik testlerinin idrarda bulunan kronik gonadotropin beta hormonu miktarını belirlediğini açıkladı. testis kanseri ile bağı olan bu hormonun gebelik sırasında plasentada üretildiği belirtildi.

(bkz:testis kanseri)

bacı

kız kardeş demektir.
ayrıca üstteki 2 giri nedeniyle @savtegin beyin cinsel tercihlerini sorgulatmıştır.

Toplam entry sayısı: 4962

ilgi alanına değil para olan bölüme yönelmek

türkiye'de insanlar ilgi alanlarından ziyade parasal olarak ileride refaha ereceğini düşündükleri bölümlere yöneliyorlar. kan tutan adamlar tıp okuyor mesela. sıkı bir çalışma disiplini içerisinde sırf parasından ötürü sayısal bölüme giden sözel zekalı insanlar var. yahut çok iyi derecede bir sözel bilimci olabilecekken toplum baskısıyla yahut egosu sarsılır diye bu alanlara yönelmeyen gençler var. ve halka da burada kopuyor. bütün başarısızlıklar, bilimde geri kalmaların temelinde bu yatıyor.

zira bir bilim yahut ilim insanı yaptığı işin kazancına bakmamalı. zaten o mertebeye eriştiyse bakmaz da. yaşamını sürdürecek asgari para ona yeterli gelecektir. ancak insanlarımız mesleklerini parasal yönüyle düşündüklerinden; ortaya bir şey koyamadıkları gibi, mutsuz memuriyetleriyle de işi düşen insanlara kötü muamele gösteriyorlar.

çocuklarınız yahut kardeşleriniz hangi bölümü istiyorsa, hangi bölümde başarılıysa ve ilgisi varsa ona gönderin. edebiyatçı adam mühendislik okumasın. aksi halde yerinde sayar dururuz.

her şey para değil. ilgi alanıyla alakalı herhangi bir bilgiye ulaştığınızda gelen haz, bankamatikten çektiğiniz binlerce tl'den daha değerlidir. insan parayı mutluluğuna hizmet için kullanır. ancak mutlu olamaz. zira mutlu olması için yapması gerekenleri, mutlu olmak için geçirdiği evrelerde tüketmiştir. asıl mutluluk, insanın ömrü boyunca hiçbir kaygı gütmeden istediği şeyi yapmasıdır.

elyar makuyi ile güney azerbaycan türklerine dair

nar sözlük youtube kanalının ikinci söyleşisi. dünyada en fazla türk'ün yaşadığı ülkelerden birisi olan iran coğrafyasındaki soydaşlarımızın dilinden; kendileri, kendi meramları, türkiye algıları, traxtor sazi hakkında malumat. anlatılanlar, türkiye hakkında söylenenler, türkiye algıları ilk kez haberdar olanlar için şaşırtıcı gelebilir. ancak youtube'ta ufak bir arama söylenenlerin gerçekliği noktasında insanı ikna edecek düzeydedir. abdullah gül'ün tebriz ziyareti, türklüğün sembolü olarak gördükleri bozkurtu ve onun işaretini her yerde yapmaları en ufak bir araştırmayla görülecektir. iyi seyirler diliyoruz:

 youtube video

türkçe

ingilizcenin söz kaynağı ve söz varlığının türkçeden daha çok olduğu savlanır.
türk dil kurumunun çıkarttığı sözlüklere bakarak ve kullanılmayan sözleri buraya almayarak bu sonuca varabiliriz. ancak türkiye türkçesinde özellikle yerel ağızlarda günlük yaşama aktarılmayı bekleyen yığınla söz vardır ki, bugün türk insanının birkaç söz ile anlattığı kavram, olgu ve davranışları, insan özelliklerini tek bir sözcük ile anlatabilir.

bunun yanı sıra ingilizce yeni yapım ekleri türetmiştir ancak türkçede ''yeni yapım eki birkaç örnek dışında türetilememiştir.'' sağ olsunlar yapım eki türetmeyi ''uydurmacı'' diyerek reddediyorlar. ancak bu gereklidir, yoksa türkçe yeni kavramları adlandırmada güçlük çekecektir.

onun dışında türkçe sezgisel bir dildir. yalnızca ''oooo'' sözünün verdiği anlamlara bakın coşkuyla söylendiğinde ''vay kimleri görüyorum'' biçiminde bir söz arkasından gelebilecekken tınısı inişli çıkışlı ve usul usul söylendiğinde ''anca gel zaten'' deyip sitem bildirebilir. bunlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

bundan gayrı türkçe yalnızca türkiye'de konuşulan bir dil değildir. ingilizce ortak bir dil haline gelmiş ancak türkçe diğer şiveleriyle ortak bir dil olamamıştır. o şivelerin de türkçe olduğu göz önünde bulundurulursa söz varlığı da ingilizcenin kat kat üstüne çıkacaktır.

yine türkçe ile ilgili başka bir örnek vermek gerekirse, dil toplumların yaşam koşullarıyla belirir. türkler hızlı, kesin ve kısa konuşur. çünkü bozkır toplumudur. eylemler buyruksu ve kısadır ''al-, ver-, git-, öl-, vur-, kır-, gel-, çak-, kaç-, koş- gb.''
araplar daha yavaşça konuşurlar ve şarkı söyler gibi eda halindedirler.

türkler soyut kavramları, somutlaştırarak ifade ederler. orhun anıtlarından bunu anlıyoruz. soyut kavramlar daha çok somut olarak ifade edilir olmuştur. dil devrimi ile birlikte de yine bu yöntem seçilmiştir zira soyut çok sözcük kökümüz yok. bundan ötürü kavram gb. sözcüklere soyutlaşmış oldukları için dil devrimi karşıtları karşı çıkmıştır ki bu türkçenin yazgısıdır. kaçınılmazdır.

bundan ayrı olarak, bir toplum görmediği varlık ve nesnelere ad veremez. eğer bir dilin yoksulluğundan söz edilecekse o topluluğun diğer toplumlarla ilişki halinde bulunmadan önce bir kavram ve nesneye ad vermemiş olmasıyla ahkam kesilebilir. örneğin türklerin dilinde birçok hayvanın türkçe karşılığı vardır ancak zürafanın yoktur. zira türklerin yaşadığı coğrafyada zürafa yoktur. ancak timsah yerine alavan, maymun yerine biçin demişlerdir. dahası türkler ördeğe sunasından burçinine, temurkanattan, bozkanata dek eşeyine, türüne göre kırk ayrı ad takarken ali şir nevai farsların yalnızca birkaç sözle ördek tanımladığını söyler.

bu yönüyle bakacak olursak türkler gördükleri nesne ve kavramları adlandırmışlardır.

yine bir örnekle farsça üzerinden güncel bir karşılaştırma yapacak olursak türkçede bir kişinin içi göynür, bulanır ve ağrır ancak farslar bunu yalnızca derd sözcüğü ile açıklarlar.

geçtiğimiz günlerde burada bir yazar türkçede dünya ve alem sözcüklerinin karşılığı olmadığını söyledi. acun demeyeceğim zira o da soğdcadır ancak türk dilinde yertinç ve yertin sözleri vardır.

bunun gibi varsılaşmak, varlaşmak, baylaşmak, bayımak gibi birçok kullanımla yalnızca ''zenginleşme'' sözcüğünü anlatıyoruz.

yahut döndürmek, çevirmek, evirmek hepsi hemen hemen aynı anlama gelir göndermek ve yollamak da öyle hatta ek olarak uğurlamayı da buraya koyabiliriz. burada ciddi anlamda büyük bir baylık, variyet söz konusu. ufak ayrımlı kavram, eylem ve olguların başka biçimde adlandırılması bir dili varlıklı gösterir.

onun dışında türkçe ne yazık ki son yıllarda dışa bağımlıdır ve küreselleşme gereği bir sözcüğü doğrudan alıp özentilik yaparak yabancısını kullanıyoruz. türkçe terim üretilmiyor, üretildiğinde geç üretilip kimse önemsemiyor. drone diyor ingiliz, erkek arı demek. biz o biçimde ad koysak batı özentisi topluluk ''alttan ittirmeli'' diye başlar.

dilimizin değerini bilelim kardaşlar, karındaşlar, ağalar, iniler, bacular, eceler, ekeler...

türkçenin diriliş hareketi'ne dair

nar sözlük'ün son izletisidir. türkçenin diriliş hareketi derneği adına, derneğin bursa il başkanı olan sayın salih çam bey ile gerçekleştirilen söyleşide hareketin kuruluşu, kurucuları, amaçları, yaptıkları, yapacakları ile öztürkçecilik üzerine güzel bir söyleşi, aytış gerçekleştirilmiş. bu izletiyi çekme güçlüğünde bulunan kitibiyoz'u ve salih çam beyi kutluyoruz. sağ olsunlar.

dipçe: ol bu giride ve bağlacı dışında ve kurumun adındaki hareket sözcüğü dışında yad sözcük kullanılmamıştır.

 youtube video

nar sözlük kullanım şartlarını okuyan yazarlar

yöneticilerden birisi olarak diyorum ki işsiz yazarlardır.

neyse okumasınlar da sözlükte kaldıkları müddet boyunca ay başı beş yüz tl borçlandıklarını bilmesinler.

sözlük yazarlarının itirafları

bu başlık tutacak diye parselledim.

sanal kimlik yaratmak

21. yüzyıl insanının ''olmak istediği'' kişiyi tasarlayıp, piyasaya sunması durumu. öyle ki sosyal medya hesaplarında günlük tanıdığımız o pıraçal insan yarattığı sanal kimlik ile kendisini filozof, siyasetçi, tarihçi sanabiliyor. ömrü boyunca bir kez kitabını okumadığı insanların sözlerini yahut onlara addedilmiş sözleri paylaşarak entelektüel bir imaj çizebiliyorlar. insanlar bu sanal kimliğin hizmetine bir yerlere gidiyor, bir şeyler yiyorlar. bu sanal kimliğin bir yerde bulunmuş olduğunu kanıtlaması, orada bulunmasından daha önemli. bu haliyle de gittiği yerin kırk fotoğrafını çekip, orada ne yaşadığını bilmeyen insanlar ortaya çıkıyor. acınası bir durum.

sözlük yazarlarının şiirleri

kendimden bahsedeyim, adım mert
sözlerim kimi tatlı, kimi de sepsert
sözlükte yazmakta olan her fert
ben olmak ister, hep dert, hep dert.

adım güzeldir, anlatır beni mert
bilgi veririm kamuya cömert cömert
ister ağla, istersen burayı çökert
beni sevmeyenlerin hepsi namert


farsçadır adım, güzeldir mert
bizde bulunmaz bayat ile kert
sevdiğim renkler siyahla lacivert
dostumdur her zaman civanmert

soyadımı veremem, ama adım mert
girdiğim girilerden bilgiler yeşert
mahlasımı görünce gözünü belert
senden uzak olsun hep dert, hep dert.

okunulan her giriye oy vermek

sözlük yazarlarının kazanması gereken bir davranış biçimidir.

oy vermekle buton aşınmaz.

artı yahut eksi fark etmez. okunulan her giri, bizde iyi ya da kötü bir etkiye neden olur. bu etkiyi oylama yaparak yansıtalım.

ilgi alanına değil para olan bölüme yönelmek

türkiye'de insanlar ilgi alanlarından ziyade parasal olarak ileride refaha ereceğini düşündükleri bölümlere yöneliyorlar. kan tutan adamlar tıp okuyor mesela. sıkı bir çalışma disiplini içerisinde sırf parasından ötürü sayısal bölüme giden sözel zekalı insanlar var. yahut çok iyi derecede bir sözel bilimci olabilecekken toplum baskısıyla yahut egosu sarsılır diye bu alanlara yönelmeyen gençler var. ve halka da burada kopuyor. bütün başarısızlıklar, bilimde geri kalmaların temelinde bu yatıyor.

zira bir bilim yahut ilim insanı yaptığı işin kazancına bakmamalı. zaten o mertebeye eriştiyse bakmaz da. yaşamını sürdürecek asgari para ona yeterli gelecektir. ancak insanlarımız mesleklerini parasal yönüyle düşündüklerinden; ortaya bir şey koyamadıkları gibi, mutsuz memuriyetleriyle de işi düşen insanlara kötü muamele gösteriyorlar.

çocuklarınız yahut kardeşleriniz hangi bölümü istiyorsa, hangi bölümde başarılıysa ve ilgisi varsa ona gönderin. edebiyatçı adam mühendislik okumasın. aksi halde yerinde sayar dururuz.

her şey para değil. ilgi alanıyla alakalı herhangi bir bilgiye ulaştığınızda gelen haz, bankamatikten çektiğiniz binlerce tl'den daha değerlidir. insan parayı mutluluğuna hizmet için kullanır. ancak mutlu olamaz. zira mutlu olması için yapması gerekenleri, mutlu olmak için geçirdiği evrelerde tüketmiştir. asıl mutluluk, insanın ömrü boyunca hiçbir kaygı gütmeden istediği şeyi yapmasıdır.

cemal süreya okuyan erkek

erkek demeye dilim varmıyor.

üşüdün mü sevgilim seni bir kat daha seveyim.

kusacağım...

seri eksi oy vermek

bir yazara sürekli eksi oy kullanmak demektir.

''çaylaklık nedenidir.'' bunu uygulayan yazarlar çaylaklık cezasıyla cezalandırılır.

sözlüğün arap sevicisi olması

azıcık tarih, ötesinden berisinden azıcık da toplumbilim ve düşünce tarihi okuması yapın adamın asabını bozuyorsunuz. osmanlı arap geleneği diyor ya. ulan bu ülkede en salt ırkçı atsız böyle iddia atmadı ortaya.

evlenilecek kişide aranan özellikler

güreşte sırtımı yere getirmesi, atımı ardında bırakması, koyun yarışında beni geçmesi, işveli cilveli olması, kısrak sağıp kımız yapabilmesi, doktora yapıp ev hanımı olması, ev işlerinden anlaması, kavgada ardımı gözetmesi, silah kullanabilmesi, karadenizli yahut ötükenli olması, kam soyundan gelmesi ilk aradığım özellikler bunlar. acil pm pls.

çok eşlilik

erkekler fatihtir, kadınlar da kale gibi(klasik amma neyleyelim.) bir fatihin birden çok kalesi olabilir ancak bir kadının birden çok yöneticisi olamaz.
İletisim | Kullanım Şartları | Sözlük Kuralları | Sosyal Projeler | Facebook | Twitter | İnstagram
İletişim: info@narsozluk.org
Reklam: reklam@narsozluk.org