zehir

Durum: 1225 - 36 - 0 - 0 - 04.08.2019 16:27

Narhane: 2127 - nar(ifetli) yazar

10 ay önce kayıt oldu. 4. Nesil Yazar.

yanınızdan öylece geçen biri.
  • /
  • 123

netflix'e rtük uygulamaları gelmesi

netflix den sonra sigaraya 3 lira zam yapılınca doğalgaza yapılan %15 zam da unuttutulmuş oldu.

süper taktik...

violet ağlaklığı

ağlayacak kimsesi olmayan kişilerde görülür.

melih gökçek 449 fidan için 9.126.235 lira fatura borcu

mansur yavaş'ın ankara büyükşehir belediyesi'ne başkan seçilmesinden sonra melih gökçek döneminde yapılan harcamalara ilişkin incelemeler kapsamında 449 fidan için belediyenin ödediği 9.126.235 liranın faturası ortaya çıktı.

resmen ankaralılar'ın ocağına incir ağacı dikmişler...

https://www.google.com/amp/s/t24.com.tr/amp/haber/ankara-buyuksehir-belediyesi-nin-gokcek-doneminde-449-fidan-icin-odedigi-9-milyon-126-bin-235-liranin-faturasi-ortaya-cikti,833223

sigaradaki vergi oranı

5 vakit camilerde bedavadan namaz kılınıyor. her vakit 5 tl den 25 tl kişi başı yapar. akıllarına gelmemiştir.
yoksa kaçmazdı.

3 ağustostan itibaren geçerli olucak.

22 bin lira maaş alan vekillerin zorluk yaşaması

tbmm başkanı mustafa şentop, 22 bin lira maaş alan vekillerin zorluk yaşadığını, bazı vekillerin arabasının olmadığını, bazı vekillerin kira ödediğini söylemiş.

bir diyeceğiniz var mı?

https://www.google.com/amp/s/www.internethaber.com/amp/mustafa-sentop-asgari-ucreti-22-bin-tllik-vekil-maasiyla-karsilastirdi-2041021h.htm

kendini begendirme çabaları

dikkat çekmek için yapılan bir eylem.

ben daha çok kendini değersiz görenlerin bunu yaptığına inanıyorum. iltifata muhtaç bir köle gibi.

nar sözlük öneri panosu

nar sözlük ekibinin dikkate almasını temenni ettiğim başlık.

şirince köyüne sahip çık

ali nesin: matematik köyü'nün 1 km uzağına mermer ocağı yapma kararı almışlar: şirince'nin, zeytinciliğin, turizmin ve köyümüzün güzelliğinin sonu demektir. matematik köyü'ne okula yapı izni vermeyenler, doğayı tahrip edenlere tüm kapıları açıyorlar.

netflix puhu tv ve blutv rtük denetimi altında

“radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınların internet ortamından sunumu hakkında yönetmelik”, resmi gazete’de yayınlandı.

—netflix, puhu tv ve blutv gibi platformlar resmen rtük denetimi altına girdi.

ne denir bilemiyorum bilemiyorum * el atmadıkları bir evimizin içi falan kaldı sinirden gülüyorum, daha kötü ne olabilir dedikce her geçen gün daha kötüsüyle karşılaşıyoruz.

artık şey yapacaklar dimi torrentten indirdiğim film veya dizileri izlerken evime gelicek bune lan böyle izleyemezsin sansürlü izliyeceksin diye kulağıma konuşcak.

salda gölü'ne millet bahçesi yapılmasına karşı çıkın

  • /
  • 123

milliyetçi işverenin suriyeli çalıştırması

ırmağının akışına ölürüm diyip kaz dağlarının katledilmesine sessiz kalan milliyetçiyle aynı kişinin yaptığı iş olabilir.

ünlem ile kafiye yapmak

"tri tu van zirooo,
başladı kountdovn sona kalan hiroo
köpürürsün glup glup glup,
burası merkez fight kulüp."

örnekten de görüleceği üzre pek hoş bir eylem değildir.
ulam gluk gluk gluk ne çıldıvıcam ya. evet.

güçlü kadın olma takıntısı

insanların güç dedikleri şey aslında ördükleri kalın duvarların arkasından bakmak hayata. yorulduğumuzda, düştüğümüzde, ağladığımızda, yapayalnız kaldığımızı hissettiğimiz anlarda bize dayatılan güçsüz kadın figürü. yorulmayı, düşmeyi, ağlamayı, yalnız kalmayı güçsüzlük zannetmek ve hep ayakta kalmak zorundaymış gibi hissetmek. oysa insanız ve insanlar yorulur, ağlar, düşer. geçen gün bir duvar yazısı gördüm, şey yazmışlar. “hayat bu, incitir.” böyle kocaman, led ışıklarla dünyanın girişine asılması gereken bir yazı bu. hayat bu, incitir. önemli olan incindiğimiz yerden hayata tutunacak gücü dinlenmek için oturduğumuz kaldırımda, gözyaşlarımızda, bazen yalnızlığımızda bulmak. güçsüzlük dedikleri şeylerin aslında tam da güç kaynağımız olduğunu bilmek. evet biz güçlüyüz ama her an güçlü kalmak zorunda da değiliz.

nar sözlük öneri panosu

yazılım destek işinde olunca heryere sirayet ediyor napıcan. yazılım ekibiniz tarafından dikkate alınır mı bilmem.
-öncelikle kaplumbağadan hallice yavaşlığına çözüm bulunabilir kanaatindeyim.
-profilimizden takip ettiklerime tıkladığımda takip ettiğim kullanıcıların paylaşımları geliyor. sormak istediğim; takibe aldığım konu başlıklarını nerden görebilirim?
-başlıklara yapılan yorumun altına neden direk cevap veremiyoruz? hep yeni yorum gibi edit alana yazmak durumunda kalıyoruz.
-kendi profilimizde istatistikler kısmında en çok favorilenenler ve artılanan entryler başlığına tıkladığımızda kullanıcı bilgisi de koysak güzel olmaz mı?
-biri entryne artı oy verdi diyor da bu biri kim niye göremiyoruz?
-profilimde takip listemi listeleyebiliyorum. aynı şekilde total üye listesini de görebileceğimiz sekme olabilir.
-ayrıca takip ettiğim konu başlıklarını takip eden diğer kullanıcıları da görelim.
-bugün girilen entryler başlığı konsun.(bugün en çok entry giren değil.üye süzmek değil de güncel entry süzmek amaç ) sadece güncel olanları görmüş oluruz.
haydi bakalım bi umut...

akp'nin iktidar olma nedeni kemalistlerdir

daha önce çok duyduğum bir önermedir.

natocu kenan evren atatürkçülüğü ile kemalizm'in karıştırılmasından ötürü kemalistler muhafazakar camia tarafından çok yanlış tanınmıştır. kemalist demek anti-amerikancı, anti-emperyalist demektir, halkçı, milliyetçi, cumhuriyetçi demektir. türbanlıların kamuda çalışmasına, üniversiteye girmesine engel olan şey kemalizm değil natocu kenan evren atatürkçülüğüdür. bu atatürkçülük darbeciliği savunur, insanların kılık ve kıyafetlerine, sakal uzunluklarına takar, bu görüşün bir derinliği yoktur, fazlasıyla şekilcidir. oysa kemalizm, atatürk hayattayken türkiye'nin resmi ideolojisi olmuştur.

ben de ülkücülerin ve kürtlerin büyük desteğiyle akp'nin iktidarda olduğunu söyleyebilirim. recep tayyip erdoğan dediğinde bozkurt işareti yapan ülkücüler vardır ( yapabilirler, sorun değil. ülkücülerin akp'yi desteklediğini göstermek için bu örneği verdim ).

reis, gök girsin kızıl çıksın gibi milliyetçi jargona uygun sözlerle, ölürüm türkiyem şarkısı ile birçok ülkücüyü kolaylıkla kandırabilirsiniz. derinlikten çok bu tip sözlere ve sloganlara önem veren bir sürü ülkücü tanıdım.

aynı durum atatürkçüler için de geçerli. izmir marşı ile birkaç atatürk özdeyişi ile birçok atatürkçüyü kandırabilirsiniz. ancak, yine de atatürkçülerin büyük kısmının akp'li siyasetçilerin atatürk hakkındaki söylemlerini samimi bulmadıklarını düşünüyorum. geçmişte milliyetçilik, türklük, ülkücülük hakkındaki söylemleri hala hafızalarda olan akp'li siyasetçilere rağmen ülkücülerin akp'ye inanma oranı atatürkçülere göre daha fazladır.

peygamberdevesi

hemen her toplumun mitolojisinde yer edinmiş, böcek türleri arasında müstesna bir yere sahip hayvandır. ninova kütüphanesi'ndeki sümerce-akadça sözlükte, peygamberdevesi ''ölülerle iletişim kurabilen kahin'' olarak geçiyor. onun ön bacaklarının konumu, avlanırken gösterdiği sabır, şekli ilahi bir köken atfına neden olmuş çoğu kültürde.

mısır'da ölmüşlerin ruhuna kılavuzluk eden bir böcektir. afrika kabilesi khoilerde ilk canlı odur. insanları da o yaratmıştır.

grek bir şair ona ''dua eden kahin, müneccim'' adını vermiş bir şiirinde. yani ''mantis religiosa''. bu hemen hemen tüm avrupa dillerine fonetik değişikliklerle geçmiş. almanlar grekçesini almamış ama kendi dillerinde yine aynı anlamı vermişler.

rusça ve ukraynacada da ''bogomol'' yani ''tanrıya dua eden'' anlamında. diğer slav dillerinde de bogomolka denmiş. ''tanrıya dua eden ufaklık'' deyu.

çekirgeye benzerliğinden de kimi topluluklar onu çekirge ile ifade etmişler. mesela macarlar ''dua eden çekirge'' demişler: imadkozosoka.

kendisinin sabırlı bir sufiyi andırmasından ötürü de kazan tatarları ''sufi çikertke'' yani sufi çekirge demişler.

fransa'da bu böceğin, çocuklarını kaybeden insanlara elleriyle çocuklarının olduğu yönü gösterdiğine inanılır. araplar da, hacca gelen hacılara elleriyle kabeyi gösterdiğine inanıyorlar.

araplar bu böceğe ''feresü'n-nebiyyi'' yani peygamber atı demişler. osmanlıda ise tanrı deveciği kullanılıyor. ancak daha sonra peygamberdevesi olarak şekil değiştirmiş. ama türkistan'da hala hüdayatı(allah atı) şeklinde kullanımları var. işin ilginci kırım tatarları da ''şeytanatı'' diyorlar.

şu etimoloji ve kelimelerin hikaye/kökenlerini incelemek, öğrenmek kadar şu hayatta keyif veren eylem pek az olsa gerek. hele, hatice şirin ve şinasi tekin'i okuyunca insan hayıflanıp, ''keşke''li cümleler kurmadan edemiyor.

kötülük olduğunu bile bile kötülük yapmak

insana acı çektirmekten keyif alan ruh hastalarını bir kenarda tutarak, mümkün olmadığını düşündüğüm bir durumdur. hatta ruh hastaları için bile sorgulamaya açık bir konu.


her durumda, her insan için geçerli olacak şekilde, bir eylemin her zaman iyi yahut her zaman kötü olarak ifade edilmesi mümkün müdür?

sözgelimi, ‘’birini öldürmek kötüdür’’ ifadesi her halde ve koşulda geçerli bir önerme midir? yoksa nefsini, namusunu müdafaa ederken birisini öldürmek iyi midir?

bu önermeyi bugün kötülük olarak gördüğümüz tüm eylemlere teşmil edebiliriz.

insan, güçlü ve muktedir olduğunda dahi haklı olma ihtiyacı duyan bir varlıktır. bir eylemi hak ile yapması da, o eylemi iyi gösterir. haksız bir eylem kötü bir eylemdir.

kötülük yaptığı iddia olunan her insan, yaptığı eyleminde haklı olduğunu savunur. insan kendini haklı görmediği herhangi bir eylemi, iradi olarak gerçekleştirmez. o insana herkes haksız dese dahi o kendi kendini haklı olduğuna ikna eder.

tecavüz vakıalarına bakalım. tecavüzcünün kendini savunma yöntemi, kötülük yapmadığına ikna etme çabasıdır. kendisi buna bir şekilde itilmiştir. kadının açık giyinmesi onu tahrik etmiştir ve o an kendi yaptığını kötülük olarak görmez, tahrik olduğu için haklı addeder.

dolayısıyla, bir insanın, kötü olarak addettiği bir davranışı gerçekleştirmesi olası değildir. insanların tüm eylemleri, öyle yahut böyle kendince iyi olan eylemlerdir.

iyi ve kötü üzerine herkesin bir mutabakata varması, bir konsensüs sağlaması mümkün gözükmüyor. zaten bunu sağlasalardı iyi ve kötü diye iki kelime mevcut olmazdı. bu sağlanamadığı için yeryüzünde iyilik de, kötülük de her daim sürecektir.

elestiribey'in hala ortalıkta gözükmemesi

2. çocuğuna hamile olduğu için doğum izninde yerine geçici görevle biri atanacak.

zehir

hayatın tesadüfü üzerine bulduğum, kardeşim olan yazar.

benim ilham kaymağın da diyebilirim kendisi için.
öldüğümü düşünmüş.
zehir, ben ölsem öyle sessiz sedasız mı ölürüm?

kıyamam ya, harbiden seviyorum seni zehir. şuraya yazacak sözcük bulamıyorum, içimi açıp bırakasım var o yüzden.

nar sözlük aşık atışması

çoluk çocuk diss atıyor birbirine,
amaç belli, herkes şov peşinde.
biri de çıkıp demiyor ki;
burası size göre değil, gidin evinize.

birinin ayağı kırık, diğeri çaresiz
biri biraz saf, diğeri edepsiz.
sözlüğü biraz boşladık diye;
sanmayın burayı sahipsiz.

Toplam entry sayısı: 1225

napervaman sözlükten uçurulsun kampanyası

formata aykırı entryler ve bol bol küfürlü cümleler kullandığı gerekçesiyle atılmasını istediğim yazar.

neyin nesiymiş diye bir bakayım dedim aman allahım! yürümediği yazar kalmamış.

öncelikle (bkz:#224729) girmiş olduğun entry'nin küfür içerdiği için ve bu tür küfürlerde hoşnut olmayan birisi olarak beni rahatsız ettiği gerekçesiyle yazma gereği hissettiğimi belirtmek isterim. eleştireyim derken hakaret etmeden kendini alıkoyamıyan zavallının tekisin ve bunu sakın unutma hakaret etmekle eleştirmek aynı şey değil.

bir üstteki yazara kitap öner

sinem için bağırıyoruz

mersin'de zeka yaşı 11 olan 22 yaşındaki bir kız aynı mahalleden 5 kişinin tecavüzüne uğruyor.
hamile kalınca -ki onu bile annesi farkediyor- olay açığa çıkıyor. adamlar tutuklanıyor.
mahkemede hakim sinem'e bağırıp bağırmadığını soruyor. sinem 'bağırmadım' diyor. neden bağırmadığı sorulduğunda da büyük bir saflıkla 'bilmiyorum' diyor.
ve bu beyanla sanıklar elini kolunu sallayarak serbest kalıyor.
bu kız ağır derecede zihinsel engelli, hiçbir şeyin ayırdında değil. iyilik, kötülük kavramlarını bilmiyor, belki de mahallede her gün gördüğü insanlar olduğu için güvendi, bilmiyorum. kundaktaki bebeğe bile tecavüz edilen bir ortamda o da bağırmadı ama bağırsaymış mı diyecek yargı, bu davadan böyle bir sonuç mu çıkacak...

"22 yaşında olan ama zeka yaşı 11 olduğu raporlarla tespit edilen ve kendi konusu komşusu 5 kişi tarafından camiye, eve, sokağın bir köşesine götürülüp defalarca tecavüz edilen kızımız için haykırıyoruz. üç yaşındaki çocuklar için haykırıyoruz. 38 günlük bebek için haykırıyoruz. 9 aylık bebek için haykırıyoruz. tecavüze uğrayan ama bulunduğu koşullar sebebiyle ses çıkaramayan bütün kadınlar için haykırıyoruz. 'kırmızı ruj sürdü' diye tecavüz edilmesinde ceza indirimi uygulayan hakimlere sesleniyoruz, kravat taktı diye ceza indirimi uygulayan hakimlere sesleniyoruz. lütfen görevinizi vicdanınızla beraber yapın ve iyi hal indirimi artık kullanılmasın. çocuklar, kadınlar ve engelliler huzur içinde yaşayabilsinler. çocuklarımızı, engellileri koruyamayacaksak niye varız. hep birlikte dayanışma halinde olmalıyız.

https://www.cnnturk.com/turkiye/chpli-vekil-gulay-yedekci-tecavuz-ugrayan-sinem-icin-bagirdi

bu da avukatının verdiği röportaj:
http://m.hurriyet.com.tr/yazarlar/ayse-arman/gerekce-bagirsaydi-cinsel-saldiri-olacakti-ama-bagirmamis-40773832

en aptalca dalgınlıklar

otobüsten inerken kafamı kapıya çarpıp karşımdaki kadına pardon demiştim.

netflix puhu tv ve blutv rtük denetimi altında

“radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınların internet ortamından sunumu hakkında yönetmelik”, resmi gazete’de yayınlandı.

—netflix, puhu tv ve blutv gibi platformlar resmen rtük denetimi altına girdi.

ne denir bilemiyorum bilemiyorum * el atmadıkları bir evimizin içi falan kaldı sinirden gülüyorum, daha kötü ne olabilir dedikce her geçen gün daha kötüsüyle karşılaşıyoruz.

artık şey yapacaklar dimi torrentten indirdiğim film veya dizileri izlerken evime gelicek bune lan böyle izleyemezsin sansürlü izliyeceksin diye kulağıma konuşcak.

napervaman sözlükten uçurulsun kampanyası

formata aykırı entryler ve bol bol küfürlü cümleler kullandığı gerekçesiyle atılmasını istediğim yazar.

neyin nesiymiş diye bir bakayım dedim aman allahım! yürümediği yazar kalmamış.

öncelikle (bkz:#224729) girmiş olduğun entry'nin küfür içerdiği için ve bu tür küfürlerde hoşnut olmayan birisi olarak beni rahatsız ettiği gerekçesiyle yazma gereği hissettiğimi belirtmek isterim. eleştireyim derken hakaret etmeden kendini alıkoyamıyan zavallının tekisin ve bunu sakın unutma hakaret etmekle eleştirmek aynı şey değil.

kadınlar kamyon şöförü olsaydı ne yazardı

torpidomda aseton yoksa da güzelim ben ojemi mazotla da silerim.

nar sözlük'te kim kime yürüyor detaylı ifşa

sahte arkadaşlıklar

tüm bu sahte arkadaşlardan yoruldum. arkamdan yalan söylüyorlar tüm bu zamanların ne zaman biteceğini merak ediyorum. sahtelik yeni trendmiş gibi görünüyor sadece... taklit yapmaya devam ediyoruz.

burnu güzel olan insan

burnu güzel olan her türlü güzeldir çirkin olma şansı yoktur.

en kötü kız isimleri

evet çocuklar bugün dersimiz ilgi orospuluğu

bu kadar ilgi orospuluguna meraklı olmaya çalışan yazar görmek de ne bileyim.

1. nesil yazar

sözlük ortamında, bağkur emeklisi olmalarına az kalmış yaşlı insanlara verilen ad.

yazarların doğum günü tarihleri

(bkz:25 aralık 1998) babamın yüzüme yüzme vurduğu son pişmanlığım demesi..

herkes uyuyorken balkonda sigara içen yalnız insan

İletisim | Kullanım Şartları | Sözlük Kuralları | Sosyal Projeler | Facebook | Twitter | İnstagram
İletişim: info@narsozluk.org
Reklam: reklam@narsozluk.org