savtegin

Durum: 5428 - 1 - 0 - 0 - 26.09.2019 19:49

Narhane: 20332 - Narlar Narı

2 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yönetici.

Gölköy Lordu, Devlet-i Aliyyeyi Orduiye'nin Varisi.
  • /
  • 543

26 eylül 2019 istanbul depremi

istanbul'da yaşayanlara geçmiş olsun dediğim depremdir.

çok hazırlıksız, çok bilgisiziz, çok cahiliz. onca nutuk çekilecek, onca vaat verilecek, onca söz söylenecek ancak bir haftaya hepsi unutulacak.

şu dayanıksız, ticari kaygı amacıyla dikilen, mühendisi, mimarı bile olmayan derme çatma binalarla büyük istanbul depremi, küçük bir kıyamet yaşatır bize.

memduh başkan

behzat ç.'nin en sevecen karakterlerinden birisi.

sami yusuf

nesimi'nin ''mende sığar iki cihan'' adlı şaheser şiirini, deyişini, cavit mürtezaoğlu'ndan çok farklı bir şekilde yorumlamış, seslendirmiş sanatçı. hakikaten çok iyi olmuş:

 youtube video

önsezi

7. koğuştaki mucize

göz yaşı avcılığı yapacak film. türk sinemasının nihayetinde yapmayı başarabildiği tek şey.

10 eylül 2019 arnavutluk izlanda maçı

arnavutluk'un 4-2 kazandığı maçtır. izlanda ile oynadığımız maçta bir beraberlik bizi gruptan çıkartmaya yeter böylece.

slav marşı

çaykovski'nin bir iddiaya göre osmanlı-sırp savaşındaki slavlar için, bir iddiaya göre de 93 harbi zaferi hasebiyle yazdığı söylenilen bestesidir. şarkı evvela yavaş başlar, bunun nedeni savaşın başında slav tarafı zor durumdadır. ancak daha sonra savaşla paralel olarak daha coşkun bir karaktere bürünür.

 youtube video

sofya'da dans

çok hoş bir tuluyhan uğurlu bestesidir.

 youtube video

hoşlanılan kızın nakşibendi tarikatından çıkması

bol gül suyu dökünerek hanımefendiye yaklaşmanız ve mevlana pide salonunda çorba içmeye davet etmeniz -tabii kızın bir akrabası refakatinde- gerekmektedir.

timeless

her zamanda yolculuk dizi/filmi gibi mantık hataları barındıran dizi. zira geçmişi değiştirince, geleceğin değiştirilebileceği tezi bir mantık hatası içeriyor. mevcut durum zaten geçmişe gidilip, müdahil olunmuş bir zamanın uzantısı. hal böyle olunca bunu değiştirmek mümkün olmuyor. dark zaten biraz da bunun üzerine kurulu bir dizi.

ama bu mantıksızlıkları geride bırakırsanız, çerezlik niyetine, çok fazla bir umut da beslemeden eğlenerek, izleyebilirsiniz.
  • /
  • 543
  • /
  • 344

26 eylül 2019 istanbul depremi


memduh başkan


10 eylül 2019 arnavutluk izlanda maçı


slav marşı


sofya'da dans


hoşlanılan kızın nakşibendi tarikatından çıkması


istanbul'da ulaşıma zam yapılması


katolik kilisesi


simultane çeviri


fabrizio paterlini


  • /
  • 344

7 eylül 2019 mng kargo tatlılığı

10 defa okudum bu kızcağızın, ne dediğini anlayamadım ki. ben mühendisim, profesörüyüm, mng kargo'da tatlılık yaratma eğilimi nar sözlük'e kayıyor. kargo ulaştırma bakımından da kötü...
...(!?)
böyle...

 youtube video

kursadinkirkincicerisi

sözlüğün en ciğerli, en içli yazarı.
ciğerli ne demek tam bilmiyordum ama bir arkadaşım kullanırdı bazen bu kelimeyi. birden "ne ciğerli yazarmış be" deyince anladım ki içtenliğine inanılan kişilere kullanılırmış.
ciğerli yazılarının devamını bekleriz ciğerli çeri.

istanbul'da ulaşıma zam yapılması

son dönemde her gördüğümde beni korkutan olaydır, nedeni otobüs, metro vb. ulaşım yollarının zamlandığı idesi.

neyse ki değilmiş çok şükür.

yaptığınız en köklü değişim

ev içerisinde farklı bir odada uyumaya başlamak.

bekleyiş

güzel bir bekleyiş olur diye umuyordum ama öyle olmadı. geriye koskoca bir hayal kırıklığı kaldı.

bekleyiş

şu an sevdiğim adamın bana gelmesini bekliyorum galiba en güzel bekleyiş budur. çok heyecanlıyım karnımda kelebekler uçuşuyor ya mutluluktan öleceğim ya da büyük bir hayal kırıklığıyla ağlaya ağlaya evime döneceğim. ikisi arasında kalmış büyük bir çaresizlik içinde bekleyişteyim.

t: birini bekliyor olmak.

ben kızımı akpli erkeğe vermem diyen baba

bir akpli olarak beni derinden yaralayan olay. niçin peki bey baba? biz insan değil miyiz, bizi de allah yaratmadı mı, sevmek suç mu bey baba, söylesene bana ha suç mu?

üzücü bir hadise. evde kaldım galiba.

not: kızımı akpli bir erkeğe veririm diyen babalar eklesin.

en güzel film müzikleri

bu başlığı unutulmaz film müzikleri tarzında açsaydınız daha hoş olurdu. mp3 sitesi reklamı gibi olmuş ama neyse idare edicez.

 youtube video


fargo - jack russo.

 youtube video


fargo- north dakota.

 youtube video


el laberinto del fauno - nana de mercedes.

 youtube video


the piano- michael nyman.

 youtube video


ahlat ağacı- passacaglia and fugue in c minor, bwv 582.

 youtube video


becoming a geisha- memoirs of a geisha.

 youtube video


ve son olarak, karanlık armoniler- valuska.

ben kızımı akpli erkeğe vermem diyen baba

siyaseti normal hayatına taşıyacak kadar beyinsiz, andaval, ekmek kafalı bir babadır.
siyaset denilen bilim devlet yönetimini ilgilendiren bilimdir. her insanı elbette ilgilendirir ancak bunu aile kurumuyla bağdaştırmak aptallıktır. iki gönül bir araya geldiyse ver kızını ne olacak? sanki kayınpederin kendisi evleniyor damatla, bir de parti kriteri arıyor.
kendi siyasi görüşümle alakalı konuşmak istemiyorum, ama böyle konuşan bir adam benim görüşüm tarafında olsa dahi vermesin kızını bana. senin gibi ekmek kafalıya bir de baba diyeceğim ha? sevsinler...

müzik zevki ve iq ilişkisi

klasik ve enstrümantal müziğin düşünme eylemini geliştirici bir etkisi olduğu biliniyor, yani zeki insanların bu tarz müzik tercih etmesi şaşırtıcı değil. örneğin ders çalışırken rap müzik dinlemeniz mümkün olmaz. ancak klasik müzik daha da odaklanmanıza yardımcı olur. en azından benim için öyleydi, müzikle ders çalışmak ayrı bir keyif alma aracıydı hatta.

buradan rap müzik dinleyenler düşük ıq'lu sonucuna da varılamaz tabi. yalnızca düşünme pratiği yapan kişiler daha çok sözsüz müzikleri tercih eder. çünkü aralarında anlamlı bir ilişki kurulabiliyor.

not: bilgi basamaklarını dikey anlamda tırmanan birisi sözlü müzik dinlemeyi bırakırsa hiç de şaşırtıcı olmaz. birçok bilim adamında örneği görülebilir de zaten.

Toplam entry sayısı: 5428

yeni nar sözlük scripti

nar sözlük, kuruluşundan bu yana yaklaşık iki yıllık bir evreyi arkasında bırakmış, bu süre zarfında birçok yazara ev sahipliği yapmış, birçok gönlü birleştirmiştir, dost etmiş, eh bir kısmını da kaosa sürüklemiştir.

burasının büyük bir sözlük olmadığını biliyoruz ama birçok sözlük güç kaybederken, yok olurken, sözlük morguna kaldırılırken nar sözlük direnerek devam etmiştir.

direnmiştir, zira mevcut scriptin oldukça kullanışsız, birçok kodunun bozulmuş, reklamların fink attığı, yavaş olması gibi birçok faktörle karşı karşıya kalmıştır.

bu bağlamda ''nar sözlükte olması istenilen özellikler'' başlığı dikkate alınarak, sözlükte eksikliği görülen birçok probleme ışık tutacak bir script yazılmaya başlanmıştır.

- evvela hız ve reklam problemleri ortadan kalkacak. giri yazmak için kişi debelenmeyecek, külfete girmeyecek.

- anlık bildirim seçeneği gelecek, yazar etiketleme seçeneği olacak, etiketlenen yazara anlık bildirim gelecek.

- ileti kutusu sıkıntısı giderilecek. ileti almak istemeyen yazar bunu engelleyebilecek.

- yazar engelleme/başlık engelleme seçenekleri getirilecek.

- başlıklar günlük olarak yenilenecek. böylece o gün ilk girilen giri, en başta gözükecek.

- girilere yorum seçeneği getirilecek.

- yazarların kendi kullanıcı adlarını değiştirebilme özelliği getirilecek.

- görsel yükleme sitelerine ihtiyaç duymadan, sözlüğe doğrudan fotoğraf yüklenebilecek.

- akıllı arama seçeneği getirilecek. aratılan başlık açılmamışsa, muadil örnekleri sunulacak.

- tematik mod getirilecek.

örneklendirmeye çalıştıklarım dışında, birçok özellik ile nar sözlüğün yeni scripti şu an yazılım aşamasında ve yaklaşık iki ay içerisinde yeni scripte geçmiş olacağız. bu iki ay, belki on gün önceye, belki on gün sonraya sarkabilir ama eylül ayına geldiğimizde yeni scriptimize artık kavuşmuş olacağız.

bu zamana kadar, bu külfete rağmen, burada bulunduğunuz için teşekkür ederiz. daha iyi bir nar sözlüğü hep birlikte inşa edeceğiz. bir yeri, oradaki insanlar güzelleştirir.

ilgi alanına değil para olan bölüme yönelmek

türkiye'de insanlar ilgi alanlarından ziyade parasal olarak ileride refaha ereceğini düşündükleri bölümlere yöneliyorlar. kan tutan adamlar tıp okuyor mesela. sıkı bir çalışma disiplini içerisinde sırf parasından ötürü sayısal bölüme giden sözel zekalı insanlar var. yahut çok iyi derecede bir sözel bilimci olabilecekken toplum baskısıyla yahut egosu sarsılır diye bu alanlara yönelmeyen gençler var. ve halka da burada kopuyor. bütün başarısızlıklar, bilimde geri kalmaların temelinde bu yatıyor.

zira bir bilim yahut ilim insanı yaptığı işin kazancına bakmamalı. zaten o mertebeye eriştiyse bakmaz da. yaşamını sürdürecek asgari para ona yeterli gelecektir. ancak insanlarımız mesleklerini parasal yönüyle düşündüklerinden; ortaya bir şey koyamadıkları gibi, mutsuz memuriyetleriyle de işi düşen insanlara kötü muamele gösteriyorlar.

çocuklarınız yahut kardeşleriniz hangi bölümü istiyorsa, hangi bölümde başarılıysa ve ilgisi varsa ona gönderin. edebiyatçı adam mühendislik okumasın. aksi halde yerinde sayar dururuz.

her şey para değil. ilgi alanıyla alakalı herhangi bir bilgiye ulaştığınızda gelen haz, bankamatikten çektiğiniz binlerce tl'den daha değerlidir. insan parayı mutluluğuna hizmet için kullanır. ancak mutlu olamaz. zira mutlu olması için yapması gerekenleri, mutlu olmak için geçirdiği evrelerde tüketmiştir. asıl mutluluk, insanın ömrü boyunca hiçbir kaygı gütmeden istediği şeyi yapmasıdır.

elyar makuyi ile güney azerbaycan türklerine dair

nar sözlük youtube kanalının ikinci söyleşisi. dünyada en fazla türk'ün yaşadığı ülkelerden birisi olan iran coğrafyasındaki soydaşlarımızın dilinden; kendileri, kendi meramları, türkiye algıları, traxtor sazi hakkında malumat. anlatılanlar, türkiye hakkında söylenenler, türkiye algıları ilk kez haberdar olanlar için şaşırtıcı gelebilir. ancak youtube'ta ufak bir arama söylenenlerin gerçekliği noktasında insanı ikna edecek düzeydedir. abdullah gül'ün tebriz ziyareti, türklüğün sembolü olarak gördükleri bozkurtu ve onun işaretini her yerde yapmaları en ufak bir araştırmayla görülecektir. iyi seyirler diliyoruz:

 youtube video

türkçe

ingilizcenin söz kaynağı ve söz varlığının türkçeden daha çok olduğu savlanır.
türk dil kurumunun çıkarttığı sözlüklere bakarak ve kullanılmayan sözleri buraya almayarak bu sonuca varabiliriz. ancak türkiye türkçesinde özellikle yerel ağızlarda günlük yaşama aktarılmayı bekleyen yığınla söz vardır ki, bugün türk insanının birkaç söz ile anlattığı kavram, olgu ve davranışları, insan özelliklerini tek bir sözcük ile anlatabilir.

bunun yanı sıra ingilizce yeni yapım ekleri türetmiştir ancak türkçede ''yeni yapım eki birkaç örnek dışında türetilememiştir.'' sağ olsunlar yapım eki türetmeyi ''uydurmacı'' diyerek reddediyorlar. ancak bu gereklidir, yoksa türkçe yeni kavramları adlandırmada güçlük çekecektir.

onun dışında türkçe sezgisel bir dildir. yalnızca ''oooo'' sözünün verdiği anlamlara bakın coşkuyla söylendiğinde ''vay kimleri görüyorum'' biçiminde bir söz arkasından gelebilecekken tınısı inişli çıkışlı ve usul usul söylendiğinde ''anca gel zaten'' deyip sitem bildirebilir. bunlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

bundan gayrı türkçe yalnızca türkiye'de konuşulan bir dil değildir. ingilizce ortak bir dil haline gelmiş ancak türkçe diğer şiveleriyle ortak bir dil olamamıştır. o şivelerin de türkçe olduğu göz önünde bulundurulursa söz varlığı da ingilizcenin kat kat üstüne çıkacaktır.

yine türkçe ile ilgili başka bir örnek vermek gerekirse, dil toplumların yaşam koşullarıyla belirir. türkler hızlı, kesin ve kısa konuşur. çünkü bozkır toplumudur. eylemler buyruksu ve kısadır ''al-, ver-, git-, öl-, vur-, kır-, gel-, çak-, kaç-, koş- gb.''
araplar daha yavaşça konuşurlar ve şarkı söyler gibi eda halindedirler.

türkler soyut kavramları, somutlaştırarak ifade ederler. orhun anıtlarından bunu anlıyoruz. soyut kavramlar daha çok somut olarak ifade edilir olmuştur. dil devrimi ile birlikte de yine bu yöntem seçilmiştir zira soyut çok sözcük kökümüz yok. bundan ötürü kavram gb. sözcüklere soyutlaşmış oldukları için dil devrimi karşıtları karşı çıkmıştır ki bu türkçenin yazgısıdır. kaçınılmazdır.

bundan ayrı olarak, bir toplum görmediği varlık ve nesnelere ad veremez. eğer bir dilin yoksulluğundan söz edilecekse o topluluğun diğer toplumlarla ilişki halinde bulunmadan önce bir kavram ve nesneye ad vermemiş olmasıyla ahkam kesilebilir. örneğin türklerin dilinde birçok hayvanın türkçe karşılığı vardır ancak zürafanın yoktur. zira türklerin yaşadığı coğrafyada zürafa yoktur. ancak timsah yerine alavan, maymun yerine biçin demişlerdir. dahası türkler ördeğe sunasından burçinine, temurkanattan, bozkanata dek eşeyine, türüne göre kırk ayrı ad takarken ali şir nevai farsların yalnızca birkaç sözle ördek tanımladığını söyler.

bu yönüyle bakacak olursak türkler gördükleri nesne ve kavramları adlandırmışlardır.

yine bir örnekle farsça üzerinden güncel bir karşılaştırma yapacak olursak türkçede bir kişinin içi göynür, bulanır ve ağrır ancak farslar bunu yalnızca derd sözcüğü ile açıklarlar.

geçtiğimiz günlerde burada bir yazar türkçede dünya ve alem sözcüklerinin karşılığı olmadığını söyledi. acun demeyeceğim zira o da soğdcadır ancak türk dilinde yertinç ve yertin sözleri vardır.

bunun gibi varsılaşmak, varlaşmak, baylaşmak, bayımak gibi birçok kullanımla yalnızca ''zenginleşme'' sözcüğünü anlatıyoruz.

yahut döndürmek, çevirmek, evirmek hepsi hemen hemen aynı anlama gelir göndermek ve yollamak da öyle hatta ek olarak uğurlamayı da buraya koyabiliriz. burada ciddi anlamda büyük bir baylık, variyet söz konusu. ufak ayrımlı kavram, eylem ve olguların başka biçimde adlandırılması bir dili varlıklı gösterir.

onun dışında türkçe ne yazık ki son yıllarda dışa bağımlıdır ve küreselleşme gereği bir sözcüğü doğrudan alıp özentilik yaparak yabancısını kullanıyoruz. türkçe terim üretilmiyor, üretildiğinde geç üretilip kimse önemsemiyor. drone diyor ingiliz, erkek arı demek. biz o biçimde ad koysak batı özentisi topluluk ''alttan ittirmeli'' diye başlar.

dilimizin değerini bilelim kardaşlar, karındaşlar, ağalar, iniler, bacular, eceler, ekeler...

türkçenin diriliş hareketi'ne dair

nar sözlük'ün son izletisidir. türkçenin diriliş hareketi derneği adına, derneğin bursa il başkanı olan sayın salih çam bey ile gerçekleştirilen söyleşide hareketin kuruluşu, kurucuları, amaçları, yaptıkları, yapacakları ile öztürkçecilik üzerine güzel bir söyleşi, aytış gerçekleştirilmiş. bu izletiyi çekme güçlüğünde bulunan kitibiyoz'u ve salih çam beyi kutluyoruz. sağ olsunlar.

dipçe: ol bu giride ve bağlacı dışında ve kurumun adındaki hareket sözcüğü dışında yad sözcük kullanılmamıştır.

 youtube video

yeni nar sözlük scripti

nar sözlük, kuruluşundan bu yana yaklaşık iki yıllık bir evreyi arkasında bırakmış, bu süre zarfında birçok yazara ev sahipliği yapmış, birçok gönlü birleştirmiştir, dost etmiş, eh bir kısmını da kaosa sürüklemiştir.

burasının büyük bir sözlük olmadığını biliyoruz ama birçok sözlük güç kaybederken, yok olurken, sözlük morguna kaldırılırken nar sözlük direnerek devam etmiştir.

direnmiştir, zira mevcut scriptin oldukça kullanışsız, birçok kodunun bozulmuş, reklamların fink attığı, yavaş olması gibi birçok faktörle karşı karşıya kalmıştır.

bu bağlamda ''nar sözlükte olması istenilen özellikler'' başlığı dikkate alınarak, sözlükte eksikliği görülen birçok probleme ışık tutacak bir script yazılmaya başlanmıştır.

- evvela hız ve reklam problemleri ortadan kalkacak. giri yazmak için kişi debelenmeyecek, külfete girmeyecek.

- anlık bildirim seçeneği gelecek, yazar etiketleme seçeneği olacak, etiketlenen yazara anlık bildirim gelecek.

- ileti kutusu sıkıntısı giderilecek. ileti almak istemeyen yazar bunu engelleyebilecek.

- yazar engelleme/başlık engelleme seçenekleri getirilecek.

- başlıklar günlük olarak yenilenecek. böylece o gün ilk girilen giri, en başta gözükecek.

- girilere yorum seçeneği getirilecek.

- yazarların kendi kullanıcı adlarını değiştirebilme özelliği getirilecek.

- görsel yükleme sitelerine ihtiyaç duymadan, sözlüğe doğrudan fotoğraf yüklenebilecek.

- akıllı arama seçeneği getirilecek. aratılan başlık açılmamışsa, muadil örnekleri sunulacak.

- tematik mod getirilecek.

örneklendirmeye çalıştıklarım dışında, birçok özellik ile nar sözlüğün yeni scripti şu an yazılım aşamasında ve yaklaşık iki ay içerisinde yeni scripte geçmiş olacağız. bu iki ay, belki on gün önceye, belki on gün sonraya sarkabilir ama eylül ayına geldiğimizde yeni scriptimize artık kavuşmuş olacağız.

bu zamana kadar, bu külfete rağmen, burada bulunduğunuz için teşekkür ederiz. daha iyi bir nar sözlüğü hep birlikte inşa edeceğiz. bir yeri, oradaki insanlar güzelleştirir.

sanal kimlik yaratmak

21. yüzyıl insanının ''olmak istediği'' kişiyi tasarlayıp, piyasaya sunması durumu. öyle ki sosyal medya hesaplarında günlük tanıdığımız o pıraçal insan yarattığı sanal kimlik ile kendisini filozof, siyasetçi, tarihçi sanabiliyor. ömrü boyunca bir kez kitabını okumadığı insanların sözlerini yahut onlara addedilmiş sözleri paylaşarak entelektüel bir imaj çizebiliyorlar. insanlar bu sanal kimliğin hizmetine bir yerlere gidiyor, bir şeyler yiyorlar. bu sanal kimliğin bir yerde bulunmuş olduğunu kanıtlaması, orada bulunmasından daha önemli. bu haliyle de gittiği yerin kırk fotoğrafını çekip, orada ne yaşadığını bilmeyen insanlar ortaya çıkıyor. acınası bir durum.

sözlük yazarlarının itirafları

bu başlık tutacak diye parselledim.

okunulan her giriye oy vermek

sözlük yazarlarının kazanması gereken bir davranış biçimidir.

oy vermekle buton aşınmaz.

artı yahut eksi fark etmez. okunulan her giri, bizde iyi ya da kötü bir etkiye neden olur. bu etkiyi oylama yaparak yansıtalım.

sözlük yazarlarının şiirleri

kendimden bahsedeyim, adım mert
sözlerim kimi tatlı, kimi de sepsert
sözlükte yazmakta olan her fert
ben olmak ister, hep dert, hep dert.

adım güzeldir, anlatır beni mert
bilgi veririm kamuya cömert cömert
ister ağla, istersen burayı çökert
beni sevmeyenlerin hepsi namert


farsçadır adım, güzeldir mert
bizde bulunmaz bayat ile kert
sevdiğim renkler siyahla lacivert
dostumdur her zaman civanmert

soyadımı veremem, ama adım mert
girdiğim girilerden bilgiler yeşert
mahlasımı görünce gözünü belert
senden uzak olsun hep dert, hep dert.

cemal süreya okuyan erkek

erkek demeye dilim varmıyor.

üşüdün mü sevgilim seni bir kat daha seveyim.

kusacağım...

seri eksi oy vermek

bir yazara sürekli eksi oy kullanmak demektir.

''çaylaklık nedenidir.'' bunu uygulayan yazarlar çaylaklık cezasıyla cezalandırılır.

sözlüğün arap sevicisi olması

azıcık tarih, ötesinden berisinden azıcık da toplumbilim ve düşünce tarihi okuması yapın adamın asabını bozuyorsunuz. osmanlı arap geleneği diyor ya. ulan bu ülkede en salt ırkçı atsız böyle iddia atmadı ortaya.

evlenilecek kişide aranan özellikler

güreşte sırtımı yere getirmesi, atımı ardında bırakması, koyun yarışında beni geçmesi, işveli cilveli olması, kısrak sağıp kımız yapabilmesi, doktora yapıp ev hanımı olması, ev işlerinden anlaması, kavgada ardımı gözetmesi, silah kullanabilmesi, karadenizli yahut ötükenli olması, kam soyundan gelmesi ilk aradığım özellikler bunlar. acil pm pls.

çok eşlilik

erkekler fatihtir, kadınlar da kale gibi(klasik amma neyleyelim.) bir fatihin birden çok kalesi olabilir ancak bir kadının birden çok yöneticisi olamaz.
İletisim | Kullanım Şartları | Sözlük Kuralları | Sosyal Projeler | Facebook | Twitter | İnstagram
İletişim: info@narsozluk.org
Reklam: reklam@narsozluk.org