savtegin

Durum: 5291 - 200 - 54 - 13 - 17.07.2019 16:16

Narhane: 19700 - Narlar Narı

2 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yönetici.

Gölköy Lordu, Devlet-i Aliyyeyi Orduiye'nin Varisi.
  • /
  • 530

erbil’de türk diplomatlarına yapılan saldırı

ırak, erbil’de bir türk’ün şehit olduğu planlı saldırıdır. dahaca saldırıyı kimin gerçekleştirdiği açıklanmadı.

allah rahmet eylesin.

http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber/dunya/1492138/Erbil_de_Turk_diplomatlara_saldiri__1_sehit.html

anın görüntüsü

bu şehr-i stanbul ki bimisli bahadur
bir sengine yekpare nar sözlük fedadur.

güzelavrat otu

fransızcası güzel kadın otu olan bitkidir. birebir çevrildiği için güzelavrat otu demişiz.

bu kelimeye itüzümü otu da deniyor anadolu'da. kozmetikte kullanıldığıçün güzelavrat otu demişler.

işin ilginç yanı bu bitkinin yenilmemesi, zehirli olması. bizim oralarda yenilmeyen mantarlara da köpek mantarı derler.

zehirli bitkilere ve mantarlara ''it, köpek'' ifadelerini kullanmışız. başka örneği var mı bilmiyorum.

türkçeden rusçaya geçmiş kelimeler

bir hayli fazla olan kelimelerdir. kelimeler genel olarak kazan tatarları vasıtasıyla ruslara aktarılmıştır.

birkaç örnek vermek gerekirse ''yoldaş'' anlamına gelen ve sscb devrinde epey kullanım alanına giren ''tovariş'' kelimesi ''davar+eş'' kelimelerinin birleşimidir. davar kelimesinin macarcaya geçen versiyonunda da ''yoldaş, arkadaş'' manası var.

bunun yanı sıra ''tuman'' kelimesi, bizde ''duman'' anlamında olsa da rusçaya ''sis'' kelimesini ifade etmek için geçmiştir.

basamak kelimesinin de kökü olan bas- fiilinden oluşturulan ''başmak'' kelimesi de ayakkabı anlamında kullanılmaktadır.

osman karatay, rusçada sayıların ''rakam+on'' şeklinde, diğer hint-avrupa dillerinde olduğu gibi sıralandığını ancak ''sorok(40)'' sayısının bu kurala uymadığını, bunun türkçe kırk olabileceğini ifade ediyor.

yelek kelimesi de rusçada ''zhilet'' şeklinde bulunur. bu kelime diğerlerinin aksine türkiye türkçesinden geçmiştir. hatice şirin bu kelime ile ilgili şu bilgileri veriyor: kelimeyi evvela, cezayir araplarından, ispanyollar ''jaleco'' şeklinde alıyorlar. sonra avrupa'da gilet şeklinde yaygınlaşıyor. ingilizler kelimeyi aracısız aldığında ''jelick'' olarak kullanıyorlar. ancak türklerden cezayirliler, cezayirlilerden ispanyollar, ispanyollardan fransızlar ve en son fransızlardan ruslar aldığı için; rus kullanımı epey bir değişiyor.

öğürsemek

karadeniz'de, çiftleşme ihtiyacı duyan ineklerin hallerini ifade etmek için kullanılan bir kelimedir. hatta bu kelimeden ''öğürsek'' deyu bir sıfat da çıkartmışız. koca meraklısı kadınlara derler daha çok.

uzunca bir süre kökenlemesini yapmaya çalıştığım da bir kelimedir ayrıca.

-semek, -samak ekleri türkçede, kendilerinden önce gelen nesneyi istemek anlamı katıyor. su-samak bugün yaygın kullanılıyor. divan'ı lügat'it türk'te balık-samak gibi örnekleri var. milliyetçi camiada kullanılan çay-samak ile patenti bana ait kadın-samak kelimeleri de var ilh.

şimdi, öğür kelimesinin mevcut anlamları kapsamında yola çıkar isek ''birbirine yakın olan hayvanı istemek'' gibi bir anlam çıkartabiliriz.

ben evvela, r/z değişimi olabileceğini düşündüm. böylece öğür, öküz oluyordu. ama eylem eski ise öküzsemek yerine öğürsemek değişmeden kalmış olabilirdi.

sonrasında da hayvanın çiftleşirken çıkartmış olduğu sesi öğğğür'e benzetip, bu sesi tekrar çıkartmak istemesine nazire yapılmış olabilirdi. bu ikisinden de caydım.

ancak bunlar uzak ihtimaller olduğu için eledim. bir de ''öğür''ün hayvan sürüsü anlamı var. hayvan sürüsünden birisiyle çiftleşmek istemesinden ötürü de bu şekilde kullanılmıştır deyu düşünüyorum.

rusya'nın ab'nin yaptırım kararlarını desteklememesi

sondaj gemileri ile ilgili türkiye'nin hukuku ihlal ettiğini söyleyen rusya'nın, ab'nin yaptırım kararlarını tasvip etmemesi ve bu doğrultuda açıklama yapması durumu.

kıbrıs noktasında, rusya'nın mezkur tavrı takınması olağan idi. biz de kırım konusunda benzer bir tavır takınmış idik. bu açıklamalarıyla birlikte türkiye'yi biraz daha doğu blokuna yakınlaştırıyor.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201907161039675352-rusya-disisleri-abnin-kibris-aciklarina-sondaj-gemilerini-gonderen-turkiyeye-yaptirim-kararini/

nijerya'da 10 türk denizcinin kaçırılması

18 türk'ün bulunduğu gemide 10 türk'ün silahlı kişiler tarafından rehin alınması durumu.

21. yüzyıldayız amk barbarları korsanlık mı kaldı.

https://www.haberturk.com/video/haber/izle/son-dakika-10-turk-denizci-nijeryada-rehin-alindi/649632

16 temmuz 2019 trump'ın s400 açıklaması

g20 zirvesinde de yeşil ışık yakan trump, s400lerle ilgili olarak ''türkiye eskiden patriot almaya çalıştı ancak adil davranmadık'' ifadelerini kullandı. s400'e bundan dolayı türkiye'nin yöneldiğine değindi. 100 kadar f35 siparişi alındığını, ancak s400 geldiği için daha fazla sipariş almayacaklarını ifade etti. yahut da 100'den fazlasını vermeyeceğini ifade etti. bunu haber kaynakları farklı farklı ifade etmişler. açıklama da çok yuvarlak zaten.

trump'ın bu tutumu yanıltıcı olabilir. ya da kapalı kapıların arkasında bizimkiler bir yerlerden taviz verdiler. senato'nun tutumu da daha belli değil. amerika'da başkanın manevraları fazla bir anlam ifade etmiyor.

peygamberdevesi

hemen her toplumun mitolojisinde yer edinmiş, böcek türleri arasında müstesna bir yere sahip hayvandır. ninova kütüphanesi'ndeki sümerce-akadça sözlükte, peygamberdevesi ''ölülerle iletişim kurabilen kahin'' olarak geçiyor. onun ön bacaklarının konumu, avlanırken gösterdiği sabır, şekli ilahi bir köken atfına neden olmuş çoğu kültürde.

mısır'da ölmüşlerin ruhuna kılavuzluk eden bir böcektir. afrika kabilesi khoilerde ilk canlı odur. insanları da o yaratmıştır.

grek bir şair ona ''dua eden kahin, müneccim'' adını vermiş bir şiirinde. yani ''mantis religiosa''. bu hemen hemen tüm avrupa dillerine fonetik değişikliklerle geçmiş. almanlar grekçesini almamış ama kendi dillerinde yine aynı anlamı vermişler.

rusça ve ukraynacada da ''bogomol'' yani ''tanrıya dua eden'' anlamında. diğer slav dillerinde de bogomolka denmiş. ''tanrıya dua eden ufaklık'' deyu.

çekirgeye benzerliğinden de kimi topluluklar onu çekirge ile ifade etmişler. mesela macarlar ''dua eden çekirge'' demişler: imadkozosoka.

kendisinin sabırlı bir sufiyi andırmasından ötürü de kazan tatarları ''sufi çikertke'' yani sufi çekirge demişler.

fransa'da bu böceğin, çocuklarını kaybeden insanlara elleriyle çocuklarının olduğu yönü gösterdiğine inanılır. araplar da, hacca gelen hacılara elleriyle kabeyi gösterdiğine inanıyorlar.

araplar bu böceğe ''feresü'n-nebiyyi'' yani peygamber atı demişler. osmanlıda ise tanrı deveciği kullanılıyor. ancak daha sonra peygamberdevesi olarak şekil değiştirmiş. ama türkistan'da hala hüdayatı(allah atı) şeklinde kullanımları var. işin ilginci kırım tatarları da ''şeytanatı'' diyorlar.

şu etimoloji ve kelimelerin hikaye/kökenlerini incelemek, öğrenmek kadar şu hayatta keyif veren eylem pek az olsa gerek. hele, hatice şirin ve şinasi tekin'i okuyunca insan hayıflanıp, ''keşke''li cümleler kurmadan edemiyor.

face app

indirmemek için kendimi zor tuttuğum uygulamadır.

hayır! hayır! yapamam, bu avamlarla aynı zevki paylaşamam!
  • /
  • 530
  • /
  • 335

erbil’de türk diplomatlarına yapılan saldırı


türkçeden rusçaya geçmiş kelimeler


öğürsemek


rusya'nın ab'nin yaptırım kararlarını desteklememesi


nijerya'da 10 türk denizcinin kaçırılması


16 temmuz 2019 trump'ın s400 açıklaması


kadınsamak


kartal tibet vs cüneyt arkın


dizi isimlerini turşu ile değiştirmek


bastırılmış cinsellik


  • /
  • 335

öğürsemek

(bkz: hayırlı işler hocam)
her yerde farklı ama hemen hemen aynı açıklamaya sahip muallak kelime.
besicilikte; dişi düvenin olgunlaşarak inek olma zamanının geldiğini ifade ediyormuş.
@savtegin hocam, nickini gördükçe entrysemek peydah oluyor bizde amk.

günaydın sözlük

bugün çok güzel bir şey olacakmış hissi var içimde.
hani böyle yeni bir kapı, karar ya da umut gibi.
bol neşeli bağırarak günaydınlar geçiyor içimden. herkes için harika bir gün olur umarım.

sanatın çöküş sebepleri

sanat hiçbir devirde sanatçılara çok para kazandırmamıştır. öte yandan bir sanatçı için bu durum zaten önemli değildir. normal hayatta popülizmden başka birşey göremez oldu insanlar. hala daha da çok kaliteli sanatçılar sanatlarını icra etmekteler. sadece underground ya da değerlerinin bilindiği yerlerde. bir takım araştırmalar yeterlidir.

kadınsamak

kadınsamak

şimdi buraya kullanımı daha yaygın olan eş anlamlısını bırakırdım da savtegin'e duyduğum saygı beni frenliyor.

t: güzel adlandırma örneği.

dizi isimlerini turşu ile değiştirmek

dizi isimlerini turşu ile değiştirmek

dogs of turşu yani şair demek istiyor ki turşunun köpekleri. bence dernek bile kurulabilir bu isimle.

(bkz: dogs of berlin)

face app

son zamanlarda popüler olan yaşlandırma uygulaması.

sıklıkla birilerinin yaşlı halini görüyorsanız eğer tebrikler bu akıma şahit olanlardansınız. ünlülerle başlayan bu akım şimdilerde herkesin yaptığı bir şey oldu.

android ve ıos için marketlerde en popüler uygulamalar sırasında yerini almış bulunmakta. ıos için 3 günlük denemenin ardından ücretli hale dönüyor. isterseniz galeri erişimi vererek daha önce çekildiğiniz fotoğrafları yaşlandırırken isterseniz kamera erişimi ile o an ki halinizi yaşlandırabilirsiniz.

uygulama yaşlandırmanın yarı sıra gençleştirme, saç ve sakal ekleme gibi diğer photoshop uygulamalarıyla yapılabilecek şeyleri sunuyor. kendi yaşlanmış halimi görünce uygulamayı silme kararı aldım, ben yaşlanmak istemiyorum.

dizi isimlerini turşu ile değiştirmek

"bir turşu hikayesi" belgesel niyetine izlenir bence.

dizi isimlerini turşu ile değiştirmek

Toplam entry sayısı: 5291

yeni nar sözlük scripti

nar sözlük, kuruluşundan bu yana yaklaşık iki yıllık bir evreyi arkasında bırakmış, bu süre zarfında birçok yazara ev sahipliği yapmış, birçok gönlü birleştirmiştir, dost etmiş, eh bir kısmını da kaosa sürüklemiştir.

burasının büyük bir sözlük olmadığını biliyoruz ama birçok sözlük güç kaybederken, yok olurken, sözlük morguna kaldırılırken nar sözlük direnerek devam etmiştir.

direnmiştir, zira mevcut scriptin oldukça kullanışsız, birçok kodunun bozulmuş, reklamların fink attığı, yavaş olması gibi birçok faktörle karşı karşıya kalmıştır.

bu bağlamda ''nar sözlükte olması istenilen özellikler'' başlığı dikkate alınarak, sözlükte eksikliği görülen birçok probleme ışık tutacak bir script yazılmaya başlanmıştır.

- evvela hız ve reklam problemleri ortadan kalkacak. giri yazmak için kişi debelenmeyecek, külfete girmeyecek.

- anlık bildirim seçeneği gelecek, yazar etiketleme seçeneği olacak, etiketlenen yazara anlık bildirim gelecek.

- ileti kutusu sıkıntısı giderilecek. ileti almak istemeyen yazar bunu engelleyebilecek.

- yazar engelleme/başlık engelleme seçenekleri getirilecek.

- başlıklar günlük olarak yenilenecek. böylece o gün ilk girilen giri, en başta gözükecek.

- girilere yorum seçeneği getirilecek.

- yazarların kendi kullanıcı adlarını değiştirebilme özelliği getirilecek.

- görsel yükleme sitelerine ihtiyaç duymadan, sözlüğe doğrudan fotoğraf yüklenebilecek.

- akıllı arama seçeneği getirilecek. aratılan başlık açılmamışsa, muadil örnekleri sunulacak.

- tematik mod getirilecek.

örneklendirmeye çalıştıklarım dışında, birçok özellik ile nar sözlüğün yeni scripti şu an yazılım aşamasında ve yaklaşık iki ay içerisinde yeni scripte geçmiş olacağız. bu iki ay, belki on gün önceye, belki on gün sonraya sarkabilir ama eylül ayına geldiğimizde yeni scriptimize artık kavuşmuş olacağız.

bu zamana kadar, bu külfete rağmen, burada bulunduğunuz için teşekkür ederiz. daha iyi bir nar sözlüğü hep birlikte inşa edeceğiz. bir yeri, oradaki insanlar güzelleştirir.

ilgi alanına değil para olan bölüme yönelmek

türkiye'de insanlar ilgi alanlarından ziyade parasal olarak ileride refaha ereceğini düşündükleri bölümlere yöneliyorlar. kan tutan adamlar tıp okuyor mesela. sıkı bir çalışma disiplini içerisinde sırf parasından ötürü sayısal bölüme giden sözel zekalı insanlar var. yahut çok iyi derecede bir sözel bilimci olabilecekken toplum baskısıyla yahut egosu sarsılır diye bu alanlara yönelmeyen gençler var. ve halka da burada kopuyor. bütün başarısızlıklar, bilimde geri kalmaların temelinde bu yatıyor.

zira bir bilim yahut ilim insanı yaptığı işin kazancına bakmamalı. zaten o mertebeye eriştiyse bakmaz da. yaşamını sürdürecek asgari para ona yeterli gelecektir. ancak insanlarımız mesleklerini parasal yönüyle düşündüklerinden; ortaya bir şey koyamadıkları gibi, mutsuz memuriyetleriyle de işi düşen insanlara kötü muamele gösteriyorlar.

çocuklarınız yahut kardeşleriniz hangi bölümü istiyorsa, hangi bölümde başarılıysa ve ilgisi varsa ona gönderin. edebiyatçı adam mühendislik okumasın. aksi halde yerinde sayar dururuz.

her şey para değil. ilgi alanıyla alakalı herhangi bir bilgiye ulaştığınızda gelen haz, bankamatikten çektiğiniz binlerce tl'den daha değerlidir. insan parayı mutluluğuna hizmet için kullanır. ancak mutlu olamaz. zira mutlu olması için yapması gerekenleri, mutlu olmak için geçirdiği evrelerde tüketmiştir. asıl mutluluk, insanın ömrü boyunca hiçbir kaygı gütmeden istediği şeyi yapmasıdır.

elyar makuyi ile güney azerbaycan türklerine dair

nar sözlük youtube kanalının ikinci söyleşisi. dünyada en fazla türk'ün yaşadığı ülkelerden birisi olan iran coğrafyasındaki soydaşlarımızın dilinden; kendileri, kendi meramları, türkiye algıları, traxtor sazi hakkında malumat. anlatılanlar, türkiye hakkında söylenenler, türkiye algıları ilk kez haberdar olanlar için şaşırtıcı gelebilir. ancak youtube'ta ufak bir arama söylenenlerin gerçekliği noktasında insanı ikna edecek düzeydedir. abdullah gül'ün tebriz ziyareti, türklüğün sembolü olarak gördükleri bozkurtu ve onun işaretini her yerde yapmaları en ufak bir araştırmayla görülecektir. iyi seyirler diliyoruz:

 youtube video

türkçe

ingilizcenin söz kaynağı ve söz varlığının türkçeden daha çok olduğu savlanır.
türk dil kurumunun çıkarttığı sözlüklere bakarak ve kullanılmayan sözleri buraya almayarak bu sonuca varabiliriz. ancak türkiye türkçesinde özellikle yerel ağızlarda günlük yaşama aktarılmayı bekleyen yığınla söz vardır ki, bugün türk insanının birkaç söz ile anlattığı kavram, olgu ve davranışları, insan özelliklerini tek bir sözcük ile anlatabilir.

bunun yanı sıra ingilizce yeni yapım ekleri türetmiştir ancak türkçede ''yeni yapım eki birkaç örnek dışında türetilememiştir.'' sağ olsunlar yapım eki türetmeyi ''uydurmacı'' diyerek reddediyorlar. ancak bu gereklidir, yoksa türkçe yeni kavramları adlandırmada güçlük çekecektir.

onun dışında türkçe sezgisel bir dildir. yalnızca ''oooo'' sözünün verdiği anlamlara bakın coşkuyla söylendiğinde ''vay kimleri görüyorum'' biçiminde bir söz arkasından gelebilecekken tınısı inişli çıkışlı ve usul usul söylendiğinde ''anca gel zaten'' deyip sitem bildirebilir. bunlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

bundan gayrı türkçe yalnızca türkiye'de konuşulan bir dil değildir. ingilizce ortak bir dil haline gelmiş ancak türkçe diğer şiveleriyle ortak bir dil olamamıştır. o şivelerin de türkçe olduğu göz önünde bulundurulursa söz varlığı da ingilizcenin kat kat üstüne çıkacaktır.

yine türkçe ile ilgili başka bir örnek vermek gerekirse, dil toplumların yaşam koşullarıyla belirir. türkler hızlı, kesin ve kısa konuşur. çünkü bozkır toplumudur. eylemler buyruksu ve kısadır ''al-, ver-, git-, öl-, vur-, kır-, gel-, çak-, kaç-, koş- gb.''
araplar daha yavaşça konuşurlar ve şarkı söyler gibi eda halindedirler.

türkler soyut kavramları, somutlaştırarak ifade ederler. orhun anıtlarından bunu anlıyoruz. soyut kavramlar daha çok somut olarak ifade edilir olmuştur. dil devrimi ile birlikte de yine bu yöntem seçilmiştir zira soyut çok sözcük kökümüz yok. bundan ötürü kavram gb. sözcüklere soyutlaşmış oldukları için dil devrimi karşıtları karşı çıkmıştır ki bu türkçenin yazgısıdır. kaçınılmazdır.

bundan ayrı olarak, bir toplum görmediği varlık ve nesnelere ad veremez. eğer bir dilin yoksulluğundan söz edilecekse o topluluğun diğer toplumlarla ilişki halinde bulunmadan önce bir kavram ve nesneye ad vermemiş olmasıyla ahkam kesilebilir. örneğin türklerin dilinde birçok hayvanın türkçe karşılığı vardır ancak zürafanın yoktur. zira türklerin yaşadığı coğrafyada zürafa yoktur. ancak timsah yerine alavan, maymun yerine biçin demişlerdir. dahası türkler ördeğe sunasından burçinine, temurkanattan, bozkanata dek eşeyine, türüne göre kırk ayrı ad takarken ali şir nevai farsların yalnızca birkaç sözle ördek tanımladığını söyler.

bu yönüyle bakacak olursak türkler gördükleri nesne ve kavramları adlandırmışlardır.

yine bir örnekle farsça üzerinden güncel bir karşılaştırma yapacak olursak türkçede bir kişinin içi göynür, bulanır ve ağrır ancak farslar bunu yalnızca derd sözcüğü ile açıklarlar.

geçtiğimiz günlerde burada bir yazar türkçede dünya ve alem sözcüklerinin karşılığı olmadığını söyledi. acun demeyeceğim zira o da soğdcadır ancak türk dilinde yertinç ve yertin sözleri vardır.

bunun gibi varsılaşmak, varlaşmak, baylaşmak, bayımak gibi birçok kullanımla yalnızca ''zenginleşme'' sözcüğünü anlatıyoruz.

yahut döndürmek, çevirmek, evirmek hepsi hemen hemen aynı anlama gelir göndermek ve yollamak da öyle hatta ek olarak uğurlamayı da buraya koyabiliriz. burada ciddi anlamda büyük bir baylık, variyet söz konusu. ufak ayrımlı kavram, eylem ve olguların başka biçimde adlandırılması bir dili varlıklı gösterir.

onun dışında türkçe ne yazık ki son yıllarda dışa bağımlıdır ve küreselleşme gereği bir sözcüğü doğrudan alıp özentilik yaparak yabancısını kullanıyoruz. türkçe terim üretilmiyor, üretildiğinde geç üretilip kimse önemsemiyor. drone diyor ingiliz, erkek arı demek. biz o biçimde ad koysak batı özentisi topluluk ''alttan ittirmeli'' diye başlar.

dilimizin değerini bilelim kardaşlar, karındaşlar, ağalar, iniler, bacular, eceler, ekeler...

türkçenin diriliş hareketi'ne dair

nar sözlük'ün son izletisidir. türkçenin diriliş hareketi derneği adına, derneğin bursa il başkanı olan sayın salih çam bey ile gerçekleştirilen söyleşide hareketin kuruluşu, kurucuları, amaçları, yaptıkları, yapacakları ile öztürkçecilik üzerine güzel bir söyleşi, aytış gerçekleştirilmiş. bu izletiyi çekme güçlüğünde bulunan kitibiyoz'u ve salih çam beyi kutluyoruz. sağ olsunlar.

dipçe: ol bu giride ve bağlacı dışında ve kurumun adındaki hareket sözcüğü dışında yad sözcük kullanılmamıştır.

 youtube video

yeni nar sözlük scripti

nar sözlük, kuruluşundan bu yana yaklaşık iki yıllık bir evreyi arkasında bırakmış, bu süre zarfında birçok yazara ev sahipliği yapmış, birçok gönlü birleştirmiştir, dost etmiş, eh bir kısmını da kaosa sürüklemiştir.

burasının büyük bir sözlük olmadığını biliyoruz ama birçok sözlük güç kaybederken, yok olurken, sözlük morguna kaldırılırken nar sözlük direnerek devam etmiştir.

direnmiştir, zira mevcut scriptin oldukça kullanışsız, birçok kodunun bozulmuş, reklamların fink attığı, yavaş olması gibi birçok faktörle karşı karşıya kalmıştır.

bu bağlamda ''nar sözlükte olması istenilen özellikler'' başlığı dikkate alınarak, sözlükte eksikliği görülen birçok probleme ışık tutacak bir script yazılmaya başlanmıştır.

- evvela hız ve reklam problemleri ortadan kalkacak. giri yazmak için kişi debelenmeyecek, külfete girmeyecek.

- anlık bildirim seçeneği gelecek, yazar etiketleme seçeneği olacak, etiketlenen yazara anlık bildirim gelecek.

- ileti kutusu sıkıntısı giderilecek. ileti almak istemeyen yazar bunu engelleyebilecek.

- yazar engelleme/başlık engelleme seçenekleri getirilecek.

- başlıklar günlük olarak yenilenecek. böylece o gün ilk girilen giri, en başta gözükecek.

- girilere yorum seçeneği getirilecek.

- yazarların kendi kullanıcı adlarını değiştirebilme özelliği getirilecek.

- görsel yükleme sitelerine ihtiyaç duymadan, sözlüğe doğrudan fotoğraf yüklenebilecek.

- akıllı arama seçeneği getirilecek. aratılan başlık açılmamışsa, muadil örnekleri sunulacak.

- tematik mod getirilecek.

örneklendirmeye çalıştıklarım dışında, birçok özellik ile nar sözlüğün yeni scripti şu an yazılım aşamasında ve yaklaşık iki ay içerisinde yeni scripte geçmiş olacağız. bu iki ay, belki on gün önceye, belki on gün sonraya sarkabilir ama eylül ayına geldiğimizde yeni scriptimize artık kavuşmuş olacağız.

bu zamana kadar, bu külfete rağmen, burada bulunduğunuz için teşekkür ederiz. daha iyi bir nar sözlüğü hep birlikte inşa edeceğiz. bir yeri, oradaki insanlar güzelleştirir.

sözlük yazarlarının itirafları

bu başlık tutacak diye parselledim.

sanal kimlik yaratmak

21. yüzyıl insanının ''olmak istediği'' kişiyi tasarlayıp, piyasaya sunması durumu. öyle ki sosyal medya hesaplarında günlük tanıdığımız o pıraçal insan yarattığı sanal kimlik ile kendisini filozof, siyasetçi, tarihçi sanabiliyor. ömrü boyunca bir kez kitabını okumadığı insanların sözlerini yahut onlara addedilmiş sözleri paylaşarak entelektüel bir imaj çizebiliyorlar. insanlar bu sanal kimliğin hizmetine bir yerlere gidiyor, bir şeyler yiyorlar. bu sanal kimliğin bir yerde bulunmuş olduğunu kanıtlaması, orada bulunmasından daha önemli. bu haliyle de gittiği yerin kırk fotoğrafını çekip, orada ne yaşadığını bilmeyen insanlar ortaya çıkıyor. acınası bir durum.

okunulan her giriye oy vermek

sözlük yazarlarının kazanması gereken bir davranış biçimidir.

oy vermekle buton aşınmaz.

artı yahut eksi fark etmez. okunulan her giri, bizde iyi ya da kötü bir etkiye neden olur. bu etkiyi oylama yaparak yansıtalım.

sözlük yazarlarının şiirleri

kendimden bahsedeyim, adım mert
sözlerim kimi tatlı, kimi de sepsert
sözlükte yazmakta olan her fert
ben olmak ister, hep dert, hep dert.

adım güzeldir, anlatır beni mert
bilgi veririm kamuya cömert cömert
ister ağla, istersen burayı çökert
beni sevmeyenlerin hepsi namert


farsçadır adım, güzeldir mert
bizde bulunmaz bayat ile kert
sevdiğim renkler siyahla lacivert
dostumdur her zaman civanmert

soyadımı veremem, ama adım mert
girdiğim girilerden bilgiler yeşert
mahlasımı görünce gözünü belert
senden uzak olsun hep dert, hep dert.

cemal süreya okuyan erkek

erkek demeye dilim varmıyor.

üşüdün mü sevgilim seni bir kat daha seveyim.

kusacağım...

seri eksi oy vermek

bir yazara sürekli eksi oy kullanmak demektir.

''çaylaklık nedenidir.'' bunu uygulayan yazarlar çaylaklık cezasıyla cezalandırılır.

sözlüğün arap sevicisi olması

azıcık tarih, ötesinden berisinden azıcık da toplumbilim ve düşünce tarihi okuması yapın adamın asabını bozuyorsunuz. osmanlı arap geleneği diyor ya. ulan bu ülkede en salt ırkçı atsız böyle iddia atmadı ortaya.

evlenilecek kişide aranan özellikler

güreşte sırtımı yere getirmesi, atımı ardında bırakması, koyun yarışında beni geçmesi, işveli cilveli olması, kısrak sağıp kımız yapabilmesi, doktora yapıp ev hanımı olması, ev işlerinden anlaması, kavgada ardımı gözetmesi, silah kullanabilmesi, karadenizli yahut ötükenli olması, kam soyundan gelmesi ilk aradığım özellikler bunlar. acil pm pls.

çok eşlilik

erkekler fatihtir, kadınlar da kale gibi(klasik amma neyleyelim.) bir fatihin birden çok kalesi olabilir ancak bir kadının birden çok yöneticisi olamaz.
İletisim | Kullanım Şartları | Sözlük Kuralları | Sosyal Projeler | Facebook | Twitter | İnstagram
İletişim: info@narsozluk.org
Reklam: reklam@narsozluk.org