sez10011

Durum: 2153 - 1 - 0 - 0 - 13.10.2019 06:52

Narhane: 5286 - asırlık çı(nar)

1 yıl önce kayıt oldu. 4. Nesil Denetçi.

biri.
  • /
  • 216

kış gelmesinin sevinilmesine sebep şeyler

beni tüm kötülüklerden koruyacak, olası zombi saldırısına karşı, yatak altında ve karanlıkta gizlenen öcülere karşı koruyacak ve dünya üzerindeki her şeyden soyutlayacak sevdiceğim yorganıma kavuşmak.

10011

hayatımın geri kalanı boyunca sol bileğimde dövmesini taşıyacağım sayı.

susamam şarkısında yer alan 18 rapçi hakkında suç duyurusu

"18 rap müzisyeninin birlikte yaptığı ‘ susamam’ isimli şarkıya suç duyurusunda bulunulduğu ortaya çıktı.

istanbul cumhuriyet başsavcılığı’na başvuran bir kişi, ‘'susamam’' parçasında yer alan sözlerden rahatsızlık duyarak, yaklaşık 15 dakika süren parçada yer alan 18 kişi hakkında şikayetçi oldu. savcılığın şikayetin kaydını aldığı ve incelemesini sürdürdüğü öğrenildi."

http://haber.sol.org.tr/kultur-sanat/susamam-sarkisini-soyleyen-rapciler-hakkinda-suc-duyurusu-270568

umarım şakadır. çünkü şaka gibi cidden. neyinden rahatsız olduğunu ve savcılıktan gelecek olan sonucu cidden merak ediyorum.

"müzik yapmak dışında bir bok yemedim!
polis tutukladı bir şeyleri problem edip..."
server uraz - susamam

herkesin yeni scriptte yazması

yakın dönemde gerçekleşecek olan şeydir.

kalp

iyi gelişmiş kas duvarlarına sahip olan, yaklaşık olarak koni şeklinde içi boş bir organdır.

susamam

her hafta klibinin bir kısmına sansür getirdiklerini düşündüğüm şarkı.

ilk yayınlandığında sehabe ve yeis sensura'nın "#kadınhakları" konusunun işlendiği kısımda "beşiktaş'ta beş tokat, leş hareketler." sözlerini söylediği yeri sansürlemişlerdi. sanki tv kanallarında boy boy haber programlarında göstermemişler veya gazetelere basmamışlar gibi. şimdi de defkhan'ın "#gurbet" konusunu işlediği kısımda "bak almanya buz gibi moruk bana sor sana söyleyeyim." dediği kısımı sansürlemişler. böyle giderse bir kaç aya bütün videoya sansür getirecek bir şey bulurlar.

boncukluhece

musmutlu yılları olmasını istediğim nar tanesi.

doğum günün kutlu olsun.*

siktin formatı eyledin viran

genelde "firmiti biliyirim bin timim miii" diyen yazarların açtığı başlıklara verilen bakınız başlığıdır.

ha yeri gelmişken şu bırakacağım başlığa da bi' bakıverin.*

(bkz: sözlük formatı )

furis

bazı şeylerin öyle ha- deyince değişmeyeceğini anlamayan yazardır. bir süre gitti geldi vs. o konulara girmeyeceğim.

yönetim tarafından açıklama yapıldı. yeni script üzerinde çalışılıyor dendi. bu konu üzerine gerekli açıklamalar kâh burada kâh radyoda yapıldı, kanıt olarak görseller paylaşıldı. bu saatten sonra özellikle sizin tavrınızdaki bir yazara kal demeye dilim varmıyor. bu yazıyı tamamen denetçi yazar kişiliğimden ayrı olarak yazıyorum. yazdıklarımın yönetime bağlanmaması için bunu da açıklayayım ki bir şeyleri pohpohladığımı sanmayın. her şeyin gönlünüzce olması dileği ile...

susamam

2. gününde youtube tarafından video klibinde sansür gazabına uğrayan şarkı. bakalım daha neler gelecek bu şarkının başına....
  • /
  • 216

yaprak döker bir yanımız bir yanımız bahar bahçe

selda bağcan'ın muhteşem yorumladığı kanımca, muhteşem bir hasan hüseyin korkmazgil şiiridir.
ahmet kaya'nın da girmesi ile ciğerden duman tütüyor hafiften.

bu ne can alıcı dizeler, ne can alıcı kalemdir o öyle.
''bu ne beter çizgidir bu,
bu ne çıldırtan denge.
yaprak döker bir yanımız,
bir yanımız bahar bahçe.''

mezar ziyareti

iki sene önce sıcak bir yaz günü anneannemle gittiğimde, çantasından siyah beyaz bir fotoğraf çıkarmış ve mavi ıslak gözlerle şey demişti “bu fotoğraftakilerden şimdi sadece ben hayattayım.”

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

çok yorgunum. üstelik bedensel mi yoksa zihinsel yorgunluk mu daha baskın çözemiyorum. bu durum meşgul olduğum şeylere odaklanmamı engelliyor ve hiç iyi hissetmiyorum.

sadece böğüre böğüre saatlerce ağlamak istiyorum.

nick mick yok

buradaki bir yazarın başka bir sözlükteki hesabını bulan ve bir türlü anlamadığım bi sebeple orada yazdığı entryleri buradaki nickaltına taşıyan yazar.

neden lan neden.

yazar çok isteseydi "benim şu sözlükte de hesabım var, nickim de bu" derdi. veya o entryleri buradaki yazarlara da sunmak isteseydi aynı başlıkların altına yayardı. çok kötü bir şey yaptın pü allah belanı versin demiyorum ama neden bunu yaptın ya ahahdhsjjd. biz buraya bi foto atmaya üşenirken adam tonla ss alıp yığmış. helal olsun, inşallah daha güzel uğraşların olur.

yallah kürkçü dükkanına.

susamam

rap şarkısında darbe arayan yozlaşmış zihniyet artık bir demokrasi üflemesiyle yıkılma evresine gelmiştir diyorum ve susmuyorum.

kadere inanmak

arapçada kader sözcüğü etimolojik olarak ''kaide'' yani kural kökenli bir sözcüktür. dinlerin birey yaşamı üzerinde en çok manipüle ettiği konuların başında gelir. ruhbanlar bazen alın yazısı vardır gibi nutuklar çeker. e o zaman yediğimiz bokları yiyeceğimizi de yaratıcı alnımıza yazmış diye sorulduğunda o özgür iradedir diye utanmazca kıvırırlar.

gerçi bu hususta islamın çok günahını almamak gerekiyor. dinin de günahını almak nasıl bir betimleme olduysa, olduğu kadar artık. ruhban sınıfı tarafından yıllarca kaderle ilgili ayet inanlara şu şekilde söylenmiştir ''hayır da şer de allahtan gelir.'' işte bu sakat diyalektikte insan işlediği günahları da pek tabii allaha yükleyebilir. oysa ilgili ayet şu şekildedir. ''size bir hayır dokunduğunda bu şüphesiz allahtandır. başınıza bir şer geldiğinde ise şüphesiz kendi nefsinizdendir.''
pek tabii bu ayet üzerinden de günlük yaşamla ilgili sayısız çelişki türetilebilir. fakat yine de bu hüküm diğer dinlerin kader anlayışına göre nispeten daha tutarlıdır.

yine modern din alimlerine göre kader allahın koyduğu kuralların bütünüdür. bir alın yazısı demek değildir. allah yer yüzünde mevsimlerden yoksulluğa yahut sınanacaklarınıza kadar kurallar belirlemiştir. seçim hakkı sizindir.

hangi gerizekalı hazırladı bu kese kağıdını

her izlediğimde gülmekten karnımı ağrıtan görüntü sonrası duyulan soru cümlesi.

 youtube video

kalp

karar alırken beyinle hep savaş halinde olan organ.

soda şişesini diş ile açmak

önce kocaman bir "maşallah" nidasıyla birlikte diş hekimine kadar eşlik edilmesi gereken insanlara has bir özelliktir.
sonra diyorlar bu adamlar niye bu kadar para kazanıyor? dikkatsizliklerinize itinayla teşekkür edilir.

gece odaya giren kafam kadar sinek

sana tüm geceyi zehir edicem vızıldamasıyla odada fink atan. arada perdeye konup “yiyorsa gel yakala ben canıma susadım.” bakışları atıp iki bacağıyla kafasını kaşıyan. rulo yapılmış gazete ile alnının ortasına vurmanız hasebiyle duvara pestilini çıkarabileceğiniz hayvan türüdür.

Toplam entry sayısı: 2153

ileride evleneceğim kişiye bir not

derler ki; zaman her şeyi iyi edermiş,
zamanla her şey unutulur gidermiş.

birbirimiz öyle bir sevelim ki, yaşadığımız bütün acıları unutturalım birbirimize. sadece mutlu olalım, bizim gibi olmayacak çocuklar yetiştirelim. sevmeyi, affetmeyi, özür dilemeyi bilen, merhamet etmeyi bilen yüce gönüllü çocuklar yetiştirelim. kalbi, aklı sevgi ile dolan çocuklar.

buradan ilerideki eşime, sevgilime, can yoldaşıma, hayat arkadaşıma bu notu bırakıyorum.

mutlu olalım olur mu?

nar sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

sürekli yazıp yazıp sildiğim, entry için doğru cümleleri toplayamadığım başlık.

söylemek istediğim bir çok şey var nar taneleri ama bugün başka bir şey söylemek istiyorum. bugün aylar sonra odamdaki kitaplığımın tozlu raflarında gezinme fırsatı buldum. her bir kitapta farklı bir anım canlandı gözlerimin önünde. bir kaç raf aşağılara bakınca kuytu bir köşeye mavi kapaklı bir kitap düştüğünü gördüm. kitabın ismine bile bakmama gerek yoktu. hangi kitap olduğunu yıpranmış kenarlarından ve sayfa arasından görünen neon not kağıdından anlamıştım. yıllar önce ağlamak üzere girdiğim kitapçıdan mutluluk gözyaşları ile çıkmamı sağlayan kişinin hediyesiydi. kitabı okudukan sonra tanıştığımız kitapçıya bırakacağını, oradan almamı ve okumamı istemişti. günler sonra kitabı aldığımda içerisinde bir kaç not, altı çizili cümle ve ince düşünülmüş bir ayraç buldum. ne zaman baksam beni istemsizce mutlu eder ve yüzümde bir gülümseme oluşturur.şimdi asıl söylemek istediğim şeye gelelim. düşündüm ki burada bu kadar nar tanesi olarak sadece bir kitap belirlesek ve o kitabı okusak, etkilendiğimiz cümlelerin altını çizsek, sayfa kenarlarına küçük notlar bıraksak ve bizden sonraki okuyacak olan nar tanesine postalasak veya bir şekilde ulaştırsak güzel olmaz mıydı? düşüncelerinizi benimle paylaşın nar taneleri. iyi veya kötü...

 spoiler!
bu arada yok efendim halk kütüphaneleri var isteyen oradan okur veya gidip satın alır tarzı şeyler söyleyecek olanlara direkt buradan yazayım. önemli olan bizim altını çizdiğimiz cümlelere yüklediğimiz anlamlar ve birbirlerimiz ile olan etkileşim.

son olarak bu önerdiğim şey hiçbir şeye, kişiye bağlı olmamakla birlikte basit sıradan bir fikrimdir.

3 kelime ile erkek

allafron vs sez10011

biri ben olmak üzere nar sözlükteki iki yazarın nickleridir.

ihanet?

(bkz: 1.nesil yazarlar birbirini savunuyor)

ayyy ben hepinize yeterim*.

nar sözlük yeni yazarları karşılama ekibi

bahsedilen ekip ilk kurulduğunda sadece birinci nesil yazarlardan oluşmaktaydı. daha sonralarda bizzat kendi isteğimle dahil oldum.

şunu belirtmeden geçmek istemiyorum. sorun ekipten kaynaklı değil; sözlüğe kız/ erkek düşürme amaçlı gelen yazarlar, küfür ederek ve insanları aşağılayarak bir yerlere varacağını düşünen yazarların bıraktığı kötü etkiden dolayı bu tim kötü duruma düştü. bunların yanında bir çok iyi yazarda sözlüğe geldi.

gönül isterdi ki buraya karşıladığım kişileri iyi veya kötü tek tek yazayım. ama balkonda oturup huzurla çayımı yudumlarken bunu yapmayacağım. belki daha sonra.

4. nesilleri pistten alalım

yaşlıları pistten alalım da gençlerin önü açılsın.

sözlükteki son değişimlerin nedeni

aklı başında, formata ve kurallara uyan yazarlar gelmeye başlamasından kaynaklı olan değişimlerdir.

henüz oy vermeye yeni yeni alışıyorlar ama olsun. ben inanıyorum bir gün her giride en az 10 oy olacağına.

nar sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

sürekli yazıp yazıp sildiğim, entry için doğru cümleleri toplayamadığım başlık.

söylemek istediğim bir çok şey var nar taneleri ama bugün başka bir şey söylemek istiyorum. bugün aylar sonra odamdaki kitaplığımın tozlu raflarında gezinme fırsatı buldum. her bir kitapta farklı bir anım canlandı gözlerimin önünde. bir kaç raf aşağılara bakınca kuytu bir köşeye mavi kapaklı bir kitap düştüğünü gördüm. kitabın ismine bile bakmama gerek yoktu. hangi kitap olduğunu yıpranmış kenarlarından ve sayfa arasından görünen neon not kağıdından anlamıştım. yıllar önce ağlamak üzere girdiğim kitapçıdan mutluluk gözyaşları ile çıkmamı sağlayan kişinin hediyesiydi. kitabı okudukan sonra tanıştığımız kitapçıya bırakacağını, oradan almamı ve okumamı istemişti. günler sonra kitabı aldığımda içerisinde bir kaç not, altı çizili cümle ve ince düşünülmüş bir ayraç buldum. ne zaman baksam beni istemsizce mutlu eder ve yüzümde bir gülümseme oluşturur.şimdi asıl söylemek istediğim şeye gelelim. düşündüm ki burada bu kadar nar tanesi olarak sadece bir kitap belirlesek ve o kitabı okusak, etkilendiğimiz cümlelerin altını çizsek, sayfa kenarlarına küçük notlar bıraksak ve bizden sonraki okuyacak olan nar tanesine postalasak veya bir şekilde ulaştırsak güzel olmaz mıydı? düşüncelerinizi benimle paylaşın nar taneleri. iyi veya kötü...

 spoiler!
bu arada yok efendim halk kütüphaneleri var isteyen oradan okur veya gidip satın alır tarzı şeyler söyleyecek olanlara direkt buradan yazayım. önemli olan bizim altını çizdiğimiz cümlelere yüklediğimiz anlamlar ve birbirlerimiz ile olan etkileşim.

son olarak bu önerdiğim şey hiçbir şeye, kişiye bağlı olmamakla birlikte basit sıradan bir fikrimdir.

ileride evleneceğim kişiye bir not

derler ki; zaman her şeyi iyi edermiş,
zamanla her şey unutulur gidermiş.

birbirimiz öyle bir sevelim ki, yaşadığımız bütün acıları unutturalım birbirimize. sadece mutlu olalım, bizim gibi olmayacak çocuklar yetiştirelim. sevmeyi, affetmeyi, özür dilemeyi bilen, merhamet etmeyi bilen yüce gönüllü çocuklar yetiştirelim. kalbi, aklı sevgi ile dolan çocuklar.

buradan ilerideki eşime, sevgilime, can yoldaşıma, hayat arkadaşıma bu notu bırakıyorum.

mutlu olalım olur mu?

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

söylemek istediğim bir çok şey var ama bu gün söylemek istediğim şey; neden bu artı-eksi ve fav butonlarını kullanmıyorsunuz? onlar süs değil. kullanın arkadaşlar. rica ediyorum.

nar sözlük 4. nesilleri aşağılama timi

time bakılınca ne kadar boş olduğu anlaşılıyor zaten.

tehlikenin t si bile değiller.

sözlükteki bazı yazarların linç yemesi

girdiği girilerin eleştirilere açık olması ve herkesin aynı düşünmemesinden kaynaklı olaydır.

gökten taş yağsa, "nir sizlik whtsipp gribinin iyinliridir." diyecek yazarlar var. *

suhedar38

yepyeni nar tanesi olmasına rağmen noktalama işaretlerini unutmadan güzel güzel yazan 4. nesil yazar.

hemen klasik sözümü söyleyecek ve iyi yazmalar dileyeceğim.

hoş geldiniz. varlığınız daim, narhaneniz zengin olsun. iyi yazmalar.

hiç kimse tarafından gerçekten sevilmemiş erkek

belki sevilmiştir de haberi yoktur.

frktmz krds frktmz

çok uzun bir aradan sonra sözlüğe tekrar uğrayan ama "bi' arkadaşa bakıp çıkacağım" tribi yapan yazarımız.

neden tekrar yazmaya başlamıyorsunuz ki nar tanesi?
İletisim | Kullanım Şartları | Sözlük Kuralları | Sosyal Projeler | Facebook | Twitter | İnstagram
İletişim: info@narsozluk.org
Reklam: reklam@narsozluk.org